Borsa Haberleri

Boeing Uzay Sektöründe Önemli Bir Eşiği Geçti

Mayıs 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Boeing Uzay Sektöründe Önemli Bir Eşiği Geçti

Boeing (BA), çarşamba günü mürettebatsız Starliner uzay aracını New Mexico çölüne indirdi ve şirket astronotları taşımaya hazırlanırken çok önemli bir test uçuşunu tamamladı.

Starliner, günün erken saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrıldıktan sonra ABD Ordusu’nun White Sands Füze Menziline indi ve altı günlük Orbital Uçuş Testi 2’yi veya OFT-2 görevini tamamladı.

Misyon, en önemli test hedeflerinden birini tamamlayarak ISS’ye ulaştı ve başarıya bir adım daha yaklaştı. OFT-2, Boeing’in son üç yılda çeşitli engellerle ve gecikmelerle karşılaşan Starliner geliştirmesinde kritik bir gelişmeye de imza attı.

Boeing, Starliner uzay aracını NASA’nın Ticari Mürettebat programı kapsamında geliştiriyor ve kapsülü inşa etmek için yaklaşık 5 milyar dolarlık sözleşme kazandı. Şirket, Crew Dragon uzay aracının geliştirilmesini tamamlayan ve şu anda NASA için dördüncü operasyonel insan uzay uçuşunda bulunan Elon Musk’ın SpaceX’ine karşı rekabet ediyor.

Havacılık devi, bir zamanlar NASA astronotlarını fırlatma yarışında SpaceX ile eşit kapasiteye sahip olarak görülüyordu. Yine de Starliner’ın gelişimindeki gecikmeler Boeing’i hem program hem de mali açıdan geriletti. NASA sözleşmesinin sabit fiyatlı doğası nedeniyle Boeing, kapsül üzerindeki ek çalışmanın maliyetini üstlendi ve şimdiye kadar 595 milyon dolar harcadı.

Boeing’in bir sonraki Starliner görevinin, kapsüldeki ilk astronotları uçuran Mürettebat Uçuş Testi veya CFT olması bekleniyor. Ancak şirket, Ağustos 2021’de OFT-2 misyonunu başlatmaya yönelik ilk girişimi sırasında arızalanan Starliner’daki Aerojet Rocketdyne yapımı sevk valflerinin yeniden tasarlanıp tasarlanmayacağı konusunda karar vermeye çalışıyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti