Borsa Yorumları

Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

November 11, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

Kendimi bildim bileli zengin olacağımdan emindim. Bundan bir an bile şüphe etmedim.

Tahmin edersin ki bu iddialı söz, yatırım dünyasının efsaneleri arasına adını altın harflerle yazdıran Omaha Kâhini Warren Buffett’a ait. 

Dünyanın en zengin insanlarından biri olarak Forbes’un milyarderler listesinin üst sıralarında yer alan Buffett’ın net serveti, Eylül 2023 itibariyle 123,9 milyar dolar seviyesinde. 

Buffett bu serveti, dünyanın en başarılı yatırımcılarından biri olmasına borçlu. Yatırım stratejisi mitlere özgü boyutlara ulaşan Buffett, gezegenin dört bir yanında parasını doğru yere yatırmak isteyenler tarafından yakından takip edilen bir yatırım felsefesine sahip. 

“Buffett’ı hepimiz biliyoruz. Ama bu başarısının sırrı ne?” diye soruyor olabilirsin. Bu soruyu yanıtlamak için zamanda biraz geriye gitmemiz gerekiyor. 

👀 Graham Etkisi

1930 doğumlu Omahalı yatırımcı, iş dünyasına ve borsa da dahil olmak üzere yatırım yapmaya erken yaşlarda ilgi duymaya başladı. Eğitimine Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da başlayan Buffett, sonra Nebraska Üniversitesi’ne geçerek işletme alanında lisans derecesi aldı. 

Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

🧐 Burada ismini Buffett kadar sık duymadığımız Benjamin Graham’a bir parantez açmak isterim. Omaha Kâhini’nin yatırım stratejisini belirlemesinde büyük bir rolü olan Graham, Buffett’ın yüksek lisans derecesini aldığı Columbia Business School’da profesör unvanının yanı sıra “değer yatırımının babası” olarak da biliniyor. 

Buffett’ın yüksek lisans eğitiminde derslerini aldığı Graham’a göre değer yatırımı, en basit haliyle bir hissenin piyasa fiyatından bağımsız olarak içsel değerinin çıkarılmasıdır. Bir şirketin varlıkları, kazançları ve temettü ödemeleri gibi faktörler kullanılarak, bir hissenin içsel değeri bulunabilir ve piyasa değeriyle karşılaştırılabilir.

Eğitiminin ardından Buffett kariyerine 1950’lerin başında yatırım satış elemanı olarak başladı ve 1956 yılında Buffett Associates’i kurdu. Berkshire Hathaway’in (BRKA) kontrolünü ise 10 yıldan kısa bir süre sonra, 1965’te ele geçirdi. Dünyanın en büyük holdingleri arasında yer alan şirkette CEO görevini üstelenen Buffett’ın sağ kolu olarak ise başkan yardımcısı Charlie Munger görev alıyor.

📊 Buffett’ın Yatırım Stratejisi

Buffett, temel olarak Benjamin Graham’ın değer yatırımcılığı ekolünü izliyor. Değer yatırımcıları, gerçek değerlerine göre fiyatları gerekçesiz bir şekilde düşük olan menkul kıymetleri inceler. 

Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

Gerçek değeri belirlemek için evrensel olarak kabul edilen bir yöntem yoktur ancak çoğunlukla bir şirketin temellerini analiz ederek tahmin edilir. Bir değer yatırımcısı, piyasa tarafından değerinin altında olduğuna inanılan veya diğer alıcıların çoğunluğu tarafından kabul edilmeyen hisselerin peşinden gider.

Buffett borsanın arz-talep incelikleriyle ilgilenmez. Esasen borsanın faaliyetleriyle hiç işi olmaz diyebiliriz. Graham’ın ünlü bir sözünü yorumlamasının altında da bu yatar: “Kısa vadede piyasa bir oylama makinesidir ancak uzun vadede bir tartı makinesidir.

Her şirkete bir bütün olarak bakar, bu nedenle hisseleri yalnızca bir şirket olarak genel potansiyellerine göre seçer. Buffett bu hisseleri uzun vadeli bir oyun olarak elinde tutup sermaye kazancı elde etmeye çalışmaz. Aksine, kazanç elde etme konusunda son derece yetenekli olan kaliteli şirketlere sahip olmak ister.

Buffett yatırım yaparken piyasanın eninde sonunda bir şirketin değerini anlayıp anlamayacağıyla değil, şirketin bir işletme olarak ne kadar iyi para kazanabileceğiyle ilgilenir.

Bir örnek vermek gerekirse, Buffett bir şirketin düşük borç/özkaynak oranına sahip olmasını ister. Borç yerine özkaynaklardan elde edilen kazanç büyümesinin peşinden koşar. Omaha Kahini’nin “Harika bir şirketi makul bir fiyata almak, makul bir şirketi harika bir fiyata almaktan çok daha iyidir.” sözü aslında onun yatırım felsefesini özetler. 

✍️ Omaha Kâhini’nden İnciler

Buffett, felsefesini yıllardır bazı olağanüstü ve düşündürücü ipuçlarıyla piyasalarla paylaşıyor. Bunlara yakından bakmaya ne dersin?

🎯 1. Bekle ve Saldır

Buffett, beğendiğin bir şirket bulduğunda derin bir nefes almanı ve bir adım geri çekilmeni tavsiye eder. Hissenin makul bir değerlemeye ulaşması için şirkete zaman tanımanı, ardından piyasa düzeldiğinde harekete geçmeni önerir. 

🎯 2. Yoldan Şaşma

Yani nefes aldın, bekledin ve şimdi harekete geçme zamanı. Buffett, bu noktada paniğe kapılmamanı ve düşüşe geçtiklerinde elindekileri satmamanı öneriyor, ki bir noktada satacaksın. Buffett diyor ki: Satma, satın al:

Satın almaya devam edin. Amerikan iş dünyası zaman içinde iyi gidecek, bu yüzden yatırım evreninin çok iyi gideceğini de biliyorsunuz.

🎯 3. Hisse Değil, İş Seç

Buffett’a göre bir hissenin arkasındaki işi tartmak ve analiz etmek; anladığın ve hakkında biraz bilgi sahibi olduğun işletmelere odaklanmak gerekiyor. Yatırım efsanesine göre bu, bir şirketin şu anda nerede olduğunu değil, nereye gittiğini değerlendirmene de yardımcı olacaktır.

Buffett’ın bir başka paha biçilmez tavsiyesi de, bir hisseye en az 10 yıl, hatta daha uzun süre sahip olmayı planlamak. Berkshire Hathaway hissedarlarına 1996 yılında yazdığı mektupta “Eğer bir hisseye 10 yıl boyunca sahip olmak istemiyorsanız, 10 dakika boyunca sahip olmayı düşünmeyin bile.” demişti. 

⭐ Buffett’ın Favorileri

Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

Anlayamadığınız bir şirkete asla yatırım yapmayın.

Üçüncü çeyrek bilançosunda kârını yıllık bazda 40% artıran Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRKA), aslında portföyünün yaklaşık 77%’sini beş hisseye ayırmış durumda.

Esasen bu beş hisse geçen yılın sonunda da Omaha Kâhini’nin portföyünde yer alıyordu ancak bu sene yalnızca sıralama değişti:

  • Apple (AAPL)
  • Bank of America (BAC)
  • American Express (AXP)
  • Coca-Cola (KO)
  • Chevron (CVX)

Buffett’ın gözbebeği Apple’ın toplam değeri, hissenin bu yıl adeta bir geri dönüş olarak adlandırabileceğimiz performansıyla yükseldi. Hisse, ilk takvim çeyreğinde yaklaşık 27% değer kazanarak geçen yılki yaklaşık 27%’lik kaybından toparlanmaya başladı. 

Teknoloji devinin bu rallisi, yatırımcıların faiz oranı politikasında bir değişim yaşanacağı umuduyla büyüme hisselerine geri dönmesiyle gerçekleşti. Apple geçtiğimiz haftalarda tahminlerin üzerinde gelen iPhone satışlarının yardımıyla ikinci mali çeyrekte Wall Street’in kâr ve gelir beklentilerini aştı.

Apple’ın Buffett portföyündeki toplam değeri, 2022 sonunda 119 milyar dolar iken, üçüncü çeyrek sonunda 151 milyar dolara çıktı. Bir karşılaştırma daha yapmak gerekirse, 2021 sonunda iPhone üreticisinin portföydeki değeri 161,2 milyar dolardı.

🛢️ Toplam 30 milyar dolar ile Chevron hâlâ Berkshire’ın en büyük beş yatırımından biri olsa da, holding portföyündeki enerji hisselerini üst üste ikinci çeyrekte de azalttı. Chevron, 2022 yılı sonunda Berkshire’ın üçüncü en büyük yatırımıyken, ilk çeyrek sonunda beşinci sıraya geriledi.

Berkshire’ın uzun süredir portföyünde tuttuğu Coca-Cola, American Express ve Bank of America sırasıyla 25,4 milyar dolar, 22,4 milyar dolar ve 34,2 milyar dolar yatırımla en büyük isimler arasında yer almaya devam etti. 

🏦 American Express bu yıl S&P 500 finans sektöründen daha iyi performans gösterirken Bank of America, mart ayında Silicon Valley Bank’ın iflasıyla ortaya çıkan sektör krizinden darbe aldı. BofA, yatırımcıların banka hisselerine daha az ilgi göstermesinin ardından daha düşük bir performans gösterdi.

🥳 “Bunlar iyi güzel ama ya diğer hisseler?” diye merak ediyorsan, Buffett’ın portföyündeki diğer isimleri uygulamamızda inceleyebilirsin. 

Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

Bir Yatırımcının Anatomisi: Warren Buffett

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes, Investopedia1 & 2