Borsa Haberleri

Boeing Uzay Sektöründe Önemli Bir Eşiği Geçti

Boeing Uzay Sektöründe Önemli Bir Eşiği Geçti
Google News Icon Takip Et

Boeing (BA), çarşamba günü mürettebatsız Starliner uzay aracını New Mexico çölüne indirdi ve şirket astronotları taşımaya hazırlanırken çok önemli bir test uçuşunu tamamladı.

Starliner, günün erken saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrıldıktan sonra ABD Ordusu’nun White Sands Füze Menziline indi ve altı günlük Orbital Uçuş Testi 2’yi veya OFT-2 görevini tamamladı.

Misyon, en önemli test hedeflerinden birini tamamlayarak ISS’ye ulaştı ve başarıya bir adım daha yaklaştı. OFT-2, Boeing’in son üç yılda çeşitli engellerle ve gecikmelerle karşılaşan Starliner geliştirmesinde kritik bir gelişmeye de imza attı.

Boeing, Starliner uzay aracını NASA’nın Ticari Mürettebat programı kapsamında geliştiriyor ve kapsülü inşa etmek için yaklaşık 5 milyar dolarlık sözleşme kazandı. Şirket, Crew Dragon uzay aracının geliştirilmesini tamamlayan ve şu anda NASA için dördüncü operasyonel insan uzay uçuşunda bulunan Elon Musk’ın SpaceX’ine karşı rekabet ediyor.

Havacılık devi, bir zamanlar NASA astronotlarını fırlatma yarışında SpaceX ile eşit kapasiteye sahip olarak görülüyordu. Yine de Starliner’ın gelişimindeki gecikmeler Boeing’i hem program hem de mali açıdan geriletti. NASA sözleşmesinin sabit fiyatlı doğası nedeniyle Boeing, kapsül üzerindeki ek çalışmanın maliyetini üstlendi ve şimdiye kadar 595 milyon dolar harcadı.

Boeing’in bir sonraki Starliner görevinin, kapsüldeki ilk astronotları uçuran Mürettebat Uçuş Testi veya CFT olması bekleniyor. Ancak şirket, Ağustos 2021’de OFT-2 misyonunu başlatmaya yönelik ilk girişimi sırasında arızalanan Starliner’daki Aerojet Rocketdyne yapımı sevk valflerinin yeniden tasarlanıp tasarlanmayacağı konusunda karar vermeye çalışıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı