Borsa Haberleri

Borsaların En Çok Kazandıran Üç Aylık Dönemine Girdik!

October 3, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Borsaların En Çok Kazandıran Üç Aylık Dönemine Girdik!

Borsa ve Beklentiler

Nihayet Eylül Ayı Bitti! Geçtiğimiz eylül ayında düşüşün ana hikâyeleri; resesyon, yüksek faizler, düşen kârlılık ve büyüme oranları bu ay da devam ediyor.

Bu hikâyelerin üzerine Avrupa bankalarındaki gerilimleri ve geçtiğimiz hafta daha detaylı açıkladığımız Avrupa’daki resesyon çanlarını da eklediğimiz zaman, ekim ayının oldukça hareketli geçeceğini söyleyebiliriz.

ABD borsaları tarafında bu ay dikkat etmemiz gereken 3 önemli nokta var: 

 • FED yetkililerin açıklamaları
 • Eylül ayının enflasyon ve istihdam verisi 
 • Bu ay bilançosunu açıklayacak şirketlerin büyüme ve kârlılık rakamları

FED tarafındaki söylemlerde; geleceğe dönük hedef faiz oranları, sıkılaştırma planına ne kadar uyacakları ve ekonomiden ne kadar memnun olduklarına bakacağız. Enflasyon ve istihdam verisinde ise tabii ki FED’e yumuşak iniş imkanı sağlayacak olumlu verileri bekleyeceğiz. Bilanço tarafında ise özellikle geçtiğimiz haftalarda bizi üzen Apple (AAPL) ve Nike (NKE) gibi düşen kârlılık ve büyüme örneklerinin artmamasını umut edeceğiz.

Borsaların En Çok Kazandıran 3 Aylık Dönemine Girdik! Tabii her yer endişe ve korku içinde değil. Şu aralar olumsuz haberler çığ gibi büyürken, yüzümüzü biraz daha güneşli günlere dönmemiz için birkaç sebebimiz var. Çünkü eylül ile birlikte tarihsel olarak yılın en kötü performans gösteren ayını geride bırakıyor ve ekim ile birlikte borsaların en çok kazandırdığı 3 aylık döneme giriyoruz.

 • Bespoke Investment Group’taki analistler, geçtiğimiz çarşamba günü yazdıkları bir notta, borsaların şu anda tarihsel olarak en iyi üç aylık döneme girdiğinden bahsettiler.
 • CFRA Research grubu tarafından yapılan bir çalışmaya göre 1940’tan bu yana borsalar yılın son 3 ayında en iyi performansı gösteriyorlar.
 • En önemlisi ise tarihsel olarak yılın bu son 3 ayındaki ortalama yüzde artışının her biri, yılın en kötü ayından kaynaklanan ortalama kaybı fazlasıyla telafi ediyor. 
 • Bu son 3 ayın ABD seçim dönemine denk gelişi bu yükselişleri geçmişte daha fazla artırmış.

Peki, piyasalarda bu kadar negatif haber varken, gerçekten önümüzdeki aylar bir yeşil ışık olabilecek mi bize?

Bu son 3 ayın iyi performans göstermesi için öncelikle;

 • Enflasyon verisinde iyileşmeler
 • Bilançolarda kârlılık ve büyüme rakamlarının kötü gelmemesi
 • Avrupa’daki resesyon geriliminin hafiflemesi
 • Son olarak Putin’in birazcık daha az “deli” olması gerekiyor.

Kısacası, piyasayı sarsacak radikal gelişmeler olmazsa, tarihsel verilere göre güzel bir 3 ay yaşayabiliriz.

OPEC+ Pandemiden Bu Yana En Büyük Üretim Kesintisini Açıklayabilir! OPEC+, çarşamba günü petrol arzı kararını vermek üzere toplanmaya hazırlanıyor. OPEC+’ın bu toplantıda, üretiminde piyasa beklentilerinden yüksek bir kesinti yapmaya hazırlandığı düşünülüyor. Bu da arz yönlü endişelere sebep olduğu için petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Yükselen petrol fiyatları ise petrol şirketlerinin hisselerinin yukarı yönlü hareket etmesine yardımcı olabilir.

Bloomberg’e konuşan delegelere göre OPEC+ günde 1 milyon varilden fazla petrol üretim kesintisine gidebilir. Eğer bu gerçekleşirse, pandemiden bu yana yapılan en büyük üretim kesintisi olacak. 

OPEC+’ın yüksek FED faiz artışları ve bunun gelişen piyasalardaki talebe etkilerine odaklanmış durumda olduğunu belirten Energy Aspects Analisti Amrita Sen “Grup, olası petrol üretim fazlasının önüne geçmek istiyor.” yorumunu yaptı.

AŞIRI KORKU: Enflasyon ve resesyon endişeleri arasında sıkışan yatırımcı duygusu, haftanın ilk gününe “AŞIRI KORKU” bölgesinde girdi.

Borsaların En Çok Kazandıran Üç Aylık Dönemine Girdik!
 • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Tesla (TSLA): Tesla, 2022 için üçüncü çeyrek araç üretim ve teslimat rakamlarını bildirdi. Kaynak

 • Tesla, 2022′nin üçüncü çeyreğinde 343.000 araç teslim etti.
 • FactSet’e ait tahminlere göre, analistler Tesla’nın 30 Eylül 2022′de sona eren dönem için 364.660 otomobil teslimatını rapor etmesini bekliyordu.

Toyota (TM): Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Toyota, önümüzdeki dokuz yıl içinde elektrikli araçlara 70 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bunun yarısı tamamen elektrikli piller için olacak. Bu, önemli bir yatırım olsa da bazı rakiplerin planlarından daha küçük. Şirket, elektrikli araçlara yaptığı yatırımları artırdı, ancak elektrikli araçları tek çözüm olarak görmüyor. CEO Toyoda verdiği demeçte, “Karar vermek için her şey müşterilere bağlı olacak.” dedi. Kaynak

İkinci Bir Lehman Brothers Krizi mi?

Dünyanın en büyük bankaları arasında olan Credit Suisse ve Deutsche Bank şu aralar oldukça stresli zamanlar geçiriyor. Finansal piyasaları “İkinci bir Lehman Brothers krizi” endişelerine sürükleyen bankalardaki problemlerin,  bir domino taşı etkisi oluşturarak küresel finans sistemine sıçramasından korkuluyor. 

“Too Big To Fail” yani “Batmak İçin Çok Büyük” olarak sınıflandırılan Lehman Brothers, 2008’de “iflasını” açıklayarak küresel krizi tetiklemiş ve ABD tarihinin en büyük iflası olarak tarihe geçmişti. Şu anda büyük tehlike altında görülen Credit Suisse ve Deutsche Bank ise o dönemdeki  Lehman’ın 3 katından daha büyükler.

İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse hisselerinin finans piyasaları için sistemik risk oluşturacak şekilde düşmesi, bu korkunun ana etmenlerinden biri diyebiliriz. Öte yandan, Alman yatırım bankası Deutsche Bank için de aynı sorunlar dile getiriliyor. 

 • 1,5 trilyon dolar varlık yöneten Credit Suisse’in hisseleri, Şubat 2021’de 14,90 dolar düzeyindeyken, ekim itibariyle 3,90 dolara kadar gerilemiş durumda. 
 • Bankanın 14 yıllık CDS’leri Eylül 2022 itibariyle Lehman Brothers’ın çöktüğü 2008 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaştı.
 • Deutsche Bank hisseleri de 2008 krizi sonrası yükseldiği 45 avro zirvelerinden 7,65 avroya kadar gerilemiş durumda.

Bu Hafta Neler Var?

ABD Eylül Ayı ISM İmalat Endeksi: 3 Ekim Pazartesi, TSİ 17.00 

Beklenti: 52,2

Nasıl Okunmalı? Ülkenin ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Ülke ekonomisinin üretim, iş gücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri doları güçlendirir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir.

ABD Eylül Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam: 5 Ekim Çarşamba, TSİ 15.15 

Beklenti: 205 Bin

Nasıl Okunmalı? Devletin açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinden 2 gün önce yayınlanarak bu veriye yönelik bir beklenti oluşturur. Beklentilerin üzerinde gelmesi pozitif yorumlanabilir.

ABD Eylül Ayı ISM İmalat Dışı Satın Alma Endeksi: 5 Ekim Çarşamba, TSİ 17.00 

Beklenti: 56

Nasıl Okunmalı? Ülkedeki hizmet sektörünün ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Sektörün ve dolayısıyla ekonominin üretim, iş gücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri ABD Doları’nı güçlendirir. Öte yandan FED’e sıkılaştırmaya devam etmesi için cesaret verebileceğinden dolayı borsaya kötü yansıyabilir.

ABD Eylül Ayı Tarım Dışı İstihdam: 7 Ekim Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 250 Bin

Nasıl Okunmalı? Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Borsaların En Çok Kazandıran Üç Aylık Dönemine Girdik!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı