Borsa İstanbul Notları

BofA, Yıl Sonu Dolar/TL’nin 38 Olmasını Bekliyor

May 21, 2024 • 3 dakika okuma süresi
BofA, Yıl Sonu Dolar/TL’nin 38 Olmasını Bekliyor

Bank of America, Türkiye piyasalarına ilişkin 2024 değerlendirmesini yayımlandı.

BofA analistleri, birinci çeyrek kötümserliğinin geride kaldığını ve yaz iyimserliğinin odakta olacağını aktardığı raporda 2024 yılı için Dolar/TL kuru beklentisinin 38 seviyesinde olduğunu belirtti.

Raporda öne çıkan başlıklara göz atalım. 👀

Ekonomik Programın Etkileri ve Beklentiler

BofA analistlerine göre 2024 yılının ilk çeyreğinde, Türkiye’nin ekonomik durumu ve piyasa trendleri üzerine yapılan yeni değerlendirmeler, yerli ve yabancı yatırımcılar nezdinde belirgin bir iyimserlik yaratmış gibi görünüyor. 

Sıkı para politikasının ve ekonomik teşviklerin ekonominin yavaşlamasına rağmen bankacılık sektöründe dolaşan likiditenin artmasına yardımcı olduğu ve bu durumun TCMB rezervlerinde kayda değer bir artışa neden olduğu belirtilebilir. 

2024 yılı Ocak ayından Mayıs ayına kadar olan süreçte, net rezervler 52,36 milyar dolar seviyesine ulaşarak önemli bir iyileşme göstermiş.

Bankacılık Sektöründe Güncel Durum

Banka kredileri ve mevduat faiz oranlarındaki artış, ekonominin canlanmasına işaret ediyor. 

Özellikle tüketici kredileri ve ticari kredilerde görülen bu yükseliş, iç piyasada bir canlılık umudu yaratmış. 

Bunun yanında, toplam kredi büyüme oranları geçen yılın aynı dönemine göre yavaşlama gösterse de bu durum sürdürülebilir büyüme için olumlu bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Enflasyon ve Döviz Rezervleri

Çekirdek enflasyon ve temel gıda ürünleri başta olmak üzere enflasyonun ana bileşenleri üzerindeki baskılar, politika yapıcıları yeni stratejiler geliştirmeye itiyor. 

Özellikle döviz rezervlerinde görülen artış ve ekonomik istikrarı destekleyecek adımlar, yılın geri kalanında piyasa dinamiklerini önemli ölçüde etkileyebilir.

Döviz Kuru ve Yabancı Yatırımcı İlgi Alanı

Yabancı yatırımcıların ilgisinin artması ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, Türk Lirası’nın değerini doğrudan etkilemekte. 

BofA, yabancı sermaye girişlerinin ve döviz kuru istikrarının korunması adına atılan adımların bir sonucu olarak Dolar/TL beklentisinin 38 olduğunu raporluyor. Bu beklentinin TCMB’nin rezerv opsiyonları ve döviz piyasası müdahaleleri ile desteklendiği söylenebilir. 

TCMB tarafından son yayımlanan piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu Dolar/TL beklentisinin de 38,78 seviyesinde olduğunu hatırlatalım.

Yılın başında uygulamaya koyulan yeni ekonomi programı kapsamında, döviz rezervlerinin güçlendirilmesi ve makroekonomik istikrarın sağlanması hedeflenirken bu politikaların özellikle yabancı sermaye akışını teşvik ederek TL üzerindeki baskıları azaltmayı ve kuru istikrarlı tutmayı amaçladığı ifade edilebilir.

Gelecek Dönem Beklentileri

Bank of America analistlerinin 2024 yılının ikinci çeyreği ve sonrası için beklentileri umut verici. BofA tarafından yapılan analizler ve piyasa gözlemleri, Türkiye ekonomisinin olumlu yönde ilerleyeceğine dair işaretler veriyor. 

Ekonomik reformların ve politika değişikliklerinin yarattığı etki, gelecek dönemde piyasa dinamiklerini şekillendirecek en önemli faktörler arasında yer alıyor.

BofA, Yıl Sonu Dolar/TL’nin 38 Olmasını Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BofA, TCMB