Borsa Yorumları

BofA ve Goldman’dan “AL” Notuna Sahip Cazip Hisse Seçkisi

BofA ve Goldman’dan “AL” Notuna Sahip Cazip Hisse Seçkisi
Google News Icon Takip Et

Tarihsel olarak her açıdan kasvetli bir ay olan eylülde borsanın gidişatına ilişkin sorular, Wall Street analistlerinin bir dizi iyi hisse bulmasını engellemiyor. 

Goldman Sachs ve Bank of America bu hafta, önümüzdeki günlerde yükseliş potansiyeli olduğunu düşündükleri bir dizi şirket paylaştı. 

☀️ NextEra (NEP): Goldman analisti Carley Davenport, “AL” notu verdiği yenilenebilir enerji şirketinin hisselerini dipten satın almak için şu an çok doğru bir zaman olduğunu düşünüyor.

Davenport, “NEE’nin düşük performansı son aylarda yatırımcıların odağında yer aldı ve pek çok kişi buna hangi faktörlerin yol açtığını anlamaya çalıştı.” diyor.

Goldman bunun yerine, yatırımcıların önümüzdeki aylarda gelecek birkaç olumlu katalizöre bakmaları gerektiğini düşünüyor. İlk olarak Davenport, şirketin yeni yönetim ekibi konusunda giderek daha iyimserleştiğini söylüyor:

Yatırımcıların yeni yönetim ekiplerine güven duymasının zaman alabileceğinin farkındayız ancak NEE’nin yönetim ekibinin şirketin ortaya koyduğu güçlü büyüme planlarını karşılayabileceğine inanıyoruz.

İkinci olarak Goldman, yenilenebilir birikim büyümesinin arttığını ve bunun önümüzdeki çeyreklerde kazançlara yardımcı olacağını söylüyor.

Davenport ayrıca hisselerin bu yıl 20% düştüğünü ve mevcut seviyelerde göz ardı edilemeyecek kadar “cazip” olduğunu belirtiyor. 

📺 Endeavor Group (EDR): Bank of America analisti Jessica Reif Ehrlich bu hafta başında yaptığı açıklamada medya şirketi hisselerinin “çarpıcı bir değer” sunduğunu söyledi.

Reif Ehrlich, yatırımcıların şirkete “son derece cazip varlıklardan oluşan çevresi” için yeterince değer vermediğine inanıyor.

BofA, herhangi bir temettü veya geri alımın şirket için olumlu bir katalizör olacağını belirterek, “Bu katalizörlerin hiçbiri hisselerin yeniden değerlenmesini sağlamazsa, yönetimin hissedar değeri yaratmak için daha dönüştürücü eylemler düşünebileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Banka ayrıca Hollywood grevlerinin çözüme kavuşmasının da hisse için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebileceğini belirtiyor. Şirketin “AL” notunu koruyan Reif Ehrlich, “EDR’yi, her biri ayrı ayrı medya ve eğlence sektöründeki olumlu seküler gelişmelere maruz kalan, oldukça cazip varlıklardan oluşan bir koleksiyon olarak görmeye devam ediyoruz.” yorumunu yaptı. 

🛢️ Marathon Petroleum (MPC): Goldman Sachs analisti Neil Mehta’ya göre, petrol rafinerisi ağustos ayı başında “beklentilerin üzerinde” bir ikinci çeyrek kâr marjı elde etti.

Bu güçlü performansın devam edeceğine inanan Mehta, bu yıl 25% değer kazanan hissenin daha fazla yükselmek için alanı olduğunu belirtiyor. 

Hatta Marathon’un güçlü bilançosu, Mehta’nın hisse başına kâr tahminlerini yükseltmesine ve hissenin 12 aylık ortalama hedef fiyatını -146 dolardan 153 dolara taşımasına yol açtı. Mehta, şirketin “AL” notunu koruyor. 

Şirketin sağlam marj ortamını, güçlü talep eğilimlerini ve yeni yenilenebilir dizel tesisleri de dahil olmak üzere büyüme girişimlerini beğenen Mehta ayrıca, Marathon’un temettü ve geri alımlar yoluyla “hissedar getirilerine olan bağlılığına” dikkat çekiyor:

Çeyrek boyunca MPC, tahminimiz olan 2,75 milyar doların üzerinde, 3,1 milyar dolarlık hisse geri alımını tamamladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC