Borsa Yorumları

Bank of America Vodafone’un Notunu Yükseltti!

Bank of America Vodafone’un Notunu Yükseltti!
Google News Icon Takip Et

FactSet tarafından derlenen medyan fiyat hedefine göre ABD borsalarında işlem gören Vodafone (VOD), önümüzdeki 12 ayda 27% artarak 14,28 dolara yükselebilir. Hisse aynı zamanda 8,4%’lik bir temettü getirisi sunuyor.

Bank of America analistleri perşembe günü şirketin İngiltere’de işlem gören hisselerinin görünümünü “AL” seviyesine yükseltti. Yatırım bankasının not yükseltmesinin ardından hisse 4% değer kazandı.

CEO Nick Read’in görevinden ayrılma haberleri üzerine David Wright liderliğindeki BofA analistleri, şirketin gelecekte sağlayabileceği getiriler konusunda iyimser olduklarını vurguladı. Analistlerin açıklamasında, yönetim değişiminin Almanya’da daha fazla yatırım yapılmasının önünü açabileceğine ve küresel telekom operatörünün bu ülkedeki uzun vadeli büyüme potansiyelini güvence altına alacağına dikkat çekildi.

Almanya, İngiliz firmasının en büyük pazarı konumunda ve serbest nakit akışının 40%’tan fazlası bu pazardan geliyor.

Analistlerin açıklamasında, “Almanya’daki iş sürecinin iyi yönetilmemesi hedeften açık bir sapma oldu. Ancak yönetimdeki değişimle birlikte bu durum düzelecek gibi görünüyor. Dijital maliyet azaltma hedeflerini de içeren karma icraatların yeniden hayata geçirilebileceğini düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu iyimserliğe rağmen BofA analistleri, Vodafone’un bilançosunu sürdürülebilir kılmak için temettülerini 30% oranında düşürmesi gerektiğine inanıyor.

Aralık ayında Abu Dabi merkezli Etisalat’ın Vodafone’un Afrika telekom operatörü Vodacom’daki hissesini satın almak için görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

Hisse senedi üzerinde “AL” notu bulunan UBS analistleri ise potansiyel satışı 7,9 milyar avro olarak değerlendirdi ancak anlaşmanın Vodafone’un serbest nakit akışını 15% azaltabileceği konusunda uyardı.

UBS analistleri Polo Tang ve Dhruva Kusa Shah, “Yatırımcıların Vodacom’daki haberleri, Grubu potansiyel olarak basitleştirme, değeri kristalleştirme ve Grup CEO’sunun kısa süre önce istifa etmesiyle potansiyel olarak başka bir yerde birleşme devralma ihtimaline kapı açma açısından olumlu görebileceğini düşünüyoruz” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC