Borsa Yorumları

Bu Çinli Elektrikli Araç Şirketinin Hedef Fiyatı Yükseliyor

Mart 4, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bu Çinli Elektrikli Araç Şirketinin Hedef Fiyatı Yükseliyor

Apple’ın (AAPL) elektrikli otomobil yarışından çekilmesi ve Tesla’nın (TSLA) bazı Çin bölgelerinde pazar payı kaybetmesiyle, Wall Street’e göre en iyi elektrikli araç hisseleri artık Çin’in göbeğinde yer alıyor. 

Çin, en az 30%’luk yeni enerji araç penetrasyonu ile dünyanın en büyük otomobil pazarı haline geldi. Bu araçların büyük bir çoğunluğu da yerli markalardan geliyor.

Morgan Stanley analistleri, bir önceki ayın satış dağılımını inceleyen 28 Şubat tarihli bir raporda, Tesla’nın ocak ayında, özellikle Çin’in büyük şehirlerinde, o ay açıklanan “fiyat indirimlerine rağmen” pazar payı kaybettiğini söylüyor.

Rapora göre, Xpeng (XPEV) ve Nio (NIO) da bölgeler arasında pay kaybederken, BYD (BYDDY) büyük şehirlerde kazançlı çıkmaya devam etti ancak devlete ait oyunculardan artan rekabet gördüğü daha az gelişmiş bölgelerde kayıplar yaşadı.

Li Auto’nun (LI) da pazar payı azaldı ve Morgan Stanley analistleri şimdi şirketin yeni modellerden destek alıp almayacağını yakından izliyor. 

Otomobil üreticisi geçen hafta, Li Mega adı verilen çok amaçlı bir araç olan ve tamamen aküyle çalışan ilk otomobilini duyurdu. Li Auto’nun bugüne kadarki tüm araçları, aküyü şarj etmek için bir yakıt deposuyla birlikte geldiği için teknik olarak hibrit SUV kategorisindeydi.

Bu ürün stratejisi tüketicilerin menzil kaygısını giderdi ve Li Auto’yu hızla ayda on binlerce araç teslimatına ulaştırarak yeni kurulan rakipleri arasında en hızlı büyüyen isimlerden biri haline getirdi. 

🚘 Li Auto’ya Bilanço Desteği

ABD ve Hong Kong borsalarında işlem gören şirket, geçen hafta analist tahminlerini aşan bir bilanço açıkladı ve bu güçlü rakamlar birkaç analistin hedef fiyatlarını yükseltmesine neden oldu.

Deutsche Bank analistleri şubat ayı sonunda yayınladıkları bir raporda, “Bu ayın başlarında yaptığımız güncellemenin ardından, Li Auto etkileyici rakamlar/tahminler açıkladı ve Çin’in en üst düzey OEM’i olarak konumunu daha da sağlamlaştırdı.” ifadelerini kullandı.

Hisseyi “AL” olarak değerlendiren Deutsche Bank, Li’nin hedef fiyatını da 9 dolar artırarak hisse başına 50 dolara yükseltti. Bu, hisselerin perşembe günü 45,88 dolardan kapandığı seviyenin yaklaşık 9% üzerinde.

Deutsche’nin bu kararı kısmen otomobil üreticisinin dördüncü çeyrekte 23,5% ile konsensüs 21%’in üzerinde gelen yüksek brüt kâr marjından kaynaklanıyor. Li Auto yönetimi, brüt kâr marjının 10% ile 25% aralığında dalgalanmasını ancak genellikle 20%’nin üzerinde kalmasını beklediklerini söyledi.

Deutsche Bank analistleri, “Brüt kâr marjı, devam eden fiyat savaşına rağmen şirketin çok daha dirençli olduğunu kanıtlıyor.” diyor.

Li Auto hisseleri bu yıl şimdiye kadar 20%’nin üzerinde yükseldi. Şubat ayındaki teslimatlar 20.251 adetle nispeten düşük bir seviyede gerçekleşirken, şirket bunu o dönemde bir hafta süren Ay Yeni Yılı tatiline ve yeni modellerin piyasaya sürülmesine bağlıyor. Li yine de mart ayında teslimatların 50 bine yükseleceğini öngörüyor.

Ancak premium fiyatlandırmasıyla bile şirket Çin’in elektrikli otomobil pazarındaki yoğun rekabetten muaf değil.

BYD, NIO ve Xpeng’in yanı sıra pazarda iddialı bir oyuncu olmayı hedefleyen Çinli akıllı telefon şirketi Xiaomi (XIACY), yeni otomobiliyle 20 milyon premium kullanıcı kazanmayı hedefliyor. 

Üst düzey yetkililer de buna dikkat ediyor: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, özellikle şarj altyapıları inşa ederek yeni enerji araçlarının geliştirilmesine daha fazla destek verilmesi çağrısında bulundu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti