BIST Şirket Haberleri

Bedelsiz Sermaye Artırımı için SPK’ya Başvuran Şirketler (2024)

Şubat 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bedelsiz Sermaye Artırımı için SPK’ya Başvuran Şirketler (2024)

Borsa İstanbul’da işlem gören birçok şirket Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na bedelsiz sermaye artırımı için başvuruda bulundu. Özellikle Pegasus, Garanti Faktoring, Casa Emtia, Sanica Isı, Medical Park, Kontrolmatik, Zedur Enerji ve Qnb Finansal Kiralama’nın yüksek bir oranla bedelsiz başvuru yapması yatırımcıların ilgisini çekti.

Biz de sizler için 2024 yılında bedelsiz sermaye artırımı başvurusu yapan ve SPK’dan onay bekleyen bedelsiz bölünecek hisseleri tek bir listede topladık. Fakat öncesinde “Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?” biraz bundan bahsedelim.

📈 Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin kendi iç kaynaklarını kullanarak yapmış oldukları ve ortaklarından herhangi bir bedel istemeden hisse senedi dağıttıkları bir sermaye artırımıdır.

Şirketlerin sermaye artırımına gittiklerinde bedelsiz sermaye yolunu seçmelerinin başlıca sebepleri şunlardır:

  • Hisse senedinin likiditesini yükseltmek
  • Hisse senedinin değerini yükseltmek
  • Vergi avantajlarından yararlanmak
  • Enflasyondan korunmak

📒 Bedelsiz Sermaye Artırımına Nasıl Katılabilirim?

Sermaye artırımı için SPK’ya başvuran şirketler, onay sürecinden sonra bölünme tarihlerini belirler. Bu aşamada, bölünmeden önce elinde hisse senedi bulunan herkes bedelsiz sermaye artırımına katılmaya hak kazanır.

Midas yatırım hesabı bulunan yatırımcıların bölünme günü herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Hak kazanılan lotlar otomatik olarak hesaplara yansıtılır ve hisse düzeltilmiş fiyattan işlem görmeye devam eder.

🕘 SPK Bedelsiz Sermaye Artırımını Ne Zaman Onaylar?

Bunun için herhangi bir tarih söylemek mümkün değil. Sermaye Piyasası Kurulu, şirketlerin işlem sırasına ve başvuru detayına göre değerlendirmede bulunur. Bu süreç bazen 1 hafta bazen de aylarca sürebilir. Bu anlamda bedelsiz sermaye artırımı onay süreci tamamen SPK’nın inisiyatifine bağlı gelişir.

📅 2024’te Bedelsiz Verecek Hisseler

Pegasus (PGSUS), 388,7%

Ereğli Demir Çelik (EREGL), 100%

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) 125%

Garanti Faktoring (GARFA), 400%

Zedur Enerji (ZEDUR) 599%

Sanica Isı (SNICA) 566,6%

Qnb Finans Finansal Kiralama (QNBFL) 769,5%

Yükselen Çelik (YKSLN) 100%

Ulusoy UN (ULUUN) 236,1%

MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK) 200%

Martı GYO (MRGYO) 21,21%

Casa Emtia (CASA1000%

Sönmez Pamuklu (SNPAM100%

Şeker Finansal Kiralama (SEKFK100%

Tera Yatırım (TERA200%

Ayrıca bakınız; Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu