Borsa İstanbul Notları

Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (22 Şubat)

Şubat 22, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (22 Şubat)

📊 Hisse senedi seçim kriterlerinde birçok yöntem vardır. Bu seride teknik göstergeler ile takip edilen metodun üzerinde duracağız. Bu anlamda çeşitli teknik göstergelerden yola çıkarak oluşturulan, belirli kriterlere göre göstergeleri “AL” veren hisseleri senin için derledik.

Veriler bir önceki işlem günü olan 21 şubat seans kapanışı baz alınarak düzenlenmiştir. Yazının sonunda yer alan bilgilendirme ile bu göstergeler ne anlama geliyor öğrenebilirsin!

Hazırsan başlayalım!

Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (22 Şubat)

👉 İşte ilginin göstergesi AL sinyali veren ilk 5 BIST100 hissesi:

1- Emlak Konut GYO (EKGYO) al sinyali veren hisseler arasında yerini aldı.

 • Çoğunlukla konut olmak üzere; ticari bölümler, eğitim bölümleri, sosyal tesisleri projelerinin koordine edilmesi ve gerçekleştirilmesi ve tüm ilgili hususlar, devam eden projelerin kontrolü ve bina denetimi, biten konutların pazarlanması ve satışı faaliyetlerini yürüten EKGYO listede yerini aldı. Yıl sonu finansallarda değerlemeler ve enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenebileceği düşüncesi pozitif algıları besleyerek güçlü bir yükselişe neden oldu. Şirketin 3. çeyrek finansal sonuçlarda net nakde geçmişti.

2- Kocaer Çelik (KCAER) al sinyali veren hisseler arasında yerini aldı.

 • Demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren KCAER; yapısal çelik profil, şekilli çelik profil ve katma değerli profil imalatı yapmaktadır. Niş ürünlere odaklanarak katma değerli ürün portföyüne odaklanan şirket ihracat kanallarını güçlendirmeye devam ediyor. Son dönemde fiyatlama tarafında güçlü seyre devam ediyor.

3- Akbank (AKBNK) al sinyali veren hisseler arasında yerini aldı.

 • Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisi bankacılık sektöründe fiyatlama anlamında ivmelenmeye neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşıdıkları söylenebilir. Fiyatlama tarafında genel bankacılık endeksinin son dönemde pozitif seyirde olduğu izleniyor.

4- Mia Teknoloji (MIATK) al sinyali veren hisseler arasında yerini aldı.

 • Bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere, birçok sektörün pratik saha gereksinimlerine yönelik yazılım ürünleri geliştirmekte olup pek çok alanda kamu ve özel kuruluşlara hizmet veren MIATK de listede bulunuyor. Son dönem adına yazılım sektöründe geçmiş verilerden yola çıkarak güçlü bilanço rakamları beklendiği söylenebilir. Fiyatlama olarak yüksek volatilitede gerçekleşen hareketler dikkat çekiyor.

5- Yeo Teknoloji (YEOTK) al sinyali veren hisseler arasında yerini aldı.

 • Yenilenebilir enerji, su-atık su, maden-çimento, petrol-gaz başta olmak üzere pek çok farklı sektöre mühendislik çözümleri hizmeti sunmakta olan YEOTK, enerji sektöründe hareketlenmelerden en çok etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken puanlama modelinde yer alan göstergeler hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:

Puanlamada hangi teknik göstergeler kullanıldı?

 • CCL Sinyal
 • CCL (Aşırı Alım/Aşırı Satış)
 • RSI Sinyal
 • RSI (Aşırı Alım/Aşırı Satış)
 • MOM Sinyal
 • MOM (Aşırı Alım/Aşırı Satış)
 • STO Sinyal
 • STO (Aşırı Alım/Aşırı Satış)
 • MACD Sinyal
 • 5 Günlük Hareketli Ortalama Sinyali
 • 5 ve 20 Günlük Hareketli Ortalama Sinyali
 • 20 ve 50 Günlük Hareketli Ortalama Sinyali

Sinyal açıklamaları:

1-) Alım Satım Sinyali

AL : Güçlü Alış

al : Zayıf Alış

SAT : Güçlü Satış

Sat : Zayıf Satış

– : Sinyal yok

2-) AA/AS: Aşırı alım / Aşırı Satım

AA: Aşırı Alış

AS: Aşırı Satış

– : Aşırı alım satım bölgesinde değil

AL/SAT sinyal türü, aşırı AL-SAT ve ayı-boğa (bull-bear) kriterlerine göre her indikatör için puan bulunur.

Bulunan puanlar toplanarak toplam puana ulaşılır.

Al Veren Hisseler tablosunda Puan > 10 olan hisseler gösterilir.

Sat Veren Hisseler tablosunda ise Puan < -10 olan hisseler gösterilir.

Sinyal Aralıkları Neler?

 • CCI: 14 günlük periyotta CCI -100ü yukarı keserse AL, 100’ü aşağı keserse SAT.
 • CCI AA/AS: -100’ün altındaysa AS, 100’ün üzerindeyse AA.
 • RSI: RSI 30’u yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.
 • RSI AA/AS: RSI, 0,30 arasındaysa Aşırı Satım(AS), 70,100 aralığındaysa Aşırı Alım(AA).
 • MOM: 12 günlük momentum indikatörü, 105 seviyesini yukarı keserse AL, 95’i aşağı keserse SAT.
 • STO: 20’yi yukarı keserse AL, 80’i aşağı keserse SAT.
 • MACD: MACD, sinyal çizgisini yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.
 • FiyatMOV(5): Fiyat Hareketli ortalamayı yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.
 • MOV(5)MOV(20): Hareketli ortalama hareketli ortalamayı yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.
 • MOV(20)MOV(50): Hareketli ortalama hareketli ortalamayı yukarı keserse AL, aşağı keserse SAT.

❓ CCI Osilatörü Nedir?

CCI Osilatörü, yeni bir trendi belirlemek veya aşırı alım-satım bölgelerine gelmiş piyasa koşullarını belirlemek için kullanılabilecek çok yönlü bir göstergedir.

❓ Göreceli (Relatif) Güç Endeksi (RSI) Nedir?

Göreceli(Relatif) Güç Endeksi (RSI), ilgili periyottaki kapanış değerlerini periyodun bir önceki kapanış değerleriyle karşılaştırarak hesaplanan kısa ve orta vadeli trendin yönü hakkında öngörüde bulunmayı sağlayan bir indikatördür.

❓ Momentum indikatörü (osilatör) Nedir?

Momentum indikatörü (osilatör), trend yönünü gösteren mevcut ve geçmiş değerleri karşılaştırarak fiyat dalgalanmasının hızını ölçen teknik bir göstergedir. Menkul kıymet değişim oranını ölçen öncü göstergelerden biridir. Bir momentum göstergesi genellikle diğer göstergelerle birlikte kullanılır.

❓ Stokastik indikatörü (osilatör) Nedir?

Stokastik indikatörü 1950’lerde George Lane tarafından geliştirilen bir momentum indikatörüdür. Stokastik indikatörü belirli bir periyod içerisinde yüksek ve düşük değerlerin mevcut fiyata olan yakınlığını göstermektedir.

❓ MACD indikatörü (osilatör) Nedir?

MACD göstergesi trend takipçisi olan ve fiyatların iki farklı hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren bir momentum indikatörüdür. Temel olarak 26 günlük üssel hareketli ortalamanın 12 günlük üssel hareketli ortalamadan çıkartılması ile elde edilmektedir.

❓ Hareketli Ortalama Nedir?

Hareketli Ortalamalar, bir finansal enstrümanın belirli dönemdeki fiyatının ortalaması alınarak hesaplanan bir göstergedir. Teknik analiz yaparken hareketli ortalamalardan sıkça yararlanılır.

Not: Burada yer alan puanlamalar ve listedeki şirketler yukarıda verilen disiplin ile oluşturulmuştur. Listedeki şirketler hakkında nihai şekilde yükseliş beklentisinde olmak kesinlikle yanlış ve sakıncalıdır. Buradan elde edinilmesi gereken kazanım bahsedilen göstergelerden yola çıkarak oluşturulan puanlamada yüksek puan alan şirketler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000