Bir Zamanlar Frigya’da: Kral Midas Kimdir?

February 25, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Bir Zamanlar Frigya’da: Kral Midas Kimdir?

İsim olarak bize ilham veren ve mitolojinin en ünlü kahramanlarından biri olan Midas’ın hikayesini hiç merak ettin mi? Belki birçoğunuz onu, hikayelerdeki ünlü “Midas’ın kulakları, eşek kulakları!” sözüyle duymuş olabilir. Peki, gerçekte kimdir bu Midas? Bugünlük piyasaları ve borsaları bir kenara bırakıp keyifli bir hikaye dinlemeye ne dersin? O zaman Midas’ı, bir de Midas’tan dinle.

Kral Midas Kimdir?

Kral Midas; birçok kaynağa göre MÖ 738 – MÖ 696 yılları arasında, şimdilerde Eskişehir, Kütahya ve Afyon olarak bildiğimiz bölgede yer alan Frigya’da yaşamıştır. Frigya’nın başkenti Gordion’un birçok kaynağa göre, Midas’ın babası ve Frigya’nın bilinen diğer kralı olan Gordios tarafından kurulduğu düşünülüyor.

Kaynaklara göre o zamanlar, Frigya’nın ilk krallarından Gordios (Midas’ın babası değil. O dönemde krallar Gordios olarak bilinirmiş.) ölmüştür. Kralın yerine geçecek yeni ismin kim olduğuna karar veremeyen halk, kahinlere başvurmuş. Kahinler de “Kente at arabasıyla ilk kim girerse kral odur!” kehanetinde bulunmuş. Bugün Fethiye olarak bildiğimiz Telmassos’tan Frig ülkesine giriş yapan arabanın içinde de anlayacağın üzere Midas ve ailesi yer alıyormuş.

Frigya, babasından sonra tahta geçen Midas’ın krallık döneminde bolluk ve refahla geçen, tarihinin en güzel yıllarını yaşamıştır. Midas, her ne kadar “eşek kulakları” efsanesiyle anılsa da bu bolluk ve refah dönemi bir diğer efsane olan “dokunduğunu altına çevirme” efsanesine dönüşmüştür.

Midas’ın Kulakları Efsanesi

Kral Midas, bugün bile hâlâ eşek kulakları efsanesiyle anılıyor. Öyle ki biz de Midas’ta haber ve içeriklerimizi “Midas’ın Kulakları” başlığıyla yayınlıyoruz. 🙂 Peki, bu efsanenin kaynağı neye dayanıyor?

Bugüne kadar yapılan arkeolojik araştırmalara göre, Midas’ın anne karnında yakalandığı bir hastalık sonucu kulaklarının normalden çok daha büyük ve uzun olarak doğduğu düşünülüyor. Kral Midas’ın, kulaklarından utandığı için halkın arasında gezerken bir şapka taktığı ve kulaklarını gizlediği için halk arasında kulaklarının eşek kulağına benzetilmesi yönünde söylentiler çıktığı rivayet ediliyor.

Bir Zamanlar Frigya'da: Kral Midas Kimdir?

Midas’ın eşek kulakları efsanesinin bir diğer ayağı da mitolojiye dayanıyor. Mitolojide yer alan efsaneye göre, sanatın tanrısı Apollon ve flütüyle nam salmış kırların sevilen tanrısı Pan arasında bir müzik müsabakası düzenlenecektir. Bu müsabakada yargıçlık yapacaklar arasında Kral Midas da yer almaktadır. Müsabaka esnasında Apollon dillere destan bir müzik ortaya koymuştur. Fakat müsabaka sonunda Kral Midas, oyunu Pan’dan yana kullanmış ve Apollon’u kızdırmıştır. Apollon, müziğin kalitesini ayırt edemeyen bir kulağa sahip olduğunu söyleyerek Midas’ın kulaklarını eşek kulağına dönüştürmüştür.

Midas, her ne kadar şapka takarak kulaklarını herkesten gizlese de bu sır çok uzun süre saklı kalmamıştır. Mitolojiye göre, kralın berberi Midas’ın eşek kulaklarını görmüş ve bu sırrı başka hiç kimseye söyleyemeyeceği için bir kuyunun içine, günümüze kadar gelmiş o efsanevi sözleri haykırmıştır: “Midas’ın kulakları, eşek kulakları!”

Dokunduğunu Altına Çeviren Midas!

Kral Midas’a ait bir diğer efsane ise dokunduğunu altına çevirmesi üzerine. Aslında isim olarak “Midas”ı seçme sebebimiz de tam olarak bu efsane! 🙂

Bir Zamanlar Frigya'da: Kral Midas Kimdir?

Mitolojide yer alan efsaneye göre tanrılar, Frigya’ya uğradıkları bir dönemde Kral Midas’ın misafirperverliğini çok sevmiştir. Midas’ı ödüllendirmek için bir dileğini yerine getirmek istemişlerdir. Bolluk, refah ve zenginliğe düşkün Midas ise dokunduğu her şeyi altına dönüştürmek istemiş ve tanrılar da bu isteği yerine getirmiştir. Bu dilek her ne kadar iyi görünse de kusursuz değildir. Çünkü Midas; yiyecekten bitkilere, dokunduğu her şeyi altına dönüştürmeye başlamış, bu dileği bir çeşit lanet olarak yaşamıştır. Bu efsanenin bugünkü bazı versiyonlarına göre Midas, kızını da altın bir heykele dönüştürmüştür. 

Bu dileği ortadan kaldırmak için tekrar tanrılara başvuran Midas, kurtulmak için Paktalos Irmağı’nda yıkanması gerektiğini öğrenmiştir. Ege bölgesinde yer alan ve bugün Sart Çayı olarak da bilinen bu nehirde bulunan altınlar, Midas’ın Paktalos ırmağında yıkanmasına bağlanmıştır.

Bir Zamanlar Frigya'da: Kral Midas Kimdir?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı