Al Sinyali Veren Hisseler

BofA, Bu Yüksek Getirili Temettü Hisseleri için “AL” Diyor

BofA, Bu Yüksek Getirili Temettü Hisseleri için “AL” Diyor
Google News Icon Takip Et

Temettü hisseleri, genellikle istikrarlı gelir ve uzun vadeli büyüme isteyen yatırımcıların favori yatırım tercihleri arasında yer alır. Yatırım dünyasında önemli bir yılı olan temettü hisseleri, Wall Street’e göre 2024’te güçlü bir yıl geçirecek.

Analistler ve fon yöneticileri, hisseler için olumlu bir ortam sağlayan düşük faiz oranları gibi faktörleri gerekçe göstererek genel olarak temettü hisselerinde artış bekliyor.

Temettü hisseleri, son dönemlerde özellikle teknoloji devi Meta Platforms’un (META) bir sürpriz yaparak tarihinde ilk kez temettü açıklamasının ardından yeniden mercek altına alındı.

BofA da son zamanlarda temettü hisselerinde iyimserleşti ve bu yıl yatırımcıların gelir için bu tür hisselere geri dönebileceğini ve bunun da bu hisse segmentini yukarı çekebileceğini söyledi.

BofA Şubat ayında yayınladığı bir notta, “Emekliler gelir için varlıklarını nakde kaydırdı ancak politikada olası bir gevşeme döngüsü onları hisselere geri döndürebilir. Kısa vadeli faizler 5%’in altına düşerse trilyonlarca dolarlık emekli nakdi hisse gelirine kayabilir.” ifadelerini kullandı. 

Wall Street, iyi temettü hisselerinin nasıl seçileceğine ve hangi isimlerin sürdürülebilir gelir sağlayacağına dair ipuçlarını paylaştı.

♻️ Sürdürülebilir Temettü ve Büyüme Potansiyeli 

Rational Equity Armor Fund’ın portföy yöneticisi Brian Stutland, stratejisinin getiri ve büyümeyi dengeleyerek geleneksel temettü cennetlerinin ötesine geçmek olduğunu söylüyor.

Stutland, “Tamamen yüksek getiri peşinde koşmak bir gelir akışı için cazip olsa da sürdürülebilir temettü ve büyüme potansiyeline sahip şirketlere öncelik vermek daha dengeli bir yaklaşım sunuyor çünkü ben sadece hissenin bana kendi paramı geri ödemesini değil, dahasını istiyorum.” diyor. 

Aslında Stutland’a göre bu stratejiyi kullanmak, daha yüksek oranların temettü dağıtımlarını etkilemesi durumunda yalnızca temettü gelirine güvenme riskini azaltıyor. Fonunun birincil amacı temettü geliri elde etmek ancak riski yönetmek için riskten korunma stratejileri de kullanıyor. 

Stutland söz konusu stratejisi kapsamında Walmart (WMT), Target (TGT) ve Home Depot (HD) gibi şirketleri temettü geliri ve büyümeyi aynı anda sunan hisseler olarak adlandırıyor.

Bu şirketler makul temettü getirileri (1,5%-3%) sunarken aynı zamanda ekonomik döngülere ve tüketici harcamalarına bağlı olarak önemli bir büyüme potansiyeline sahipler. Bu kombinasyon, gelecekteki faiz artışlarına karşı bir tampon sağlıyor ve temettü gelirinin yanı sıra sermaye değer kazanımı olasılığı sunuyor.” 

Stutland ayrıca bir şirketin sürdürülebilir bir şekilde temettü dağıtabilmesinin de çok önemli olduğunu söylüyor ve McDonald’s (MCD) ve Coca-Cola (KO) gibi hisselerin bunu başarabildiğini belirtiyor. 

Öte yandan Goldman Sachs da geçmiş temettü başlangıçlarının analizine dayanarak, şirketlerin büyük olmaları, kâr marjlarının yüksek olması, hisse geri alımları yapmaları, istikrarlı kazançları ve düşük değerlemeleri olması durumunda temettü ilan etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Stutland’ın önerilerinin yanı sıra BofA’nın “AL” notu verdiği temettü hisselerini de aşağıda inceleyebilirsin:

  • Merck (MRK)
  • KeyCorp (KEY)
  • Dow (DOW)
  • Truist Financial (TFC)
  • Williams Companies (WMB)
  • Oneok (OKE)
  • Philip Morris International (PM)
  • Boston Properties (BXP)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC