Bültenler

Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

April 10, 2022 • 12 dakika okuma süresi
Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

Son birkaç yılda kripto para ve NFT gibi ortaya çıkan yeni yatırım araçları, teknoloji şirketlerine yönelik artan ilgi ve sürdürülebilir çözümler sunan girişimlerle birlikte yatırımcı alışkanlıkları da değişti.

Örneğin; dünya nüfusunun büyük bir kısmının evden çalışmaya başlamasıyla Netflix (NFLX) gibi eğlence sektörü şirketleri veya Getir gibi hızlı teslimat girişimleri, daha fazla tüketiciye ulaştı. Tabi bu da bu şirketlerin yatırımcılarına ve gelirlerine olumlu yansıdı.

Bu dönemde asıl yıldızı parlayanlar ise teknoloji şirketleri oldu. Fakat pandemiden önce halihazırda yukarı yönde bir momentumda ilerleyen teknoloji hisseleri yatırımı, 2021’de zayıflama sinyalleri vermeye başladı.

📉 CNBC’ye göre; artan enflasyon, fiyat baskıları ve Fed’in faiz oranlarında artışlara başlaması, yatırımcıları yazılım ve teknoloji şirketlerinden uzaklaştırdı.

Kripto madenciliğini hızlandırabilecek, oyun geliştirmeye yardımcı olabilecek ve daha fazla cihazı internete bağlayabilecek işlemcilere olan talep arttıkça, yarı iletken pazarının belirli alanlarında oluşan bu yüksek değerlemeli şirketler çok ciddi değer kaybettiler.

Fakat teknoloji sektöründeki elden çıkarmalar ve yüksek volatiliteye rağmen, bazı yatırımcılar kârlarını artırmayı başardı.

Örneğin, 2020 Aralık ayında 1,5 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Upstart (UPST), 2021 sonunda ise değerini 12 milyar dolara taşımayı başardı. Şirketin hisseleri, 2021 yılında 264% değer kazandı.

  • Tüketici kredilerini garanti altına almak için makine öğrenimi kullanan ve bu teknolojiyi daha iyi müşteri hedeflemesi yapabilecek bankalara sağlayan AI (Yapay Zeka) destekli platform, Kasım 2021’de yaptığı gelir açıklamasında, bir yıl içinde hizmet verdiği banka sayısını 10 artırarak 31’e taşıdığını duyurmuştu.
Nvidia

Tabii teknoloji hisseleri demişken Nvidia’yı (NVDA) atlamak olmaz. Hisseleri 2021’de 127% değer kazanan şirketin piyasa değeri ise 741 milyar dolara ulaştı. Bu da Nvidia’yı ABD’de en değerli yedinci teknoloji şirketi yaptı.

Fakat son iki yılda ciddi kazançlar elde eden teknoloji şirketlerinin popülerliği şimdilerde biraz azalmaya başlıyor. ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık dev paketi gibi hükümetlerin teşvik desteklerinin sona ermesi, yatırımcıları artan enflasyon ve faiz artırımları konusunda daha da endişelendiriyor.

ABD Merkez Bankası (FED), bu sene her toplantısında faiz artırımı yapmayı planladığından bahsetmişti. Mart ayı itibarıyla yaptığı 0,25%’lik bir artırımla 2018’den bu yana ilk defa faiz artırımı yapmış oldu. Faiz artırımları ise Nvidia, UiPath, AMD, Paypal ve Rivian gibi büyüme şirketlerini negatif etkiliyor.

Doğal olarak bu da yatırımcıları yeniden değer hisselerine itiyor.

  • Neden faizlerin artması Tesla, Nvidia, Google veya AMD gibi hisseleri negatif etkiliyor? diye soruyorsan, seni yazımızın sonundaki sözlük bölümümüze bekleriz.

Yatırımcıların; bir şirketin hisselerini, hisselerin iç değerlerinden daha düşük bir orandayken aldıkları bir yatırım stratejisi olan değer yatırımının, 2022’de güçlü bir geri dönüş yapabileceği sinyalleri geliyor.

  • Değer hisseleri nedir? Yatırımcılar bu şirketlerin kazandıkları gelire ve kâra oranla düşük hisse fiyatlarına sahip olduklarını düşünür. Bu yüzden bu şirketleri “değer” hisseleri olarak görür. 
  • Yatırımcılar tarafından gerçek potansiyellerine ulaşmadıkları ve ucuz oldukları algısı hakimdir.
  • Büyüme hisselerinden farklı olarak, düşük F/K (Fiyat/Kazanç) değerine ve temettü dağıtma alışkanlığına sahiptirler.
  • Hisse senedi türleri hakkında daha detaylı bilgi için Midas Akademiyi ziyaret edebilirsin.

Morgan Stanley Wealth Management Baş Yatırım Direktörü Lisa Shalett de buna katılıyor:

“2022’ye baktığımızda, değerleme ve enflasyonun yönü hakkında daha fazla konuşmamız gerek. Bu, değer hisseleri ve döngüsel şirketler için harika fakat faiz oranları artmaya başladıkça teknoloji şirketleri için pek de iyi değil.”

2021’in kasım ayından bu yana ise büyüme hisseleri ve değer hisseleri arasındaki boşluk iyice açılmış durumda. 

Nasıl mı anlıyoruz? Russel 2000 endeksindeki 2.000 hisse içerisinden büyüme ve değer hisselerini ayrı ayrı ele alan iki farklı endeks, “Russel 2000 Growth” ve “Russel 2000 Value” endekslerini karşılaştırdığımız zaman:

Borsa Düşerken: Değer Hisseleri
Turuncu grafik: Russel 2000 Value (Değer Hisseleri), Mavi grafik: Russel 2000 Growth (Büyüme Hisseleri) Kaynak: TradingView, 21 Mart 2022

2021 boyunca endekslerdeki kazanç ve kayıpların ayrışmadan paralel ilerlediğini, 2021 kasım ayında başlayan düşüş dalgasıyla her iki hisse grubunda çok ciddi ayrışmaların yaşandığını görüyoruz.

Değer hisseleri bu düşüş sürecini çok daha hasarsız, hatta zaman zaman değer kazancıyla geçirirken, büyüme hisseleri çok ciddi değer kayıplarıyla karşılaşmış. 

Bu yaşananlara paralel olarak, Aralık 2021’in ilk yarısında Bloomberg News tarafından yapılan bir ankete katılan 106 kurumsal yatırımcı arasında ise 2022 için değer hisseleri, en popüler yatırım aracı olarak öne çıktı.

Katılımcıların dörtte biri yeşil enerji, büyüme, ABD teknolojisi ve gelişmekte olan piyasalar gibi yeni fikirler yerine değer hisseleri gibi ucuz, eski ekonomik hisselerini tercih edeceğini söyledi.

Bloomberg’e göre; daha yüksek faiz oranları, şirketlerin gelecekteki kazançlarının değerini düşürerek, özellikle hızlı büyüyen şirketlerin önümüzdeki yıllarda kârlarının çoğunluğunu oluşturan hisseleri üzerinde baskı yapıyor.

  • “Graham Secker liderliğindeki Morgan Stanley stratejistlerine göre ise değer kapsamında en iyi sonucu, belirli katalizörlerden ve artan kazanç tahminlerinden yararlanan sektörler vermeli. 
  • Stratejistler, kâr büyümesi için artan beklentiler görmesi gereken otomobil sektörü ve enerji şirketlerine işaret ediyor.”

Değer yatırımının 2022’de hızlı bir geri dönüş yapması beklenirken, bu noktada yatırımcılar nasıl bir hazırlık yapmalı?

Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

İstersen şimdi de bu yılın en gözdeleri olarak gösterilen değer yatırımı hisselerine Midas uygulaması üzerinden oluşturduğumuz listeden bir göz atalım ve 2 tanesini detaylı inceleyelim. 

⛽️ Pioneer Natural Resources (PXD)

Döngüsel bir sektörde geleneksel olarak yönetilen ve temettü ödeyen bir başka şirket de petrol ve gaz arama faaliyetleri ve üretimi yapan Pioneer Natural Resources.

  • Şirketin net geliri, 2020 üçüncü çeyrekteki 1,86 milyar dolar düzeyinden 2021’in aynı döneminde 4,96 milyar dolara ulaştı.  
Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

Şirket, kısa süre önce üretim büyümesini 5% ile sınırlayacağını ve böylece serbest nakit akışının çoğunu, sabit temettü ve her çeyrekte ne kadar nakit kazandığına bağlı olarak değişken temettüden oluşan kombine bir şekilde ödeyeceği yeni bir temettü stratejisini uygulamaya koydu.

Şirket, geçtiğimiz sene hissedarlarına 1 defa 0,55 dolarlık ve 3 defa 0,56 dolarlık sabit çeyreklik temettü ve 1 defa 1,51 dolarlık ve 1 defa da 3,02 dolarlık değişken temettü ödedi. 

Bu toplamda hisse başına 6,76 dolar ile (2021 sonu hisse fiyatına göre), 3,71% temettü verimine denk geliyor. 💰

Fakat şirket burada da duracak gibi görünmüyor. Pioneer yönetimi, kısa bir süre önce sabit temettüsünü 10%’luk bir artışla hisse başına 0,62 dolara çektiğini açıkladı.

Her ne kadar petrol varil başına 100 dolar düzeylerinde seyretse de şirketin riskten korunma önlemleri var. Ayrıca Pioneer’in bilançosu ek nakitle güçlendirildi ve yönetim 2021 3. çeyrekte 250 milyon dolarlık hisseyi geri satın aldığını duyurmuştu.

Analistler, 2022’de Pioneer’ın halihazırda yüksek temettüsünün daha da yükselmesini ve 2022’de büyük bir nakit kaynağı haline gelmesini bekliyor.

PXD Analist Karnesi

Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

💻 Kulicke & Soffa (KLIC)

Son zamanlarda güçlü büyüme gösteren fakat kâr etmeyen teknoloji hisseleri eleştirilse de “teknoloji malları”, yani yarı iletkenler, görece daha iyi bir konumdalar.

Bu şirketlerden biri olan Kulicke & Soffa, orijinal ekipman üreticileri için çipleri verimli tasarımlara bağlayan, performansı ve güvenirliği artırmaya yardımcı olan ileri düzey paketleme makineleri alanında lider bir konumda.

  • İleri düzey paketleme teknolojileri, mikro düzeyde bir alan içerisindeki onlarca elektronik parçasının bir araya gelerek oluşturduğu yarı iletken çip paketini ifade eder.
Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

Örneğin; 5G, yapay zeka, Nesnelerin İnterneti ve Metaverse gibi konseptler için gereken daha karmaşık yarı iletkenler ve çip kombinasyonları ile ileri düzey paketleme yoğunluğu artışta.

Artışta olan bir diğer şey ise Kulicke & Soffa’nın gelirleri. Şirketin toplam geliri son 12 ayda 143% yükseldi ve hisse başına kârı ise 611% artışla 5,92 dolara ulaştı.

Kulicke & Soffa’nın bu başarısının döngüsel olduğu bilinse de devam eden çip sıkıntısı göz önüne alındığında, şirketin 2022 gelir sonuçlarının da benzer olması bekleniyor.

Ayrıca şirket, bilançosunda büyük miktarda nakit bulunduruyor. Yaklaşık 740 milyon dolar veya sıfır borçla hisse başına nakit miktarı olarak 11,60 doları buluyor. Bu nakiti düştüğümüzde ise şirketin fiyat kazanç oranı yaklaşık 8’e kadar geriliyor!

Şirket yönetimi nakit konusunda oldukça tutucu olmasına rağmen, Ekim 2021’de temettü oranını 21% artırarak yıllık verimi 1,1%’e çıkardı.

Kulicke & Soffa, bu yaklaşım ve stratejisiyle yarı iletken sektöründeki nadir değer hisselerinden biri.

Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

📖 Sözlük

📉 Neden faizlerin artması Tesla, Nvidia, Google veya AMD gibi hisseleri etkiliyor?

Nvidia (NVDA), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) veya Tesla (TSLA) gibi kasasına para giren büyüme şirketleri ve Rivian (RIVN), Airbnb (ABNB) veya Snapchat (SNAP) gibi zarar eden şirketlerin hisse senetleri fiyatlanırken, “şu anda kazandıkları” para değil, “gelecekte kazanmaları beklenen” para göz önüne alınır.

İşte tam olarak bu yüzden bazı şirketler zarar etmelerine rağmen yüksek fiyatlanırken, bazıları da mevcut kazançlarının 60-70 katı üzerinden fiyatlanırlar.

📌 Gelecekteki paranın değeri ise faiz oranlarından direkt olarak etkilenir.

Faiz ve büyüme hisseleri arasındaki ilişkiyi, “time value of money” yani “paranın zaman değeri” dediğimiz kavram ile açıklayabiliriz. Şöyle düşünelim, biri gelse ve sana 1 milyon doları şu anda mı istersin? Yoksa 1 sene sonra mı? diye sorsa, nasıl cevap verirdin? Tabii ki o parayı şu anda almak istediğini söylersin. Hepimiz aynı cevabı verirdik.

Bu kararımız mantıksal sebeplerle alınmış olsun ya da olmasın, finansal olarak kesinlikle doğru bir karar olurdu. Çünkü şu anda aldığımız 1 milyon doları finansal bir enstrümanda değerlendirdiğimizde belirli bir yıllık getiri ile elimizde parayı artırabiliriz. 

Örnek olarak, yıllık 5% getiriden 50 bin dolar elde edebiliriz. Bu ise, “şu anki” 1 milyon doların değerinin, “1 yıl sonraki” 1 milyon doların değerinden 50 bin dolar daha fazla olduğunu gösterir.

Kilit nokta da işte tam buradadır. Getiri oranı ne kadar yükselirse, “gelecekteki paranın” değeri de “şu an”a oranla o kadar azalır. Bu getiri 10% olsaydı, gelecekteki 1 milyon dolar şu anki 1 milyon dolara kıyasla 100 bin dolar, 20% olsaydı da, 200 bin dolar daha az değerli olurdu.

İşte faiz oranlarının artması yani faizin kazandırdığı yüzdelik miktarın artması, Tesla veya Nvidia gibi büyüme hisselerinin gelecekte kazanmaları beklenen paranın değerini düşürür. Bu ise hisselerin fiyatlamalarını etkileyerek, değer kaybetmelerine yol açar.

Konsensüs Analist Notu: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedine dair yatırım görüşlerini ifade eder. Analistlerin ilgili hisse senedine dair verdikleri AL – TUT – SAT notları dışında, Yüksek Ağırlıklı – Düşük Ağırlıklı – Nötr gibi notları da bulunmaktadır.

Konsensüs Hedef Fiyat: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedinin fiyatına dair belirledikleri hedef fiyat seviyesini gösterir. Bu seviyelerin ortalama değerleri “Konsensüs Hedef Fiyat” seviyesini oluşturur. Her analistin, kurumun veya yatırım bankasının ilgili hisse senedine dair hedef fiyatları birbirlerinden çok farklı değerlerde olabilir.

Bu yazıda kullanılan analist görüşleri, hedef fiyat değerleri, ileriye dönük HBK (Hisse Başına Kâr) değerleri ve temettü beklentileri Tipranks.com’dan alınmıştır. Analist görüşleri AL-TUT-SAT olarak 3 kategori de alınmıştır. Finansal veriler ise şirketlerin bilançoları, yatırımcı sunumları 22 Mart 2022 tarihinde derlenmiştir.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

CNN – Value Investing

Fool.com – Value Stocks

Nasdaq – 2022 Value Stocks

Upstart – 3rd Quarter Earnings

Marketwatch – Kulicke & Soffa Dividend Raise

Yahoo Finance – Pioneer Natural Resources Dividend Raise

Seeking Alpha – Pioneer Natural Resources Dividend 

Borsa Düşerken: Değer Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı