Borsa Haberleri

Bitcoin, Madencileri Zorlayacak Güçlüklerle Karşı Karşıya

May 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin, Madencileri Zorlayacak Güçlüklerle Karşı Karşıya

Bitcoin yarılanmasından bu yana kârlılıklarını korumakta zorlanan Bitcoin madencilerini, JPMorgan’a göre daha da zor günler bekliyor. 

Nisan ayında gerçekleşen yarılanmanın ardından giderek daha fazla madenci Bitcoin ağını terk ediyor ve bu durum, kalan madenciler için bir rahatlama anlamına gelebilir çünkü tek bir Bitcoin üretmeyi daha ucuz hale getiriyor. 

Ancak JPMorgan’a göre bu madencilerin performanslarının büyük bir kısmı Bitcoin fiyatına bağlı ve lider kripto para biriminin fiyatı, hâlâ yakın vadede bazı olumsuzluklarla karşı karşıya.

👀 JPMorgan’dan Nikolaos Panigirtzoglou bir notta, “Mevcut hashrate ve güç tüketimi, Bitcoin üretim maliyetine ilişkin merkezi tahminimizi yaklaşık 45 bin dolara, yani mevcut seviyelerin çok altına düşürüyor. Mevcut durumda Bitcoin fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket görmüyoruz ve dahası, yakın vadede ters rüzgarlar bekliyoruz” diyor.

Bitcoin, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yarılanmadan bu yana en yüksek seviyesi olan 67 bin doları gördükten sonra bugün 66 bin dolar civarında seyrediyor.

Bitcoin, Madencileri Zorlayacak Güçlüklerle Karşı Karşıya

📝 Küresel piyasa stratejisti özellikle; JPMorgan’ın CME bitcoin vadeli işlemlerinin hâlâ aşırı alım noktasında olduğunu; kripto şirketlerine yönelik risk sermayesi finansmanının, “kripto fiyatlarındaki canlanmaya” rağmen bu yıl durgun seyrettiğini; nisan ayındaki önemli bir çıkışın ardından bu ay Bitcoin ETF’lerine sınırlı girişler görüldüğünü ve Hong Kong’un spot Bitcoin ve Ether ETF’lerini onaylamasının ardından “cansız talep” izlendiğini belirtiyor. 

Bazı madencilerin Bitcoin ağından çıkmasının bir sonucu olarak, Bitcoin’in hash oranında – ya da madencilerin bitcoin madenciliği yapmak ve ağ işlemlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu birleşik hesaplama gücünde – bir azalma oldu. Nisan ayında Bitcoin madencileri için önemli bir gelir kaynağını kesen yarılanmanın ardından bunun hâlihazırda gerçekleşmesi bekleniyordu.

Madencilerin diğer gelir kaynağı olan işlem ücretlerindeki kısa süreli artış nedeniyle bu düşüş gecikti. Ancak bu gelir ortadan kalktıkça, kârlı olmayan madenciler dışarı itildi.

Panigirtzoglou, “Bu durum, özellikle yarılanma sonrası ortamda, Bitcoin madencilerinin sürdürülebilir gelir kaynaklarını korumak için karşılaştıkları süregelen zorluğu vurguluyor.” diyor.

Bu durum, özellikle mart ayından bu yana çoğunlukla 60 bin ile 70 bin dolar aralığında işlem gören Bitcoin fiyatının düşüşte olduğu bir ortamda geçerli.

Panigirtzoglou, “Bitcoin fiyatlarında doğal bir geri besleme döngüsü var. Bitcoin fiyatları ne kadar düşerse, bitcoin ağından ayrılmak için baskı altına giren kârsız madencilerin sayısı o kadar artar ve hash oranı ve bitcoin üretim maliyetindeki düşüş de o kadar büyük olur.” diye ekliyor.

Bitcoin, Madencileri Zorlayacak Güçlüklerle Karşı Karşıya

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC