Borsa Yorumları

Bank Of America, 2023’te Alınması Gereken En “Cazip” Hisseleri Açıkladı!

January 9, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Bank Of America, 2023’te Alınması Gereken En “Cazip” Hisseleri Açıkladı!

Bank of America 2023’ün cazip değerlemeli hisselerinin listesini hazırladı. Bankadan yapılan açıklamada bu şirketlerin, makroekonomik iklimdeki kötüye gidişe rağmen cazip değerlemelere sahip oldukları ve iyi konumlanmış oldukları ifade edildi.

Bu yıl için favori olarak gösterilen hisseleri belirlemek amacıyla Bank of America’nın araştırmasına göz attık.

Bankanın favori olarak gördüğü isimler Goldman Sachs (GS), Morgan Stanley (MS), Wallbox (WBX), Radian Group (RDN), Tapestry (TPR) ve Starbucks (SBUX).

Starbucks (SBUX) – “Tam Zamanı”

Küresel kahve zincirinin hisseleri 2023’ün ilk günlerinde 6% yükseliş kaydetti bile. Ancak analist Sara Senatore şimdi bu hisseyi almanın tam zamanı olduğunu söylüyor. Bank of America’dan yapılan açıklamada Çin’deki yeniden açılmanın olumlu bir katalizör olduğu ve muhtemelen Starbucks hisselerinin tırmanmasına sebep olacağı belirtildi. 

Analist, “Çin artık sıfır-Covid politikasından büyük ölçüde vazgeçmiş durumda ve SBUX, Çin’in uzun zamandır beklenen ekonomik açılmasından fayda sağlamaya hazır görünüyor” şeklinde yorum yaptı. Bu destekleyici rüzgarın zamanının belirsiz olduğunu söyleyen Senatore, yine de Çin’deki kapanmalar yüzünden yaşanan faaliyet aksamalarının büyük ölçüde sona erdiğini belirtti. Senatore yazıda, satış rakamlarının 2023’te normalleşmiş seviyelerden yaklaşık 60-70% yukarı çıkması gerektiğini ifade etti.

Starbucks’ın “güçlü bir toparlanma” için gerekli olan “marka, hacim ve teknolojiye” sahip olduğunu, ayrıca dijital fırsatın özellikle güçlü olduğunu vurgulayan analist, “SBUX’in Çin’de yaşadığı problemlerin geçici olması ve ABD’deki marj baskısı oldukça cazip bir alım fırsatı veriyor” ifadelerini kullandı.

Tapestry (TPR) –“Sürdürülebilir Fiyatlama Gücü”

Analist Lorraine Hutchinson’a göre, Coach and Kate Spade’in sahibi olan şirket tam yol ilerliyor. Bank of America, son altı ayda 25%’ten fazla değer kazanan Tapestry’ı 2023 için favori hisselerden biri olarak niteliyor.

Hutchinson, bir ürünün ortalama satış fiyatına atıfta bulunarak, “Coach ürün miktarını artırarak, seçenek sayısını 40% azaltarak, promosyonları düşürerek ve daha akıllıca bir indirim stratejisi uygulayarak üst üste üç yıldır, ortalama birim perakende kazancı açısından başarı sağladı” dedi.

Bank of America, tüketicilerden belirgin bir tepki gelmediğine dikkat çekerek, daha yüksek fiyatlama açısından şirketin önünün açık olduğu görüşünde. Hutchinson ayrıca Tapestry’ın kâr marjı görünümünün “pozitif” olduğunu belirtti.

Bank of America’nın açıklamasında, “TPR’nin 71%’lik uzun vadeli brüt marj hedefi oldukça ulaşılabilir görünüyor” ifadeleri kullanıldı. Hutchinson bilgilendirme yazısında, istikrarlı serbest nakit akışı da hesaba katıldığında bu hissenin yatırımcılardan uzun vadeli bir bakışı hak ettiğinin altını çizdi. Analist, “Sürdürülebilir fiyatlama gücü ve güçlü sermaye geliri planı dikkate alınarak Tapestry bize göre hâlâ ilk tercihlerden biri konumunda” dedi.

Wallbox (WBX) – “Güçlü Büyüme Beklentileri”

Barselona merkezli Wallbox hisseleri geçen yıl 70% değer kaybetse de, analist Marianne Bulot ve ekibi bu hisseyi dipten almak için doğru zamanın geldiğini söylüyor. Sergilenen “SEKTÖR ALTI PERFORMANS”ın ardından Bank of America, elektrikli araç şarj şirketinin özellikle ABD’deki büyüme beklentileri hakkında iyimser bir bakış açısına sahip. Bulot’a göre, elektrikli araç satışlarında küresel bazda bir azalma görülüyor olsa da, ABD’deki dönüşüm hızı yıldan yıla artmaya devam ediyor. 

Analist, “Kuzey Amerika bölgesindeki satışların grup satışlarındaki payının 2022’de yaklaşık 21%, 2026’da yaklaşık 40% ve 2030’da yaklaşık 48% olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. Bankanın açıklamasında, özellikle geçtiğimiz yıl Enflasyonla Mücadele Yasası’nın kabul edilmesiyle kendisini gösteren “siyasi eğilimin fırsat anlamına geldiği” belirtildi.

11 dolarlık fiyat hedefi ile hissenin cari değerlemesinin, bu seviyelerde göz ardı edilemeyecek şekilde oldukça “cazip” olduğunu vurgulayan Bulot, “Güçlü büyüme beklentileri, ABD’deki konumlanışı ve süregelen brüt marj gücü Wallbox’ı emsalleri arasında öne çıkarıyor” ifadelerine yer verdi.

Morgan Stanley (GS) ve Goldman Sachs (MS) – “Sınırlı Kredi Riski ve Faiz Oranı Duyarlılığı”

2023’e girerken yatırımcılar, bu zorlu yatırım bankacılığı zemininde, Goldman Sachs ve Morgan Stanley yönetim ekiplerinin maddi özkaynak getirisini koruma yeteneğine odaklanmış durumda. Biz her ikisini de “AL” notu ile tavsiye ediyoruz. Olumlu açıdan, potansiyel bir ABD resesyonuna doğru ilerlerken, Main Street bankacılık emsallerine kıyasla sınırlı olan kredi riski ve faiz oranı duyarlılığı, her iki hisse senedini de cazip hale getiriyor.

Radian Group (RDN) – “Olumlu Risk/Ödül Oranı”

Hissede son dönemde yaşanan güç kaybının ardından konut kredisi sigorta şirketi Radian Group hakkındaki notumuzu “NÖTR”den “AL” seviyesine yükseltiyoruz. RDN halihazırda 2023 yıl sonu hisse başına gelir tahminimizin 6 katından ve kayıtlı değerinin 78%’inden işlem görüyor. 

Cari değerlemeye bakarak RDN hisselerinin, fiyat artışı ve temettüler bir araya geldiğinde 34%’lük cazip bir toplam getiriyle belirlediğimiz fiyat hedefine ulaşabileceğine inanıyoruz. Risk/ödül oranının olumlu olduğu kanısıyla şirketin notunu “NÖTR”den “AL”a yükseltiyoruz. Geçmişe dönüp baktığımızda, hissenin cari değerlemesi çok cazip.”

Bank Of America, 2023’te Alınması Gereken En “Cazip” Hisseleri Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC