Borsa Yorumları

Bu Hisseler için Görünüm Pozitif!

February 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bu Hisseler için Görünüm Pozitif!

S&P 500′ün kabaca 90%′ı dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bu şirketlerin yalnızca 69%′u analist beklentilerini aştı. The Earnings Scout’a göre bu oran, üç yıllık ortalama olan 79%′un altında. Ancak bazı şirketler bu süreçte öne çıktı ve bu şirketlerin ileriye dönük güçlü kazançlar görmeleri bekleniyor.

Peki geçtiğimiz bilanço sezonunun kazananları hangi şirketlerdi? Bu şirketlerin önümüzdeki süreçte de yükselmesi bekleniyor mu?

Analog Devices (ADI), bilanço sezonunda beklentileri aşan bir çeyreklik bilanço açıkladı. 

  • Bank of America’dan Vivek Arya, bilanço açıklaması sonrasında Analog Devices (ADI)’ı “sınıfının en iyi hisse kazananı” olarak nitelendirdi. “ADI, sektörde yaşanabilecek bir çöküşte kârlılık büyümesini sürdürebilir. 
  • Daha da önemlisi, sermaye yoğunluğunun muhtemelen 8-9% seviyesinde zirve yapması ve zaman içerisinde azalmasıyla birlikte, 40%’ı aşkın, bir başka ifadeyle analog alanındaki emsal şirket Texas Instruments (TXN)’ın bir hayli üzerinde serbest nakit akışı marjlarına giden bir yol görüyoruz.

Diğerlerinden sıyrılan bir diğer hisse Meta Platforms (META). 

  • Analistler, FactSet verilerine göre bu bilanço sezonunda 20%’den fazla değer kazanan hissenin önümüzdeki 12 ayda yaklaşık 20% yükseleceğini öngörüyor.
  • Sosyal medya devi, tahminleri aşan 4. çeyrek bilançosunu 1 Şubat’ta açıklamıştı. Verimliliğe odaklanmasından dolayı da şirketten övgüyle bahseden analistler, şirketin 2023 kazancının 11,9% büyüyeceğini düşünüyor. Bilanço sezonu öncesinde 34% kâr düşüşü öngörülüyor.
  • JPMorgan analisti Doug Anmuth, “Asıl önemli olan şu ki; yakın zamanda ulaşılan bu disiplin sayesinde, yalnızca önümüzdeki 12 ay için değil uzun vadede daha güçlü ve daha çevik bir organizasyon oluşturmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aptiv (APTV) ve Microchip Technology (MCHP) de listeye girdi. 

  • FactSet verilerine göre, bilanço sezonunun başlamasından bu yana 17%’den fazla değer kazanan otomotiv teknolojisi geliştiren Aptiv hisseleri için analistler yaklaşık 20% yükseliş potansiyeli görüyor. Microchip Technology ise bu süre zarfında 10%’dan fazla yükseldi.

Bu Hisseler için Görünüm Pozitif!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC