Borsa Yorumları

Bank of America’nın “AL” Dediği Hisseler!

January 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Bank of America’nın “AL” Dediği Hisseler!

Bank of America’dan yapılan açıklamada, karşıt rüzgarlar piyasa görünümünü harabeye döndürdüğü bu ortamda, yatırımcıların yüksek seviyede nakit varlığa sahip olan şirket hisselerini tercih etmeleri gerektiği belirtildi.

Faiz oranlarının daha da yükseleceğine dair endişeler yatırımcı duyarlılığını baskılarken, 2008’den beri yıllık bazda en kötü performansı gösteren S&P 500 2022’de yaklaşık 20% düşüş yaşadı. ABD ekonomisinin resesyona gireceğine dair beklentiler giderek artarken, 2023’teki görünüm de fazla umut verici değil. S&P 500 için sadece 4,2% yükseliş yani 4.000 puan hedefi belirleyen Bank of America, bu yıl için en karamsar tahminlerde bulunan kurumlardan yalnızca biri.

Bununla birlikte, bu kasvetli manzaraya rağmen direnmeyi başarabilecek bazı hisseler olduğu belirtildi. BofA, Russell 1000’de yer alan ve kendi analistleri tarafından “AL” notuyla tavsiye edilen hisseleri taradı. Bu hisseler arasından da en yüksek serbest nakit akışı getirisi sağlayan isimler seçildi.

BofA’nın salı günkü bilgilendirme yazısında, “Russell 1000’de işlem gören bu şirketlerin “serbest nakit akışı/işletme değeri” ortalaması 1,8%. Bu oran, kalite özellikleri de dikkate alındığında emsallerinin en iyisi olabileceklerini gösteriyor” denildi.

Yüksek serbest nakit akışı getirileri, şirketlerin borçlarını ödeme veya diğer yükümlülüklerini yerine getirme açısından daha güçlü yapılanmış oldukları anlamına geliyor. Aynı zamanda, acil bir durum veya bir fırsat karşısında nakde ne kadar hızlı ulaşabileceklerinin de göstergesi.

İşte listede yer alan isimlerden bazıları:

Suni gübre ve nitratlı malzeme üreticisi CF Industries (CF) 22% serbest nakit akışı getirisiyle listenin en tepesinde. 2021’de 83%’lük bir ralli yapan şirket, geride bıraktığımız korkunç yılı da 20%’den fazla yükselişle tamamladı. CF’nin bu yükselişi devam ettirebileceğine inandığını söyleyen analist Steve Byrne, “Tarımsal döngü ile ilgili güçlü küresel nitrojen talebi 2023’te de aynen devam edecek gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

FactSet verilerine göre hisse, takip eden analistlerin 50%’si tarafından “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu ile tavsiye ediliyor ve ortalama fiyat hedefi 35%’in üzerinde bir yükselişe işaret ediyor.

21%’lik bir serbest nakit akışı getirisine sahip olan Expedia (EXPE) Bank of America’nın listesine giren isimler arasında. Analist Justin Post, “Seyahat rezervasyon yüzdelerindeki artış, internet üzerinden veya klasik yöntemle çalışan seyahat acentelerini, seyahat talebinde güçlü bir artış beklemeye sevk ediyor” dedi.

Yaklaşık 74% değer kaybettiği 2008 yılından bu yana en kötü yılını geçiren Expedia hisseleri 2022’de 50%’den fazla düşüş yaşadı. FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin 50%’si tarafından “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye edilen hisse için belirlenen ortalama fiyat hedefi, 30%’dan fazla yükselişe işaret ediyor.

16%’lık serbest nakit akışı getirisiyle Bank of America’nın listesine giren bir diğer isim ise General Motors (GM). BofA analisti John Murphy şirketin, “Core to Future dönüşümü ve ulaşım hizmetlerinin geleceği için gerekli olan tüm bileşenleri geliştirmeye devam etmesi” sayesinde otomotiv sektöründe lider olmayı sürdürdüğünü belirtti. Analist bu özelliklerin zaman içinde değerlenmenin önünü açabileceğine inandıklarını da sözlerine ekledi. 2011’den beri en kötü yılını geçtiğimiz yıl yaşayan GM, 2022’de yaklaşık 43% değer kaybetti.

Çelik üreticisi Nucor (NUE) ve araç/kamyon satıcısı AutoNation (AN) da sırasıyla 21% ve 13%’lük serbest nakit akışı getirileriyle listede kendilerine yer buldu.

Bank of America’nın “AL” Dediği Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC