Borsa Yorumları

Bu ABD’li Perakendeciler Çin Rekabetinden Etkilenmeyecek

Kasım 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu ABD’li Perakendeciler Çin Rekabetinden Etkilenmeyecek

Bank of America’ya göre Çinli e-ticaret devi PDD Holdings’in (PDD) ABD kolu Temu’nun hızlı büyümesi, bazı büyük perakendeciler için sorun yaratabilir. Ancak bazıları için de yeni müşteriler anlamına gelebilir.

Temu, doğrudan dünya çapındaki üreticilerden ürünler sunarak maliyetlerin ve fiyatların düşük tutulmasını sağlıyor. Wall Street bankasının kredi kartı verileri üzerinde yaptığı analize göre platform, 2022 yılında Target’ın (TGT) satışlarının 12%’sine denk gelen yaklaşık 12 milyar dolarlık bir satış gerçekleştirdi. Sadece altı ay önce Temu’nun satışları Target’ın satışlarının sadece 4%’ü kadardı.

Analistlere göre Temu, influencer’lar ve sosyal medya üzerinden yapılan agresif reklam hamleleriyle günlük aktif kullanıcı sayısını Amazon’un (AMZN) 40%’ına denk gelecek bir seviyeye ulaştırdı. 

Tüketiciler, Temu’nun hızlı büyümesini memnuniyetle karşıladı ancak rakipler muhtemelen pazar payı kaybedecek ve bu da yakın gelecekte daha az kâr elde etmelerine yol açacak.

Thomas Thornton liderliğindeki Bank of America analistleri 17 Kasım’da müşterilerine gönderdikleri bir notta, “Düşük fiyat noktalarında genç yetişkinleri hedefleyen perakendeciler özellikle savunmasız.” dedi.

BofA analistleri, sadece fiyat üzerinden rekabet eden perakendecilerin özellikle Temu’nun rekabetine büyük ölçüde maruz kaldığını söylüyor. Old Navy (GPS) ve Kohl’s (KSS) markalarının “fiyat dışı kalma riski altında” olduğunu belirten banka, Revolve (RVLV), Urban Outfitters (URBN) ve American Eagle (AEO) gibi moda odaklı şirketlerin de fiyat konusunda sıkıntı yaşayabileceğini söyledi. 

🤔 Hangi Hisseler Güvende?

Batılı perakendecilere yönelik rekabet risklerine rağmen Bank of America, Temu’nun hızlı büyümesinin, ana şirketinin kayıp ve reklam harcamalarına yönelik iştahının azalması halinde uzun vadede sürdürülebilir olmayabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Ancak analistler, PDD’nin 2024 yılında reklam harcamalarını yeniden artırmasının beklendiğini ve bunun Temu’nun orta vadede yavaşlamasını önlemeye yardımcı olabileceğini ekledi. 

Analistler, ABD’de Walmart (WMT) ve Target’ın kendilerini koruyabileceği avantajlara sahip olduğunu öne sürüyor. Bu avantajlar arasında uzun süredir devam eden tüketici güveni, ürün kalitesi algısı ve erişim kolaylığı yer alıyor.

BofA ayrıca değer önerisi fiyatın ötesine geçtiği için Five Below’un (FIVE) dirençli olacağını düşünüyor. Analistler, tıpkı süper marketler gibi Five Below’un da mağaza içi deneyiminin talep yarattığını ve online alışverişte olmadığı şekilde ziyaretleri teşvik ettiğini söyledi.

Öte yandan UBS analistleri de Temu’nun büyümesini benzer bir şekilde güçlü görüyor. İsviçreli bankanın analistleri 20 Kasım’da müşterilerine gönderdikleri bir notta “Genel olarak, Temu’nun bu perakendecilerin çoğunu önemli ölçüde sekteye uğratma riskinin sınırlı olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

UBS bu kapsamda bazı ABD’li şirketlerin bu rekabet karşısında gücünü koruyabileceğini düşünüyor. Costco (COST), Ulta Beauty (ULTA), Home Depot (HD), Lowe’s (LOW) ve otomobil parçası perakendecilerinin, Çinli e-ticaret uygulamasının yükselişinden etkilenmeyeceğini düşünüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC