Borsa Haberleri

Bill Ackman, Netflix Hisselerini Sattı!

Bill Ackman, Netflix Hisselerini Sattı!
Google News Icon Takip Et

Milyarder yatırımcı Bill Ackman, Netflix (NFLX)‘e yaptığı 1,1 milyar dolarlık yatırımdan zarar etti. Netflix son on yıl içinde ilk kez abonelerinde kayıp yaşadıktan sonra milyarder 400 milyon dolardan fazla bir kayıp yaşadı.

Ackman’ın yatırım fonu Pershing Square Capital Management, Ocak ayında 3,1 milyon Netflix hissesi satın almıştı, yatırımcı sadece üç ay önce satın aldığı 3,1 milyon hisseyi satarak ani bir U dönüşü yaptı.

Abonelerle ilgili olumsuz haber, Ackman’ın haftalar önce övgü yağmuruna tuttuğu şirkete sırt çevirmesine sebep oldu.

Ackman bir açıklamasında platformun reklam destekli bir hizmet başlatmak ve hesap paylaşımını kısıtlamak gibi önerilen iş modeli değişikliklerinin mantıklı olduğunu, ancak şirketi kısa vadede öngörülemez hale getireceğini söyledi.

Yatırımcı, geleceğe ilişkin beklentilerin belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Yatırımcıların da Netflix’te işlerin düzelmesini beklemek yerine, Ackman’ın 400 milyon dolardan fazla olduğu hesaplanan kayıplarına odaklanıyor. Pershing Square ise konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. 

Netflix’in ilk çeyreğinde 200.000 abone kaybettiği ve daha önceden yaptığı artış tahminlerinin oldukça gerisinde kaldığı biliniyor. Ayrıca bu düşüşlerde şirketin Rusya’daki hizmetini mart ayı başında askıya alma kararı da 700.000 abonenin kaybı da büyük rol oynuyor. 

Netflix, son altı ayda piyasa değerinin neredeyse üçte ikisini kaybetmiş oldu. 2021’in Ekim ayında 310 milyar dolarlık değerle çıkış yapan dijital platform değerini 100 milyar dolara düşürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı