Analist Notları

Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (25 Nisan)

April 25, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (25 Nisan)

📊 Hisse senedi seçim kriterlerinde birçok yöntem vardır. Bu seride teknik göstergeler ile takip edilen metodun üzerinde duracağız. Bu anlamda çeşitli teknik göstergelerden yola çıkarak oluşturulan, belirli kriterlere göre göstergeleri “AL” veren hisseleri senin için derledik.

Veriler bir önceki işlem günü olan 24 Nisan seans kapanışı baz alınarak düzenlenmiştir. Yazının sonunda yer alan bilgilendirme ile bu göstergeler ne anlama geliyor öğrenebilirsin!

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin göstergesi AL sinyali veren ilk 5 BIST 100 hissesi:

Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (25 Nisan)

1-  Tab Gıda (TABGD)

Şirketin halka arzına aracılık eden kuruluş tarafından fiyat tespit raporuna ilişkin analist raporu hazırlanmıştır. İki gündür şirket, teknik göstergelerine göre al verenler listesinde yer almaktadır.

2- Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları (BIOEN)

Geçtiğimiz haftalarda, şirketin kârlılık hedefleri ve sürdürülebilir büyüme stratejileri doğrultusunda Aksaray Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisini içeren atık yönetimi ve elektrik üretim tesisini işletmekte olan 100% bağlı ortaklığı MD Biyokütle Enerji Üretim’in paylarının tamamının 10 milyon dolar satış bedeli üzerinden devri amacıyla Mana Enerji Sanayi Ticaret ile hisse devir sözleşmesi imzalanmış ve pay devirleri tamamlanmıştır.

Ayrıca Giresun Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisini içeren atık yönetimi ve elektrik üretim tesisini işletmekte olan ve Şirketin %100 bağlı ortaklığı Serenti Enerji’nin paylarının tamamının 4 milyon dolar satış bedeli üzerinden devri amacıyla Mana Enerji Sanayi Ticaret ile Hisse Devir Sözleşmesi imzalanmış ve pay devirleri tamamlanmıştır. 

3- İş Yatırım (ISMEN)

İş Bankası; İş Yatırım, Şişecam ve Anadolu Hayat gibi iştirak ettiği 300’den fazla şirketi TİBAŞ holding altında topluyor. Şirket, 140 milyar TL sermayeyle kurulacak. Hem holding haberinin hem de banka hisselerindeki yükselişin pozitif etkisinden faydalanan şirket, teknik göstergelere göre al verenler listesinde yer alıyor. 

4- Türk Havayolları (THYAO) 

Türk Hava Yolları, evcil hayvanların uçuş öncesi zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi için İstanbul Havalimanı’nda Pet Lounge kuracağını açıkladı. Projenin ise bu sene içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Bloomberg’in bir haberinde, Türk Hava Yolları’nın 20 milyar dolar değerindeki bazı uçak parçalarının Türkiye’de üretilmesi ile ilgili Airbus ve Rolls-Royce ile anlaşma imzalayacağı iddia edildi.

5- Yayla Agro Gıda (YYLGD)

Haftalık bazda yükselişini sürdüren şirketin hisseleri bugün de yükselişini sürdürerek al verenler listesinde yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken puanlama modelinde yer alan göstergeler hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsin:

Puanlamada hangi teknik göstergeler kullanıldı?

CCL Sinyal

CCL (Aşırı Alım/Aşırı Satış)

RSI Sinyal

RSI (Aşırı Alım/Aşırı Satış)

MOM Sinyal

MOM (Aşırı Alım/Aşırı Satış)

STO Sinyal

STO (Aşırı Alım/Aşırı Satış)

MACD Sinyal

5 Günlük Hareketli Ortalama Sinyali

5 ve 20 Günlük Hareketli Ortalama Sinyali

20 ve 50 Günlük Hareketli Ortalama Sinyali

Sinyal açıklamaları:

1-) Alım Satım Sinyali

AL: Güçlü Alış

al: Zayıf Alış

SAT: Güçlü Satış

Sat: Zayıf Satış

– : Sinyal yok

2-) AA/AS: Aşırı Alış / Aşırı Satış

AA: Aşırı Alış

AS: Aşırı Satış

– : Aşırı alım satım bölgesinde değil

AL/SAT sinyal türü, aşırı AL-SAT ve ayı-boğa (bull-bear) kriterlerine göre her indikatör için puan bulunur.

Bulunan puanlar toplanarak toplam puana ulaşılır.

Al Veren Hisseler tablosunda Puan > 10 olan hisseler gösterilir.

Sat Veren Hisseler tablosunda ise Puan < -10 olan hisseler gösterilir.

Sinyal Aralıkları Neler?

CCI: 14 günlük periyotta CCI -100’ü yukarı keserse AL, 100’ü aşağı keserse SAT.

CCI AA/AS: -100’ün altındaysa AS, 100’ün üzerindeyse AA.

RSI: RSI 30’u yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.

RSI AA/AS: RSI, 0,30 arasındaysa Aşırı Satım (AS), 70,100 aralığındaysa Aşırı Alım (AA).

MOM: 12 günlük momentum indikatörü, 105 seviyesini yukarı keserse AL, 95’i aşağı keserse SAT.

STO: 20’yi yukarı keserse AL, 80’i aşağı keserse SAT.

MACD: MACD, sinyal çizgisini yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.

FiyatMOV(5): Fiyat hareketli ortalamayı yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.

MOV(5)MOV(20): 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamayı yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.

MOV(20)MOV(50): 20 günlük hareketli ortalama, 50 günlük hareketli ortalamayı yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.

❓ CCI Osilatörü Nedir?

CCI Osilatörü, yeni bir trendi belirlemek veya aşırı alım-satım bölgelerine gelmiş piyasa koşullarını belirlemek için kullanılabilecek çok yönlü bir göstergedir.

❓ Göreceli (Relatif) Güç Endeksi (RSI) Nedir?

Göreceli (Relatif) Güç Endeksi (RSI), ilgili periyottaki kapanış değerlerini periyodun bir önceki kapanış değerleriyle karşılaştırarak hesaplanan kısa ve orta vadeli trendin yönü hakkında öngörüde bulunmayı sağlayan bir indikatördür.

❓ Momentum İndikatörü (osilatör) Nedir?

Momentum indikatörü (osilatör), trend yönünü gösteren mevcut ve geçmiş değerleri karşılaştırarak fiyat dalgalanmasının hızını ölçen teknik bir göstergedir. Menkul kıymet değişim oranını ölçen öncü göstergelerden biridir. Bir momentum göstergesi genellikle diğer göstergelerle birlikte kullanılır.

❓ Stokastik İndikatörü (osilatör) Nedir?

Stokastik indikatörü, 1950’lerde George Lane tarafından geliştirilen bir momentum indikatörüdür. Stokastik indikatörü belirli bir periyod içerisinde yüksek ve düşük değerlerin mevcut fiyata olan yakınlığını göstermektedir.

❓ MACD İndikatörü (osilatör) Nedir?

MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür. Temel olarak 26 günlük üssel hareketli ortalamanın 12 günlük üssel hareketli ortalamadan çıkartılması ile elde edilmektedir.

❓ Hareketli Ortalama Nedir?

Hareketli ortalamalar, bir finansal enstrümanın belirli dönemdeki fiyatının ortalaması alınarak hesaplanan bir göstergedir. Teknik analiz yaparken hareketli ortalamalardan sıkça yararlanılır.

Not: Burada yer alan puanlamalar ve listedeki şirketler yukarıda verilen disiplin ile oluşturulmuştur. Listedeki şirketler hakkında nihai şekilde yükseliş beklentisinde olmak kesinlikle yanlış ve sakıncalıdır. Buradan elde edinilmesi gereken kazanım bahsedilen göstergelerden yola çıkarak oluşturulan puanlamada yüksek puan alan şirketler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (25 Nisan)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet2000