Borsa Yorumları

Bir Yatırım Stratejisi: Ucuz Hisse Senetleri

December 9, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bir Yatırım Stratejisi: Ucuz Hisse Senetleri

Yatırımcılar FED’in ekonomiyi yumuşak bir inişe hazırlama ihtimalini tartarken, bir resesyon gerçekleşmesi halinde bile ucuz olarak değerlendirilebilecek hisseleri derledik.

Yatırımcılar, resesyonun yolda olduğuna yönelik yoğunlaşan sinyallerin, enflasyonla mücadeleye devam eden FED’in önümüzdeki yıl resesyonu önlemek adına fazla bir şey yapamayacağı anlamına gelebileceğinden endişeleniyor. Önümüzdeki hafta yapılacak olan politika toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan yükselteceği kanısı oldukça yaygın. 

Her ne olursa olsun yatırımcılar, muhtemel bir resesyona dayanabilecek hisseleri belirlemek için bir “güvenlik marjı” kullanabilir. Güvenlik marjı, portföyler için tampon desteği sağlamak adına gerçek değerlerinin önemli ölçüde altında bir fiyattan işlem gören hisselerin alınabileceğine inanan Warren Buffett’ın gündeme getirdiği bir koruma tedbiri. 

Resesyon senaryosuna göre ucuz denilebilecek hisseleri belirlemek için, S&P 500 şirketlerinin 12 aylık kazanç tahminlerini 30% oranında düşürdük. Ardından yeni ileriye dönük fiyat-kazanç oranlarını hesapladık ve bulunan değeri hisselerin geçtiğimiz beş yıl boyunca gerçekleşen ileriye dönük F/K oranlarının ortalamasıyla kıyasladık. 

FactSet’ten alınan verilere göre, bir resesyon gerçekleşmesi halinde en ucuz hisse Ford Motor (F) olacak. Otomobil üreticisinin hisseleri için resesyon senaryosuna göre hesapladığımız F/K oranı 10,6 iken, 5 yıllık ortalama ileriye dönük F/K oranı 48,7. Bu da resesyon dönemindeki FK’sının 78% indirimli olacağı anlamına gelir.

Resesyon ortamında 10,7 F/K oranıyla işlem görebilecek olan United Airlines (UAL) hisseleri için 5 yıllık ortalama ileriye dönük F/K oranı 25,1. Bu da resesyon döneminde 57% daha ucuz olacağını gösterir.

Morgan Stanley geçtiğimiz günlerde hissenin görünümünü eşit portföy ağırlığından “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltmiş ve 2023’ün havayolu şirketi için bir “Goldilocks” yılı olabileceğini açıklamıştı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, United Airlines (UAL) küresel salgın boyunca birçok belirsizlikle mücadele etmesinin ardından önümüzdeki yıl 50%’den fazla yükselebilir. 

Listede yer alan tek havayolu hissesi United Airlines (UAL) değil. Resesyon senaryosunda hisseleri ucuzlayabilecek seyahat şirketleri, 67% daha ucuz olabilecek Delta Air Lines (DAL) ve 55% daha ucuz olabilecek Alaska Air Group (ALK).

Exxon Mobil (XOM) hisseleri ise 23,3’lük bir 5 yıllık ortalama ileriye dönük F/K oranına ve 12,8’lik bir resesyon F/K oranına sahip. Bu rakamlar hissenin 45% daha ucuz işlem görebileceğini gösteriyor.

JPMorgan aralık ayındaki bir bilgilendirme yazısında Exxon Mobil (XOM) için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesi yinelenmiş ve hissenin, “ABD’li emsalleri arasında en cazip değerlemeye ve bir düşüş senaryosunda en defansif dinamiklere” sahip olduğu belirtilmişti. 

Listeye başka enerji hisseleri de girdi. Chevron (CVX) hisseleri 43%, Occidental Petroleum (OXY) hisseleri ise 42% daha ucuz olabilir.

Listedeki diğer hisseler: Charter Communications (CHTR), CF Industries (CF), Mosaic (MOS).

Bir Yatırım Stratejisi: Ucuz Hisse Senetleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC