Borsa Haberleri

Bitcoin, 2022’den Bu Yana En Kötü Ayına Doğru İlerliyor

April 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin, 2022’den Bu Yana En Kötü Ayına Doğru İlerliyor

Bitcoin’in yedi aylık rallisi, yatırımcıların bu yıl yakından izlediği iki önemli katalizörün (Bitcoin ETF’leri ve yarılanma) artık geride kalması nedeniyle mayıs ayına doğru gözle görülür bir ivme kaybetti.

Coin Metrics’e göre, kripto para birimlerinin belirleyicisi nisan ayında yaklaşık 14% düştü ve sekiz ay içinde ilk negatif ayını ve FTX’in çöktüğü Kasım 2022’den bu yana en kötü ayını geçirme yolunda ilerliyor.

Bitcoin, 2024 genelinde ise hâlâ 43% artıda seyrederken, bugün TSİ 18.40’ta 3%’ün üzerinde değer kaybederek 60 bin dolar civarında işlem gördü.

Kripto borsası Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, “Bitcoin’i teşvik edecek katalizörlerin kuyusu, ETF talebinin azalması ve arkamızda bıraktığımız yarılanma ile kurumuş gibi görünüyor. Bitcoin’in 25 bin ile 30 bin dolar aralığında 5 bin dolarlık bir işlem aralığında sürüklendiği Mart-Ekim 2023’ü tekrarlayan birkaç aylık bir duraklama festivaline girebiliriz.” dedi.

Trenchev, mayıs ayının son yıllarda Bitcoin için tökezleyen bir dönem olduğunu kanıtladığını ancak yatırımcıların önümüzdeki haftalarda olumsuz bir zihniyete kapılmaktan kaçınmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Kripto para birimi, önümüzdeki ayı kırmızıda tamamlarsa, bu mayıs ayını ekside kapattığı üst üste dördüncü yılı olacak. 

Analistler, Bitcoin yatırımcılarının önümüzdeki aylarda sadece bu tarihsel eğilim nedeniyle değil, aynı zamanda bu yıl şimdiye kadar kripto yatırım söylemine hakim olan ve önümüzdeki aylarda ana hikaye olmaya devam etmesi beklenen Bitcoin ETF’lerinin başarısı nedeniyle de yatırımlarından büyük getirileri görmeyi umduklarını söylüyor.

📝 “ETF’ler Ana Hikaye Olacak”

Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu ve Swan Bitcoin’in yönetim kurulu direktörü Lyn Alden, “Yarılanma, günlük Bitcoin ihracını kabaca 900‘den 450’ye düşürdü; bu, herhangi bir günde varlığa ne kadar ETF talebinin aktığı veya bazı durumlarda akmadığı ile karşılaştırıldığında oldukça küçük bir miktar azalma.” diyor.

Bu arada, Bitcoin’in bazı makro ve jeopolitik baskılar nedeniyle de zayıflayabileceği düşünülüyor. Bugün Fed’in iki günlük politika toplantısı başladı ve yatırımcılar, Başkan Jerome Powell ve diğer politika yapıcıların son yorumlarının, oranların bu yıl daha önce beklendiği gibi gelmeyebileceği fikrini pekiştirmesinin ardından, merkez bankasının oranları daha uzun süre yüksek tutup tutmayacağını yakından izliyor. 

Alden, “Piyasa, faiz indirimlerinin bir kısmını fiyatlandırıyor ve jeopolitik sorunlar nedeniyle biraz güvenliğe kaçış gördük. Tüm bunlar, Bitcoin de dahil olmak üzere, likiditeye çok bağlı olan varlıklara baskı yapıyor. 12 ay veya daha uzun bir süreye baktığınızda, bu süre zarfında muhtemelen daha yüksek likidite görmeyi bekliyorum.” yorumunu yapıyor.

JMP Securities finansal teknoloji araştırma direktörü Devin Ryan ise bu baskıları göz ardı etmiyor ancak ETF’lerin kripto piyasası üzerindeki etkisini yeniden vurguluyor.

Öte yandan bugün Hong Kong’da Bitcoin ETF’leri işlem görmeye başladı. Trenchev, Avustralya’nın da bu yıl içinde Bitcoin ETF’lerini onaylayacağını ve Japonya, Singapur ve Güney Kore’nin de “dünya genelinde Bitcoin’in daha fazla benimsenmesini teşvik ederek” çoğunluğa katılabileceğini belirtti:

Makro açıdan inişli çıkışlı bir dönem olacak; bu önemli. Önümüzdeki ay ya da iki ay içinde, daha fazla varlık yönetimi firmasının ETF’leri platformlarında onayladığını görmeye başlayacaksınız. Esasen büyük sermaye havuzlarının yatırım yapabilmesinin önündeki bir engeli kaldırmış oluyorsunuz – en büyük hikaye bu olacak.

Bitcoin, 2022’den Bu Yana En Kötü Ayına Doğru İlerliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC