Borsa Yorumları

Barclays’e Göre Fed’in Faiz İndirimlerinden Yararlanabilecek Hisseler

Şubat 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Barclays’e Göre Fed’in Faiz İndirimlerinden Yararlanabilecek Hisseler

Piyasanın ve yatırımcıların aklındaki en önemli soru; “Fed faiz artırım döngüsü sona erdi ve artık faiz indirimi zamanı geldi mi?” diyebiliriz.

Fed yetkililerinin açıklamalarından da anlayacağımız üzere, bu sorunun yanıtı hâlâ ağırlıklı olarak veri gündemine bağlı. Yatırımcılar indirimlerin hangi ay başlayacağını henüz kestiremiyor ancak bu yıl para politikasının gevşeyeceğine yönelik inançları oldukça günçlü. 

Bu görünümde de Barclays’e göre, Fed’in faiz indirime başlamasından yararlanabilecek bazı hisseler mevcut. 

Barclays analisti Terence Malone, geçtiğimiz hafta paylaştığı bir notta; geçen aralık ayındaki FOMC toplantısının piyasalar için fiili bir dönüm noktası haline geldiğini ve uzun zamandır beklenen ve Fed’in para politikasında değişime gideceğini ifade eden “Fed Pivot” için yolu açtığını belirtiyor.  

Aynı notta Malone, şubat ayının başlarında açıklanan enflasyon (TÜFE) verisinin faiz indirimlerinin başlangıcını muhtemelen haziran ayına ertelediğini ve bunun muhtemelen faiz oranının hedef aralığını bu yılın sonuna kadar 4,5% ile 4,75% arasına iteceğini söyledi.

Barclays, piyasa beklentileri ışığında bu yılın sonlarında olası faiz indirimi için en iyi konumda olduğunu düşündüğü hisselerin bir listesini yayınladı. Bu şirketlerin tümü Barclays analistleri tarafından “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendiriliyor.

  • Spirit AeroSystems (SPR)
  • Stanley Black & Decker (SWK)
  • PennyMac Financial (PFSI)
  • Procore Technologies (PCOR)
  • Intuit (INTU)
  • Gap (GPS)
  • Fifth Third (FITB)
  • Darden Restaurants (DRI)
  • D.R.Horton (DHI)
  • Celanese (CE)

Barclays analisti Jeff Bernstein’a göre, markaları arasında Olive Garden ve LongHorn Steakhouse’un da bulunduğu Darden Restaurants, büyük sermayeli bir yemek şirketi olmanın avantajına sahip. Bu, şirkete daha fazla ölçek, veri ve içgörünün yanı sıra “titiz” bir stratejik planlama çalışmaları da sağlıyor.

Bernstein, “Daha geniş bir ekonomik yavaşlama durumunda bile (böyle bir durum ortaya çıkarsa eğer), hızlı servis restoran segmentinin sıradan yemek şirketlerine göre daha iyi konumlanmış olarak görmeye devam ediyoruz.” dedi.

Şirketin hisseleri yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 3%, son 12 ayda ise 13,1% artış gösterdi.

Bölgesel bankacılık şirketi Fifth Third Bancorp da Barclays’in listesinde yer alan bir başka isim oldu. Şirketin hisseleri geçen yılki 7,1%’lik düşüşün ardından 2024’te de 3%’ten fazla düşüş yaşadı.

Ancak analist Jason Goldberg; son yönetim değişikliklerinin ve disiplinli kredi riski ve bilanço yönetiminin, bankanın hisselerini artırabileceğini öngörüyor. Goldberg ayrıca Fifth Third’ün hisse geri alım programının da üçüncü çeyrekte yeniden başlamasının beklendiğini söylüyor.

Giyim perakendecisi Gap, Barclays’in faiz indirimi döngüsünün kazananı olacağına inandığı bir diğer hisse olarak listede yer aldı.

Şirket, adını taşıyan Gap markasının yanı sıra Old Navy, Banana Republic ve Athleta mağazalarını da işletmecisi. Barclays analisti Adrienne Yih; “Dört temel markadan üçünün yıl bazında daha iyi performans gösterdiğine inanıyoruz. Artan mal marjının girdi maliyetindeki olumlu görünümle birleştiğinde yukarı yönlü ilerleyişe yol açmasını bekliyoruz.” yorumunu yaptı.

Şirketin hisseleri son 12 ayda 45%’ten fazla artış gösterdi ancak 2024’ün başından bugüne kadar ise 8% geriledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti