Borsa İstanbul

Borsaya Vergi Nasıl Etki Edebilir?

June 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsaya Vergi Nasıl Etki Edebilir?

Piyasada son günlerde borsa ve kripto varlıklara ilişkin işlem vergisi gelmesi konuşuluyordu. 

Vergi konusunun gündeme gelmesiyle beraber BIST 100 endeksinde sert düşüşler görüldü.

Borsaya Vergi Haberi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın, “Borsa işlemleri üzerinden cüzi bir bedel alma, on binde 1-2 olur mu tartışması yapılıyor” demesi üzerine herkesin kafasında “vergi gelirse borsa ne olur?” sorusu oluştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamalarına göre hisse senedi kazançlarından vergi alınmayacak. Fakat yapılan işlem başına on binde 1 veya 2 işlem vergisi alınması öngörülüyor. Yani, kazanca dayalı bir vergi olmayacak, işleme dayalı bir vergi alınması meclise sunulacak.

Mevcut Durumda Vergi İşleyişi Nasıl?

Mevcutta 14 Kasım 2008’den itibaren hisse senetlerinden elde edilen kazançlara stopaj 0% olarak uygulanıyor. Ayrıca; temettü gelirlerinde, yatırım fonlarında, MKYO hisse gelirlerinde, kaldıraçlı işlemlerde 10% stopaj uygulanıyor. Ancak mevcutta tartışılan vergi bir stopaj vergisi değil bir işlem vergisi.

Peki, asıl amacının hisse senetlerinde ani dalgalanmaların yaşanmasının önüne geçilmesi olduğunu umduğumuz işlem başına vergi getirilmesi konusu meclise sunulduktan sonra yaşanabilecek senaryolara gel beraber bir göz atalım. 👀

Vergi Gelirse Oluşabilecek Muhtemel Pozitif Senaryolar

2019 yılından bu yana artan robot işlemleri ve trade işlemlerinin artması borsada yoğun volatilite oluşturuyor.

Özellikle likiditesi sığ olan şirketlerde çok hızlı yukarı veya aşağı yönlü hareketler görebiliyoruz. 

Bu ani satışların veya alımların küçük yatırımcıların borsaya bakış açısına zarar vermesinin yanı sıra kredili işlemlerde riskin ve açığa satış yasaklarının artmasına sebep oluyor.

Halka arzlarla beraber gelen yatırımcı sayısının 8 milyonu aşması ve henüz borsaya yeni başlamış milyonlarca insanın yoğun volatiliteden korunması, gelen yatırımcıların tutundurulması anlamında pozitif olabilir.

Vergi Gelirse Oluşabilecek Muhtemel Negatif Senaryolar

Trade işlemlerinin azalması, piyasada likidite sorununa yol açabilir. Yani bir hissede bir günde 3 milyar TL hacim dönüyorsa bu hacmin günlük olarak zayıfladığını görebiliriz.

Bu durum özellikle yabancıların odağı haline gelmeye başlayan BIST 100 endeksi için problem oluşturabilir. 

Peki Neden Böyle Bir Risk Unsuru Var?

Yabancılar özellikle fon aracılığıyla alım yaptıklarını göz önüne aldığımızda, düşük hacimli hisselere giriş çıkışların zor olması BIST 100 tarafında cazibeyi köreltebilir.

Özellikle likidite tarafında bir zayıflama görülürse, beklenen yabancı girişlerinde sekteye uğramalar görebiliriz. 

Likiditenin zayıflamasıyla beraber sığlaşan piyasa büyük fonların girişinde sıkıntı yaratabilir.

Genel Değerlendirme

Genel anlamda değerlendirecek olursak küçük yatırımcıların ani piyasa hareketlerinden korunması ve halka arzla gelen yatırımcıların tutundurulması pozitif olarak değerlendirebiliriz.

Fakat likiditenin zayıflamasıyla beraber özellikle yabancı fonların BIST 100’e girişinin zorlaşması endeksin yukarı yönlü hareketlerinde negatif anlamda etkili olabilir.

Borsaya Vergi Nasıl Etki Edebilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı