Bültenler

Borsada “İyi Haber Kötü Haber” Paradoksu

August 31, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Borsada “İyi Haber Kötü Haber” Paradoksu

Borsa ve Yatırımcılar

Artık İyi Haber, Kötü Haber Oldu! Dün gelen işgücü verisi ve tüketici güveni verisi beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen borsalardaki düşüşü hızlandırdılar. Normalde her iki verinin de iyi gelmesi, ekonomik büyümeye ve canlılığa yönelik pozitif bir göstergedir. Diğer yandan şu an gelen her “iyi haber” FED’in faiz artırımlarına devam etmesi için cesaret verdiğinden dolayı “kötü haber” olarak değerlendiriliyor.

Potansiyeli En Yüksek Hisseler! Her düşüşün bir kalkışı varsa, elbette borsadaki her düşüşün de bir yükselişi olmuştur. Son aylardaki korku imparatorluğunda zirvelerinden en çok düşerek fiyat hedeflerinden uzaklaşan hisseler ise analistlere göre en çok yükselecek hisseler olabilir!

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek analistlerin fiyat hedeflerine göre en çok yükselme potansiyeline sahip hisselere göz atabilirsin. Hemen İncele!

Borsada “İyi Haber Kötü Haber” Paradoksu

Korku: Haftanın üçüncü gününde yatırımcı duygusu Nötr bölgedeki seyrine devam ediyor!

Geçtiğimiz hafta kapanışında Jackson Hole toplantısı sonrası Powell’ın açıklamaları ile korku bölgesine gerileyen duygular, piyasanın yüksek faiz artışı ihtimallerini fiyatlaması ile nötr bölgeye yükselerek bu bölgede temkinli seyrini sürdürüyor.

Borsada “İyi Haber Kötü Haber” Paradoksu
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Snap (SNAP): Salı günü Verge tarafından yayınlanan bir rapora göre Snap, 1000′den fazla çalışana denk gelen işgücünün 20%′sini işten çıkarıyor. Kaynak

 • Raporda, işten çıkarmaların Çarşamba günü başlayacağı ve donanım ve geliştirici ürünleri de dahil olmak üzere belirli departmanları etkileyeceği belirtildi.
 • Neler olmuştu? Snap hisseleri, ikinci çeyrek kazançlarını bildirdiği gün 25%′ten fazla düştü. Şirketin hayal kırıklığı yaratan sonuçları, diğer nedenlerin yanı sıra zayıf bir çevrimiçi reklam pazarına atıfta bulunarak kötü sonuçlar bildiren bir sosyal medya şirketleri dalgasını başlattı.
 • Ek olarak, bu şirketler Apple’ın iOS yazılımında 2021 gizlilik güncellemesinin kullanıcıları izlemeyi zorlaştırdığını ve bu nedenle çevrimiçi reklam birimlerini olumsuz etkilediğini söylediler.
 • Son olarak ise ağustos ayının başlarında Snap, Nisan ayında duyurulan Pixy uçan kameralı drone projesinin geliştirilmesini rafa kaldırdığını açıkladı.

CrowdStrike (CRWD): CrowdStrike 31 Temmuz’da sona eren mali yılın ikinci çeyreği için beklenenden daha iyi sonuçlar açıkladı ve mali yılın tamamı için beklentilerini yükseltti. Siber güvenlik yazılımına olan talep, devam eden makroekonomik zayıflık karşısında güçlü kaldı.

 • Çeyrek için, CrowdStrike, bir yıl öncesine göre 58% artışla 535,2 milyon dolar gelir bildirdi ve bu, hem şirketin 512,7 milyon ile 516,8 milyon dolarlık rehberlik aralığının üstündeydi hem de 515 milyon dolar olan analist tahminlerinin üstündeydi. Kaynak
 • CrowdStrike CEO’su George Kurtz yaptığı açıklamada, “Kurumlar makroekonomik koşullara yanıt verirken, yatırımlara öncelik veriyorlar ve daha az zaman, daha az kaynak ve daha düşük toplam sahip olma maliyeti ile daha iyi koruma elde etmek için bunu, güvenebilecekleri bir güvenlik ortağıyla standardize etmeye çalışıyorlar.” Dedi.

Bed Bath & Beyond (BBBY): Şirket bugün yeni geri dönüş stratejisini açıklayacak, bu da hisse senedi fiyatında hareketliliğe yol açabilecek bir katalizör olabilir. Kaynak

 • Neler olmuştu? Bed Bath & Beyond hisseleri, çoğu analistin tavsiyesini görmezden gelen perakende yatırımcılar tarafından 29 Haziran ve 17 Ağustos arasında yaklaşık 360% artırıldı. Ancak sonra aktivist yatırımcı Ryan Cohen, Bed Bath & Beyond’daki tüm hissesini sattı ve hisse fiyatı düştü.
 • Wedbush analisti Seth Basham, şirketin bilanço görünümü (yakın zamanda edindiği finansman dahil), talep eğilimleri ve devam eden maliyet tasarrufu girişimlerindeki ilerleme hakkında bir güncelleme sunmasını bekliyor.
 • Bununla birlikte, çoğu Wall Street analisti gibi Basham da düşüş eğiliminde. Hisse senedini 5 dolarlık bir fiyat hedefiyle “Düşük Performans”lı olarak derecelendiriyor.

Bu Hafta Neler Var?

ABD Ağustos Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam: Çarşamba, TSİ 15.15

Beklenti: 288 bin

 • Nasıl Okunmalı? Devletin açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinden 2 gün önce yayınlanarak bu veriye yönelik bir beklenti oluşturur. Beklentilerin üzerinde gelmesi pozitif yorumlanabilir.

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Endeksi: Perşembe, TSİ 17.00

Beklenti: 52,0

 • Nasıl Okunmalı? Ülkenin ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir.

ABD Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam: Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 285 bin

 • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Borsada “İyi Haber Kötü Haber” Paradoksu
 • Altın: Altın fiyatları, üst üste beşinci ayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Beşinci ayı da düşüşle kapatması altın için son dört yılın en uzun kayıp serisi olacak. Altındaki düşüşte, FED’in faiz artışları doğrudan bir etken diyebiliriz. 
 • Güvenli liman olarak altın, faiz getirisi olmayan bir yatırım aracı olduğu için faiz artışları altına olan talebi azaltırken dolar gibi faiz getirisi olan bir başka güvenli liman yatırımına olan ilgiyi artırır.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları, merkez bankalarının faizleri artırma beklentileri ve Çin’den gelen negatif verilerin etkisiyle aşağı yönlü baskılanıyor. Petroldeki aşağı yönlü hareketlerin temel sebebi, faiz artışlarının resesyona sebep olması ihtimali ve resesyonla birlikte talepte azalma yaşanacağı yönünde beklentilerden kaynaklanıyor. 
 • Öte yandan Çin en önemli petrol ithalatçısı ülke konumunda olduğu için Çin ekonomisindeki küçülme petrol talebinde sorun olacağı endişelerini besledi.
 • Arz yetersizliğine ilişkin endişeler petrolde yükselişe sebep olurken talep azalacağı yönündeki endişeler (resesyon kaynaklı) fiyatlarda düşüşe yol açıyor. Bu nedenle Brent petrol fiyatları bir süredir 100 dolar bandında sıkışmış durumda diyebiliriz.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Borsada “İyi Haber Kötü Haber” Paradoksu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı