Borsa Yorumları

Bernstein Jeopolitik Gerilimler Karşısında Savunma Hisselerini Öneriyor

November 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bernstein Jeopolitik Gerilimler Karşısında Savunma Hisselerini Öneriyor

Asya-Pasifik bölgesinde jeopolitik gerilimler artarken, dünya genelindeki savunma sanayi sektöründe de hareketlenmeler görülmeye başladı. AllianceBernstein analistleri ise jeopolitik gerilimler ile birlikte doğru orantıda artış gösteren hisseleri seçti. 

Bernstein analistleri, 2 Kasım tarihinde yayınladıkları bir yazıda; “Küresel savunma ve güvenliğin merkez üssü, son yıllarda Asya Pasifik’e (APAC) doğru ilerliyor ve bu da ABD ve büyük Avrupa uluslarının güvenlik odaklarını kademeli olarak doğuya kaydırmasına neden oluyor.” ifadelerine yer vermişti.

Analistler aynı yazıda; “Asya Pasifik’te artan jeopolitik gerilimler, batılı ülkeler için askeri harcamaların itici gücü oldu. Ayrıca bizzat APAC ülkeleri, kendi askeri yatırımları açısından daha önemli hale geldi doğal olarak. Bu da Batılı savunma şirketlerine ihracat veya ortaklık yoluyla bazı fırsatlar sunuyor.” diye de belirtti. 

Bernstein’in Favori Savunma Sanayi Hisseleri

Bernstein; uçak, roket, uydu tasarım ve üretim alanında faaliyet gösteren Boeing (BA)’e “PORTFÖY İÇİ YÜKSEK AĞIRLIK” notu verirken 275 dolarlık da hedef fiyat tahmininde bulunuyor. Bu tahmin, hissenin güncel fiyatına göre 24%’lük bir artışa işaret ediyor. 

Bernstein’ın bir diğer favorisi ise küresel havacılık, savunma ve güvenlik şirketi olan Northrop Grumman (NOC). Bernstein, Northrop hisselerine yönelik 569 dolarlık hedef fiyat tahmininde bulunuyor. Bu tahmin, hissenin güncel fiyatına göre 22%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Dilersen Bernstein’in favori hisseleriyle birlikte savunma sanayi sektöründeki güncel görünüme de bir bakalım.

Küresel Savunma Harcamaları Rekor Bir Seviyeye Ulaştı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nün araştırmasına atıfta bulunan Bernstein, küresel savunma harcamalarının geçen yıl 2,2 trilyon dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştığını söyledi. Bunun dörtte biri, yani yaklaşık 570 milyar doları, APAC ülkeleri tarafından yapılan askeri harcamalardan geldi.

APAC’ın savunma pazarı, Bernstein’ın belirttiği gibi Batılı şirketlerin erişemediği Çin ve Kuzey Kore’nin harcamaları hariç tutulduğunda, 2022 itibarıyla yaklaşık 275 milyar dolar değerindeydi.

Bu, onu Kuzey Amerika (yaklaşık 900 milyar dolar) ve Avrupa (Rusya hariç yaklaşık 400 milyar dolar) dışında dünyanın en büyük savunma pazarı haline getiriyor.

Peki, Savunma Harcamaları Neden Artıyor?

Savunma sanayisindeki artan harcamaların itici güçleri ülkeler arasında farklılık gösteriyor. Örneğin; Güney Kore’nin savunma harcamaları, komşusu Kuzey Kore ile uzun süredir devam eden gerginlikler göz önüne alındığında yüksek olması doğal.

Japonya, kötüleşen güvenlik ortamı nedeniyle ulusal güvenlik harcamalarını iki katına çıkarmayı planlarken; Avustralya, ABD ve İngiltere ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak nükleer enerjili denizaltılarının sayısını yedi kat artırmayı planlıyor.

Bernstein, Çin ve Pakistan ile uzun süredir sınır anlaşmazlıkları olan Hindistan’ın, şu anda büyük ölçüde Sovyet döneminden kalma ekipmanlara bağımlı olması nedeniyle ordusunu modernleştirmeyi hedeflediğini de kaydetti.

Bernstein Jeopolitik Gerilimler Karşısında Savunma Hisselerini Öneriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC