Bültenler

Ayı Piyasası Rallisi Mi, Boğa Piyasası Başlangıcı Mı?

Ayı Piyasası Rallisi Mi, Boğa Piyasası Başlangıcı Mı?
Google News Icon Takip Et

Borsa ve Yatırımcılar

Ayı piyasası rallisi mi? Boğa piyasası başlangıcı mı? ABD-ÇİN gerginliği ve FED yetkililerinden gelen şahin tonda açıklamalara rağmen geçtiğimiz gün New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi. Bu da akıllara “Ayı piyasası rallisi mi? Boğa piyasası başlangıcı mı?” sorusunu getirirken S&P 500 endeksi 1,56% artışla 2 ayın, Nasdaq endeksi 2,59% yükselişle 3 ayın en yüksek seviyesinden kapandı.

Borsalarda normal şartlarda her yeni kötü haber, yüksek büyüme gösteren teknoloji hisselerini düşürür. İster ekonomi ve faiz oranıyla ilgili olsun, ister şirketin kendisiyle ilgili bir şey olsun, piyasa, takdir yetkisi olmaksızın büyüyen hisse senetlerini cezalandırır. Ancak bu, son 1-2 ayda değişti. Bu da akıllara dibin görüldüğü ve bundan sonra boğa piyasasının gelebileceği düşüncesini getirdi.

Bir örnekle: Aralık ayından bu yana zirveden dibe yaklaşık 83% düşen Shopify gibi bir örneği ele alalım. Şirket mayıs ayı başlarında en düşük fiyata ulaştı ve geçtiğimiz hafta paylaşılan kazanç raporu da güçlü değildi. İlaveten şirket, yakın zamanda işgücünün 10%’undan fazlasını işten çıkaracağını açıkladı. Buna rağmen Shopify fiyatları, son 2 aydan fazla zamandır düşmeyi bıraktı ve geçtiğimiz gün 11,13% yükselerek son 3 ayın zirvesine ulaştı. Shopify’daki bu ralli, hisse senedinin makro düzeydeki ekonomiye ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor ve her şeye rağmen bu yükseliş, “Boğa piyasasının başlangıcı mı?” sorularını akıllara getiriyor.

Shopify Grafik:

Ayı Piyasası Rallisi Mi, Boğa Piyasası Başlangıcı Mı?

Kaynak: Tradingview

FED yetkililerinden açıklamalar: Swap piyasalarında bir sonraki FED toplantısına karşılık gelen tarihlerde yapılan kontratlar piyasaların 50 veya 75 baz puanlık bir artış fiyatlanıyor. Çünkü FED yetkilileri enflasyona odaklanmış durumda ve şahin tondan açıklamalar yapmaya devam ediyor.

 • San Francisco FED Başkanı Mary Daly, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde gelecek ay 50 baz puanlık, enflasyonun hız kesmemesi durumda ise 75 baz puanlık faiz artışının uygun olabileceğini belirtirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin bankanın enflasyonu kontrol edebileceğini ancak resesyonun olası olduğunu ifade etti. 
 • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de FED’in araçlarını tam olarak kullanmasının zamanı olduğunu vurgulayarak, “FED’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmesi oldukça mantıksız bir ihtimal” dedi.

Ekonomik veriler: ABD’de ISM hizmet endeksi Temmuz’da 56,7 ile 3 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu verinin 50’nin üzerinde olması sektörde büyümeye işaret ediyor. Özellikle İş aktivitesinde ve siparişlerdeki artış endeksin 3 ayın zirvesine çıkmasında etkili oldu. 

Bugün, TSİ 15.30 İşsizlik Başvuruları verisi açıklanacak. 30 Temmuz’da sona eren hafta için işsizlik maaşı başvurularının 3.000 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış 255.000’e düştüğünü göstermesi bekleniyor. Haftanın en önemli verisi ise yarın TSİ 15.30’da açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı olacak.

Kazanç raporları: Bugün, AMC Entertainment (AMC), Nikola (NKLA), Beyond Meat (BYND) ve Alibaba (BABA) gelir raporu açıklayacak en önemli isimlerden.

Ayı Piyasası Rallisi Mi, Boğa Piyasası Başlangıcı Mı?

Korku: Piyasada etkisi azalan ABD-ÇİN gerginliği sonrası, piyasa duyarlılığı halen “korku” bölgesindeki seyrini sürdürse de “nötr” bölgeye doğru da hareket ettiği belirtilebilir.

Hisseler

Lucid Group (LCID): Elektrikli araç üreticisi Lucid Group, çarşamba günü yine üretim hedeflerini düşürdü. Kaynak

 • Şirket, 2022′de 6.000 ile 7.000 arasında araç teslim etmeyi beklediğini söyleyerek tam yıl teslimat kılavuzunu ikinci kez kesti ve operasyonları yönetecek yeni bir üst düzey yönetici duyurdu.
 • Tedarik zinciri ve lojistik zorluklar sebebiyle, Air elektrikli lüks sedanı için şu anda 37.000′den fazla rezervasyonu olduğunu, ancak ikinci çeyrekte sadece 679 araba teslim ettiğini söyledi.
 • Lucid’in hisseleri, haberlerin ardından mesai sonrası işlemlerde yaklaşık 12% düştü.

Fisker (FSR): Elektrikli araç şirketi Fisker, Lordstown’da inşa edilecek PEAR elektrikli aracı için daha fazla sipariş verdiğini duyurdu. Kaynak

 • Fisker’in kazanç raporuna göre şirket, araç için 4.000’den fazla rezervasyonla PEAR gelişiminin iyi ilerlediğini söylüyor.
 • Fisker’in ortağı Foxconn, Lordstown’daki 6,2 milyon metrekarelik eski General Motors fabrikasını satın aldı.
 • Fisker PEAR, Lordstown tesisindeki SLV1 platformunu kullanarak 2024 yılında üretime başlayacak.
 • Fisker ve Foxconn, fabrika üretimi hızlandırdığında yılda en az 250.000 PEAR aracı üretmeyi planladıklarını söyledi.

Under Armor (UA), kazanç ve gelirin analist beklentilerini karşılamasının ardından yıl için kar görünümünü düşürdü. Diğer perakendeciler gibi, şirket de mevcut enflasyon ortamında envanteri temizlemek ve müşterileri cezbetmek için marjlardan fedakarlık etmek zorunda kaldı. Kaynak

CVS Health Corp. (CVS) kazanç ve geliri yenerek tam yıl hisse başına kâr rehberliğini yükseltti. Ayrıca şirket, yıl sonuna kadar bir birinci basamak sağlık hizmeti şirketini satın almayı veya bu şirkette hisse almayı planladığını da belirtti. Kaynak

Moderna (MRNA):  Moderna, Wall Street’in üç aylık kazanç ve gelir beklentilerini aştı.

Boston biyoteknoloji şirketi, geçen yılın aynı dönemine göre 9% artışla çeyrek dönem için 4,7 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Moderna, 2021′in ikinci çeyreğine göre 18%′lik bir düşüşle hisse başına 5,24 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi.

Ancak şirket, kullanılmadan önce süresi dolmuş veya süresinin dolması beklenen aşı envanteri için yapılan kayıtlardan yaklaşık 500 milyon dolarlık bir zarar gördü. Moderna ayrıca aşı satın alma taahhütlerinde 184 milyon dolar kaybetti ve kullanılmayan üretim kapasitesi için 131 milyon dolarlık harcama yaptı.  Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Ayı Piyasası Rallisi Mi, Boğa Piyasası Başlangıcı Mı?
 • Altın: Altın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin piyasalarda yarattığı stres sonrası güvenli varlıklara olan talebin artmasıyla Çarşamba günü 0,3% yükselerek 4 haftanın zirvesine yakın seyretti. Bugün de yükselişine devam eden altın fiyatları, cuma günü açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisine odaklanmış durumda.
 • Altın fiyatlarında ralli görülse de FED yetkililerinden gelen şahin tonda açıklamalar fiyatlar üzerinde olumsuz etkiye sahip.
 • Oanda Corp Kıdemli Analisti Edward Moya, “Görünüşe göre Eylül’de yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 75 baz puan güçlü bir şekilde masada olacak ve gerçekleşmesi halinde doların daha fazla destek görmesini sağlayarak altının 1.800 dolar üzerine bir ralli gerçekleştirmesini zorlaştıracak” değerlendirmesinde bulundu.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: OPEC+, eylül ayında arzı günde 100 bin varil kadar artırmayı kabul etti ve “ciddi derecede sınırlı” yedek kapasite uyarısında bulundu. 100 bin varillik artış oldukça düşük ve hatta komik olarak değerlendirildi. 
 • Karar sonrası fiyatlarda sınırlı bir yükseliş gerçekleşse de verilerin, Amerikalıların pandeminin de etkisiyle, 2020 yazında olduğundan daha az araba kullandığını göstermesi aşağı yönlü hareketi beraberinde getirdi. Ham petrol stokları, geçtiğimiz hafta 4 milyon varilden fazla arttı.
 • Sanford C. Kıdemli Enerji Analisti Neil Beveridge, “Petrol fiyatları OPEC’in küçük üretim kotası artışıyla desteklenirken, özellikle Çin’den gelen zayıf makro veriler ve ABD ham petrol stoklarındaki artış nedeniyle genellikle düşüş eğilimi gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı