Borsa Haberleri

ASELSAN: NATO’ya İhracat için Özel Birim Kurduk

April 24, 2024 • 4 dakika okuma süresi
ASELSAN: NATO’ya İhracat için Özel Birim Kurduk

ASELSAN (ASELS) Genel Müdürü Ahmet Akyol, şirketin devam eden projeleri ve yatırımları hakkında bilgi verdi. Akyol, 86 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve NATO’ya ihracat için de özel bir birim kurduklarını belirtti.

Akyol, Ankara’da 400 milyon dolarlık yeni bir yatırıma başladıklarını ve bu yatırımın tamamlanması ile birlikte 1000’in üzerinde ilave nitelikli istihdamı Türkiye’ye kazandıracaklarını ifade etti.

“İhracatı 86 Ülkeye Çıkardık”

Akyol, ürün ihracat ettikleri ülkelerin sayısını 86’ya çıkardıklarını belirtti. 2023 yılında ihracat anlaşmaları kapsamında kendi iç rekorlarını kırdıklarını belirten Akyol şöyle devam etti:

“2023’te 601 milyon dolarlık yeni ihracat sözleşmesini, 30 farklı ülkeyle imzalamış olduk. İlk defa geçen yıl 16 yeni ürünü ihraç etme başarısına ulaştık. Ürün ihraç ettiğimiz ülke sayısını 86’ya çıkardık. ASELSAN’ın bu yıl yeni ihracat sözleşmeleri açısından 1 milyar dolara yaklaşma hedefi var. Sözleşmelerin hacimleri artırıyor ve dolayısıyla ihracat tutarı da artacak.”

“Bütün NATO Unsurları ile Çalışıyoruz”

Akyol, geçen yıl Şili’de büyük rakiplere karşı tank modernizasyon ihalesi kazandıklarını belirterek Şili’deki ofislerini açacaklarını belirtti. Akyol “Yeni ofisler planladık. Yeni ofislerle ilgili önümüzdeki dönem Özbekistan, Umman var. Endonezya, Nijerya gelebilir. NATO’ya ihracat için de özel birim kurduk. Bu, yüksek standartta ihracat yapabilme kabiliyetinizi gösteriyor. Bütün NATO unsurlarıyla çalışıyoruz ve burada da önemli bir gelişmeyi bekliyoruz.” dedi.

Ahmet Akyol, şirketin geliştirdiği tüm ürünlerde ve sistemlerde yapay zeka fonksiyonunun bir gereksinim olarak konuşmasını iç işleyişlerine dahil ettiklerini belirtti. Akyol, ürünlerde yapay zekayı etkin kullanmanın öncelikleri olduğunu ifade etti.

“Tüm Ürünlerde Yapay Zekayı Kullanıyoruz”

Ahmet Akyol, ASELSAN’ın geliştirdiği bütün ürünlerde ve sistemlerde yapay zeka fonksiyonunun mutlaka bir gereksinim olarak konulmasını iç işleyişlerine dahil ettiklerini belirterek, ürünlerde yapay zekayı etkin kullanmanın öncelikleri olduğunu söyledi.

Akyol, Karar vericilerin yapay zeka algoritmaları ile işlerini kolaylaştırmanın ve büyük veriyi işlemek üzere komuta kontrol sistemlerinde yapay zekayı etkin olarak kullandıklarını belirtti.

Akyol, gerek insansız kara, deniz araçlarında gerek otonominin olduğu diğer sistemlerde yapay zeka destekli algoritmalarla fark yaratmaya çalıştıklarını belirterek şöyle dedi:

“ASELSAN içerisindeki bütün çalışmalarda yapay zeka robotlarını kullanır duruma geldik. Bunu içerideki süreçlerimizde adım adım yaygınlaştırıyoruz.”

“Binlerce Çip Üretiyoruz”

Çip teknolojisinin kritik olduğunu vurgulayan Akyol, bu teknolojinin sivil ve askeri boyutu olduğunu belirterek, askeri boyutundaki bağımsızlığın stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Akyol “Bu amaçla Bilkent Üniversitesi ile ortak bir şirketimiz var. Yine ASELSAN’ın İstanbul’da MKR-IC ve TÜYAR isimli iki ayrı çipe odaklanmış alt şirketi var. Bu üç alt şirketle ve kendi bünyemizdeki çip tasarım ekiplerimizle buraya önemli miktarda kaynak ve yatırım yapıyoruz. ” diye konuştu.

“Özellikle radar ve elektronik harpte kullanılan son derece stratejik olan galyum nitratta, transistör seviyesinde millileştirmeyi tamamladık.” diyen Akyol şöyle devam etti:

“Bir radarda yaklaşık 1000’den fazla çip bulunuyor. Bu çipleri kendimiz tasarlıyoruz. 2024 itibarıyla bu çipleri Ankara’da seri üretebilme imkanına kavuştuk. Alt transistörlerini Bilkent Üniversitesi ile ortak şirketimizde, üstündeki çip seviyesi üretimleri de ASELSAN’da çoklu adetlerde yapabilecek duruma geldik. Binlerce çipi seri ürettiğimizi söyleyebilirim. Bu, askeri alandaki bağımsızlığımız açısından önemli.”

ASELSAN: NATO'ya İhracat için Özel Birim Kurduk

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA