Analist Notları

Aselsan Bilanço Değerlendirmesi: Savunma Harcamaları Tarihi Zirvede

May 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Aselsan Bilanço Değerlendirmesi: Savunma Harcamaları Tarihi Zirvede

Aselsan 2024’ün ilk çeyrek bilançolarına göre cirosunu geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla enflasyon muhasebeli tablolarda 5%, FAVÖK’ünü ise 3% artırmayı başardı. 

3,44 milyar TL net parasal pozisyon kaybına rağmen 1,77 milyar TL’lik ertelenmiş vergi geliri sayesinde 1,403 milyar TL net kâr yazan şirketin brüt ve FAVÖK marjlarında küçük daralmalar meydana geldi.

Geçen çeyreğe göre şirketin net borcu 4,4 milyar TL artış gösterdi. Faizlerin yüksek olduğu dolayısıyla finansman maliyetlerinin yüksek olduğu ortamda net borçtaki artışı yakından takip etmek gerekiyor.

Sektöre Göre Çarpanlar Hâlâ Makul

Savunma sanayisine üretim yapan şirketlerin yüksek çarpanları düşünüldüğünde global savunma harcamalarının büyük artış gösterdiği bu dönemde çarpanları rakiplerine göre cazip kalıyor. 

Savunma sanayisine üretim yapan şirketlerin ağırlıklı F/K ortalaması 27,18 iken Aselsan 24,18, sektörün ağırlıklı ortalama FD/FAVÖK oranı ise 21,80 iken ASELS hisseleri 17,78 FD/FAVÖK çarpanına sahip.

Aselsan Bilanço Değerlendirmesi: Savunma Harcamaları Tarihi Zirvede

Savunma Harcamaları 15 Yıl Sonra İlk Defa Bu Kadar Yükseldi

2022 yılında dolar bazında 3,7% artan yatırım harcamaları Sipri’nin verilerine göre 2023 yılında 6,8% artarak 2,44 trilyon dolara yükseldi.

2023 yıl sonu Türkiye’nin savunma harcamaları ise geçen yıla oranla 37% artışla 16 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

Özellikle Ukrayna ve Orta Doğu’da yaşanan sıcak çatışmalar ve ABD-Çin arasındaki gerilimlerin tırmanması, savunma harcamalarının artmasına yol açmış gibi gözüküyor.

Büyük Teknoloji Yatırımları

Şirketin savunma sanayisi dışında enerji, ulaşım, akıllı sistemler gibi faaliyet alanları da bulunuyor.

Şirketin yapay zekâ tarafında ASEL-GPT yatırımı, enerji tarafında rüzgar enerjisi türbini üretimi ve enerji depolama sistemleri gibi büyük yatırımları bulunmakta.

Şirketin, savunma sistem teknolojileri üretim ve test tesisini kurmanın yanı sıra radar kapasitesinin artırılması için radar sistem entegrasyon ve üretim otomasyon merkezi yatırımı bulunuyor.

Ar-Ge çalışmalarına başladığı foton dedektörler için bir foton dedektör ve nanoteknoloji tesisi yatırımları da planlanmakta.

Şirket, görüş sistemlerine talebin arttığını belirterek EO FLIR sistemleri üretim tesisini kurmak ve kapasitenin artırılması yönünde yatırım planlıyor.

Savunma Harcamalarıyla Birlikte Alınan İş İlişkileri Arttı

Dünyanın en büyük savunma şirketlerini listeleyen ‘Defence News’ verilerine göre 2023 yılında 49. sıradan 47. sıraya yükseldi. Şirketin ana hedefi uzun vadede bu listede ilk 30’a girebilmek.

Dünyada yaşanan sıcak gerilimler ve bununla birlikte Avrupa ve Orta Doğu’da hızla yükselen savunma harcamaları şirketin aldığı iş sayısını artırdı.

Şirketin elinde, orta ve uzun vadede, toplamda 2023 cirosunun 3,5 katı kadar iş mevcut. Tabii bunların içinde 2028-2030’a kadar süren iş anlaşmaları da bulunuyor.

Şirketin 2024 Hedefleri

Şirket, faaliyet raporunda belirttiği -normal koşullar altındaki- beklentilerine göre enflasyon muhasebeli tablolarda 10% gelir artışı hedefinin yanı sıra kur farkından arındırılmış FAVÖK marjının 22% olmasını bekliyor.

Ayrıca yatırım harcamalarının 14 milyar TL’ye ulaşması da şirket tarafından 2024 beklentisi olarak sunulmuş.

Aselsan Bilanço Değerlendirmesi: Savunma Harcamaları Tarihi Zirvede

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Aselsan, Fintables,Kap