Borsa Yorumları

Bank of America’nın 2023 İçin “Sınıfının En İyisi” Olarak Nitelediği Hisseler!

December 19, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Bank of America’nın 2023 İçin “Sınıfının En İyisi” Olarak Nitelediği Hisseler!

Bank of America analistleri, bu hafta 2023 için mutlaka alınması gerektiğini düşündükleri hisselerin listesini açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada bu şirketlerin çok cazip göründükleri ve aynı zamanda belirsizlik ortamında defansif özelliklere sahip oldukları belirtildi. 

Bank of America’nın gelecek yıl için “sınıfının en iyisi” olarak nitelendirdiği hisselerle ilgili son araştırmasını mercek altına aldık. 

Listede yer alan şirketler: Bumble (BMBL), JPMorgan Chase (JPM), Eli Lilly (LLY), Broadcom (AVGO), O’Reilly Automotive (ORLY).

Bumble

Analist Nat Schindler bu hafta, flört uygulaması şirketini “aşırı rekabetçi bir sektörde son derece saygın bir marka” olarak tanımladı. 

Bumble (BMBL)’ı “AL” tavsiyesiyle takibe alan kurum, hissenin güçlü temellere ve F/K oranını büyütme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Schindler ayrıca şirketin, tüketici harcamalarının azaldığı böyle bir ortamda bir nebze de olsa güvenli bir sığınak olduğunu ifade etti. 

Schindler, Match (MTCH)’in flört uygulamaları arasında lider konumunu korumaya devam ettiğini, ancak Bumble’ın aradaki açığı kısa sürede kapatmasını sağlayacak kaliteye sahip olduğunu söyledi. 

Analist bir bilgilendirme yazısında, “BMBL, ABD ve Kanada pazar payını 2017’den bu yana 19% oranında arttırdı ve sınıfının en iyisi pazarlama ve ürün yeniliği yaklaşımları sayesinde bu başarısını uluslararası pazarda da tekrar etme potansiyeline sahip” ifadelerini kullandı. 

Kurumdan yapılan açıklamada hissenin bu yıl 32% değer kaybettiği ve bu fiyat seviyesinde oldukça cazip göründüğü vurgulandı. 

Analist, “Yeni pazarlara girme ve pazar payını arttırma fırsatlarının yanı sıra sağlıklı marjları da göz önünde bulundurarak şirketin güçlü bir orta vadeli yatırım fırsatı teşkil ettiğini düşünüyoruz” dedi.

JPMorgan Chase

Analist Ebrahim Poonawala 2023 arefesinde JPMorgan Chase (JPM) hisselerine daha olumlu bakıyor. 

Kurum geçtiğimiz günlerde JPMorgan Chase yönetimiyle bir araya geldi ve bu görüşmeden, hissenin yükselme potansiyelinin hâlâ yüksek olduğu yönündeki güvenini tazeleyerek ayrıldı. 

Bankacılık devinin tam yol ilerlemekte olduğunu belirten Poonawala, her yatırımcıyı cezbedeceğini düşündüğü bir dizi özelliği sıraladı.

“JPM’nin kredi açısından korunaklı olması, gelir karmasındaki çeşitlilik, pazar payı fırsatları, farklı teknoloji stratejisi, kurum içi sermaye üretimi ve birinci sınıf icraatları, üstün gelir artışı ve hisse performansının arkasında yatan etkenler. Hisse son çeyrekten bu yana emsallerine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek performans gösterdi ve bize göre, hisseleri 2023 F/K oranının 10 katından ve 2023 tahmini yıl sonu maddi hisse değerinin 1,7 katından işlem gören JPMorgan, banka hisselerini korumak veya yeni pozisyonlar almak isteyen yatırımcılar için türünün en iyisi.”

Tüm bu unsurları bir arada değerlendiren kurum, önümüzdeki yıl ve daha sonrası için bu olumlu faktörlerin “üstün gelir artışı ve hisse performansı için temel etkenler” olduğu görüşünde. Ayrıca yönetimin icraatları “birinci sınıf” ve etkileyici olarak görülüyor. 

Hisse bu yıl 18%’den fazla değer kaybetmesine karşında, Poonawala 132 dolar olarak belirlemiş olduğu fiyat hedefini 145 dolara yükseltti. 

Analist, “Hisse son çeyrekten bu yana emsallerine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek performans gösterdi ve bize göre banka hisselerini korumak veya yeni pozisyonlar almak isteyen yatırımcılar için JPMorgan hisseleri türünün en iyisi” dedi.

Eli Lilly

Analist Geoff Meacham’a göre biyo ilaç şirketinin geleceğe dönük hazır projeleri çok güçlü ve hızla büyüyor. 

Analist hazırladığı bilgilendirme yazısında, “2022 Lilly için ılımlı bir büyüme yılı olmuş olsa da, hisse büyük oranda tirzepatide ilacının zirve yapma potansiyeli sayesinde “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdi” ifadelerini kullandı. Tirzepatide, Eli Lilly’nin en çok konuşulan ve şirketin önümüzdeki yıl kilo verme ilacı olarak onay almayı umduğu diyabet ilacı. 

Şirketten yapılan açıklamada, hissenin daha uzun zaman tercihine sahip sabırlı yatırımcılar için çok uygun olduğu ancak mevcut seviyesinin de göz ardı edilemeyecek şekilde cazip olduğu belirtildi. 

Analist, “2022 Lilly için ılımlı bir büyüme yılı olmuş olsa da, hisse büyük oranda tirzepatide ilacının zirve yapma potansiyeli sayesinde “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterdi. Normalde 2023 tahminlerine kıyasla 35 kat yukarı seviyede işlem gören bir hisse için bu durum bir düş kırıklığı olarak görülür, fakat bize göre Lilly’nin hikâyesi 2023’teki eğilimlerden ziyade 2024 ve sonrasındaki uzun vadeli önemli yükselişlerle ilgili. Bu manzarayı göz önüne alındığımızda, yeni ürün döngüsünün uzun vadeli büyüme oranını net bir şekilde sınıfının en iyisi olarak gördüğümüz için Lilly favori bir hisse olmayı sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

 Meacham diğer ilaç onaylarının da yolda olduğunu ve önümüzdeki yılın sonlarına doğru “dikkate değer bir yükselişe” sebep olacağını belirtmekle birlikte, yatırımcıların dikkatini şimdilik tirzepatide’in çekmesi gerektiğini söyledi. 

Kurumdan yapılan açıklamada, “Bu manzarayı göz önüne alındığımızda, yeni ürün döngüsünün uzun vadeli büyüme oranını net bir şekilde sınıfının en iyisi olarak gördüğümüz için Lilly favori bir hisse olmayı sürdürüyor” denildi. 

Hisse bu yıl 30% değer kazandı.

Broadcom

Ürünlerinde yüksek kaliteli ofansif ve defansif özelliklerinin yanı sıra sınıfının en iyisi bir serbest nakit akışına sahip. Genel olarak değerlendirdiğimizde; düşük değerlemesini, sınıfının en iyisi serbest nakit akışını (yaklaşık 49-50%), güçlü birikimini, fiyatlama gücünü ve değerli varlıklarını göz önünde bulundurarak AVGO’nun cazip olduğuna dair inancımızı sürdürüyoruz.

Akıllı telefon, bulut veri merkezi, telekom ve işletme depolama pazarlarındaki seküler ürün döngülerinde yüksek kalite ve çeşitlilik arz eden faaliyetleri nedeniyle Broadcom hakkındaki tavsiyemiz “AL” şeklinde.” 

O’Reilly Automotive

O’Reilly (ORLY)’nin; “kendin yap-başkasına yaptır” konusunda yakaladığı denge, mağaza sayısını arttırma hızında beklenen artış ve ortalamanın üzerinde iletme marjı özelliklerini dikkate alarak F/K oranının emsallerinin geçmişteki ortalamalarının üzerinde (10-20 kat) gerçekleşmesinin garanti olduğuna inanıyoruz.

Mevcut tüketici tablosuna bakıldığında; yatırımcıların, isteğe bağlı olmayan ürün kategorilerinde ORLY gibi sınıfının en iyisi olan perakendecilere öncelik vereceklerini tahmin ediyoruz.

Bank of America’nın 2023 İçin “Sınıfının En İyisi” Olarak Nitelediği Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC