Borsa Haberleri

Bankalar Temettü Oranlarını Artırdı!

Haziran 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Bankalar Temettü Oranlarını Artırdı!

ABD’nin en büyük bankaları, FED’in geçen hafta gerçekleştirdiği stres testlerinin ardından Pazartesi günü sermaye getiri planları hakkında açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalara göre Morgan Stanley (MS) temettü oranını 11%, Bank of America (BAC) ise üçüncü çeyrek temettüsünü 5% oranında artıracak. JP Morgan Chase (JPM) ise temettüsünü değiştirmeme yönünde karar aldı ve temettü oranını 2022’nin üçüncü çeyreğinde hisse başına 1,00 dolar seviyesine sabitledi. Yetkililer tarafından peş peşe yapılan açıklamaların ardından MS 1,5%, JPM %0,1, BAC hisseleri ise 0,1% oranında arttı. 

ABD Bankaları Neden Temettü Oranını Yükseltiyor?

Geçen hafta Federal Reserve (FED) tarafından yapılan stres testleriyle bankaların olağanüstü piyasa koşullarına karşı hazırlıklı olup olmadığına dair çalışmalar gerçekleştirildi. Söz konusu testlerin ardından bankalar da hızla düzenlemelere gitme kararı aldı ve geleceğe dönük planlarına dair detayları Pazartesi günkü kapanışın ardından açıkladı. Morgan Stanley, 2022’nin üçüncü çeyreğinden itibaren 0,70 dolar olan temettülerini 0,775 dolara çıkarmayı planlıyor. Bank of America ise üç aylık adi hisse senedi oranını 0,01 ile 0,22 dolar arasında artıracak ve mevcut sermaye stres tamponununda 100 baz puanı üzerinde artışa gidecek. JP Morgan Chase, yapılan testlerin ardından temettü oranlarında değişikliğe gitmezken sermaye stres tamponunu 3,2%’den 4%’e yükseltmeye karar verdi.

JP Morgan: “Sürdürülebilir Bir Temettü Politikamız Olacak”

Dimon, FED tarafından gerçekleştirilen stres testlerinin ardından birtakım açıklamalarda bulundu ve JP Morgan Chase’in temettü oranlarında izleyeceği yol haritasından bahsetti. Söz konusu bankanın gelecekteki yasal gereklilikleri karşılamak için sermayesini elinde tutacağını ve pazar lideri işletmelere yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti. Bu doğrultuda sermaye stres tamponunu yükselten banka, ileride oluşması muhtemel sermaye gereksinimlerini karşılayabilmek adına temettü oranlarını 1,00 dolar seviyesinde sabit tutmayı tercih etti. 

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti