Borsa Yorumları

Bu Fantastik Beşli Hisseleri, Muhteşem Yedili’den Daha Cazip

June 7, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Bu Fantastik Beşli Hisseleri, Muhteşem Yedili’den Daha Cazip

Yapay zekâ furyasının ortasında büyüme hisseleri bulmak için daha az riskli bir yol mu arıyorsunuz? Bu çabanın çözümü denizaşırı ülkelerde yatıyor olabilir.

Thornburg Investment Management portföy yöneticisi ve genel müdürü Nicholas Anderson, ABD’de işlem gören ve ABD borsasına hakim olan teknoloji odaklı “Muhteşem Yedili” hisselerinin sunduğundan daha hızlı kazanç artışı potansiyeline sahip bir grup Avrupa hissenin altını çiziyor. 

Anderson, 2022’nin sonundan 2024’ün ilk çeyreğine kadar dokuz çeyrek boyunca Fantastik Beşli portföyünün 32%, Muhteşem Yedili portföyünün ise Nvidia’nın yapay zekâ destekli hızlı kazanç artışının desteğiyle 25% getiri sağladığını belirtiyor.

İleriye dönük olarak Thornburg, Fantastik Beşli’nin üstün performansının devam etmesini ve Avrupa grubunun ileriye dönük fiyat-kazanç oranının 2026’dan başlayarak 2028’e kadar Muhteşem Yedili’nin altına düşmesini bekliyor.

Anderson ayrıca önümüzdeki üç yıl boyunca Avrupa grubunun kazançlarını yılda 18% artıracağını, buna karşılık Muhteşem Yedili’de aynı kazanç beklentisinin 14% olacağını öngörüyor:

Tüm iyi şirketlerin ABD’li olduğu gibi bir yanılgı var. Ancak ABD’li yatırımcılar uluslararası yatırımlarını artırmayı kesinlikle düşünmeli. Avrupa sadece ABD’den daha ucuz değil, aynı zamanda son yıllarda çok iyi performans gösteren gerçekten etkileyici büyüme şampiyonlarına sahip ve bunun gelecekte de devam edeceğini görüyorum.

⚡️ İşte Anderson’ın Muhteşem Yedili’den daha cazip fırsatlar gördüğü Fantastik Beşli hisseleri:

  • Novo Nordisk (NVO)
  • ASML Holding (ASML)
  • AstraZeneca (AZN)
  • SAP (SAP)
  • LVMH

Anderson’ın Fantastik Beşli’ye ilişkin tahminleri kısmen Muhteşem Yedili’nin yoğun teknoloji konsantrasyonuna kıyasla daha çeşitli büyüme kaynaklarına sahip olmasından kaynaklanıyor. Çünkü Avrupa grubu, sadece yapay zekâ atılımlarına sahip değil, aynı zamanda hızla büyüyen GLP-1 anti-obezite ve lüks perakende pazarlarından da faydalanıyor. 

S&P 500’ün kazançlarının teknolojiye çok bağlı olduğu düşünüldüğünde, bu durum Avrupa grubunu daha cazip hale getirebilir. Muhteşem Yedili’de sadece Nvidia (NVDA), Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) ve Alphabet (GOOGL) olmak üzere dört şirket geçen ay piyasa endeksine kıyasla piyasa değeri daha fazla artırdı. 

Anderson, “Yapay zekâ için bir hayal kırıklığı dönemine girersek, ki bu tarihsel teknoloji döngüleri için oldukça tipik olacaktır, o zaman Avrupa’daki Fantastik Beşli’nin sadece bu temaya daha az maruz kalarak ABD’den daha iyi performans göstereceğini düşünüyorum.” diyor. 

💊  Fantastik Beşli’nin hızlı büyümesinin anahtarı Danimarkalı ilaç devi Novo Nordisk ve Hollandalı yarı iletken ekipman tedarikçisi ASML’in gruptaki favorileri olduğunu belirten Anderson, Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi Alman SAP’nin de  müşterilerini daha kârlı bulut aboneliklerine geçirmeye çalıştığı için grubun kazançlarını desteklediğini söylüyor.

Anderson, Novo’nun GLP-1 diyabet ve obezite ilaçları pazarında “ilk hamle avantajına” sahip olduğunu vurguluyor. Novo, yoğun talep gören zayıflama ilacı Wegovy ve diyabet ilacı Ozempic’in üreticisi. Şirket ayrıca mart ayı başında yeni deneysel zayıflama ilacı amycretin’in başarılı bir Faz I denemesini duyurarak yatırımcıların heyecanını daha da artırdı.

Novo Nordisk, GLP-1′ler ile henüz görmenin çok erken günlerinde olduğumuz çok dayanıklı bir büyüme yoluna sahip. Son bir buçuk yılda hisse senedine güç veren kazanç revizyonları dalgasının daha gidecek çok yeri var.” diyen Anderson, NVO’da piyasanın takdir ettiğinden daha fazla büyüme olduğunu ve  bu büyümenin bu yıl ve önümüzdeki yıl da devam edeceğini düşünüyor.

İlaç üreticisinin ABD’de listelenen hisseleri bu yıl 36% artış gösterdi ancak analistler, hissenin biraz aşırı değerli olabileceğini düşünüyor. Analistlerin konsensüs notu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesindeyken, hisseye yönelik ortalama hedef fiyat yaklaşık 1%’lik bir düşüşe işaret ediyor.

💾 Yarı iletken üretiminde kullanılan ekipmanların en büyük üreticisi olan ASML, yapay zekâ çipleri üretmek için gereken öncü litografi ekipmanları üretmesiyle biliniyor. Anderson, şirketin Avrupa’da “uyuyan yapay zekâ riskine” sahip olduğunu ve önümüzdeki yıl yapay zekâ rezervasyonlarında büyük bir artış görmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ASML hafta başında yaptığı açıklamada, Yüksek NA EUV litografi ekipmanı için Belçika çip araştırma firması Imec ile bir test laboratuvarı açtığını söyledi. Bu, iki nanometreden daha küçük düğümlerde çip üretebilen türünün ilk örneği 380 milyon dolarlık bir sistemin parçası. 

FactSet’e göre, ASML’in ABD’de listelenen hisseleri yılbaşından bugüne yaklaşık 38% artış gösterdi ve analistler hissenin yaklaşık 5% daha artabileceğini öngörüyor.

Bu Fantastik Beşli Hisseleri, Muhteşem Yedili’den Daha Cazip

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC