Bültenler

Bir Günde 131 Kat Yükselen Hisse, 95% Değer Kaybetti!

Bir Günde 131 Kat Yükselen Hisse, 95% Değer Kaybetti!
Google News Icon Takip Et

Kilit Noktalar

  • Çinli hazır giyim üreticisi Addentax Group’un (ATXG) hisseleri, geçtiğimiz günlerde piyasa değerinden 19 milyar dolar kaybetti. Piyasalarda perşembe günü yaşanan agresif hareketlenme, Çin hisselerinde artan volatiliteye yönelik endişeleri de artırdı. 
  • AMTD Digital (HKD) ve Magic Empire Global (MEGL) gibi Çin hisselerinde görülen hareketlilik, dikkatleri çarşamba günü 13.000% (yani 131 kat) değer kazanan Addentax’ın hisselerine çekti. 
  • Ancak şirketin hisseleri perşembe günü 95% değer kaybederek bu kazanımlarının neredeyse tamamını kaybetti. 
  • IG Markets analisti Hebe Chen konuyla ilgili olarak, “Adentax Group fiyatlarındaki ani değişimin arkasındaki güç, son zamanlarda benzeri görülmemiş bir hisse operasyonuna şahit olduğumuz HKD ve MEGL’in hikâyesiyle benzer.” dedi. 

19 Milyar Dolar Buhar Oldu

Pek bilinmedik küçük Çin hisseleri arasında yer alan Addentax, 13.000%’lik artışının hemen ardından perşembe günü 95% değer kaybetti. Şirketin toplam piyasa değeri sadece bir gün önce 20 milyar doların üzerine çıkmışken, düşüşün ardından yaklaşık 1 milyar dolara geriledi. 

Hissenin çarşamba günü yaşadığı bu artış ise hisselerini S&P 500 endeksindeki şirketlerin yaklaşık üçte birinden daha değerli hâle getirmişti. 

Nevada merkezli holding şirketi, hisselerindeki agresif düşüşe dair e-postalara ve web sitesindeki numaralara yapılan çağrılara ise henüz bir cevap vermedi. 

Bir Günde 131 Kat Yükselen Hisse, 95% Değer Kaybetti!

ATXG, Manipülasyonların Devam Ettiği Tek Çin Hissesi Değil

Addentax, bu yıl ABD’deki halka arzının ardından hisseleri şaşırtıcı hamleler yapan Hong Kong ve Çin firmaları arasından sadece bir başkası. 

Her ikisi de Hong Kong merkezli finansal hizmetler şirketi olan AMTD Digital ve Magic Empire, bu çeyreğin başlarında oldukça belirsiz ve zayıf olan finansallarına rağmen önemli ölçüde talep görmüşlerdi. Öyle ki AMTD Digital’ın piyasa değeri bir noktada Goldman Sachs’dan (GS) daha büyük bir hâle gelmişti. 

IG Markets analisti Hebe Chen, belirsizliğin devam ettiği şirketlerin ortak noktaları olarak başarısız finansal durumlarını ve geleneksel sektörlerden gelmelerini gösterdi. Kaynaklara göre, çarşamba günü Addentax İcra Kurulu Başkanı Hong Zhida ile yönetmen kardeşi Hong Zhiwang’ın elindeki hisseler yaklaşık 1,3 milyar dolarlık değere ulaştılar. Şu an CEO Hong, şirket hisselerinin yaklaşık 4,8%’ine; kardeşi ise yaklaşık 1,6%’sına sahip. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı