Borsa Haberleri

Artan Uranyum Talebi Nükleer Hisselerine Olumlu Yansıdı

September 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Artan Uranyum Talebi Nükleer Hisselerine Olumlu Yansıdı

Uranyum üreticileri hisselerinde, nükleer enerjiye şiddetle karşı çıkan birçok hükümet ve grubun artık küresel elektrifikasyon ve karbonsuzlaştırma hamlesinde gerekli bir oyuncu olarak nükleer enerjiyi açıkça benimsemesiyle eylül ayındaki etkileyici ralli dün de devam etti. 

📈 Dünya Nükleer Derneği’nin (WNA) bir raporu, hükümetlerin sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için nükleer enerji kapasitesini artırma çabalarıyla nükleer reaktörlerdeki uranyum talebinin 2030 yılına kadar 28% yükseleceğini ve 2040 yılına kadar neredeyse iki katına çıkacağını öngörüyor. 

Artan Uranyum Talebi Nükleer Hisselerine Olumlu Yansıdı

WNA’nın iki yılda bir yayınladığı Nükleer Yakıt Raporu’na göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana nükleer enerjiye olan ilgi arttı ve pek çok ülke, artık Moskova’nın enerji kaynaklarına alternatif arıyor.

Raporda, “Önümüzdeki on yılın başından itibaren, planlanan madenler ve muhtemel madenlerin yanı sıra artan miktarlarda belirtilmemiş arzın da üretime alınması gerekecek.” ifadeleri kullanıldı.

Rapora göre, küresel uranyum üretimi 2016’dan 2020’ye kadar dörtte bir oranında azalarak 47.731 tona düştü ve geçen yıl hafif toparlanarak 49.355 tona yükseldi.

Bu yıl ise küresel olarak uranyum üretiminin yaklaşık 4%’ünden sorumlu olan Mali’deki darbe ve Cameco’nun (CCJ) Kanada’daki Cigar Lake madeni ve Key Lake fabrikasındaki sorunlar nedeniyle azalan üretim arzı düşürdü.

Yine de talepteki artış beklentileri ve nükleer enerji benimsenmesinin genişlemesiyle bazı uranyum hisseleri dün son 52 haftanın en yüksek seviyelerini gördü. 

⭐ Dün Energy Fuels (UUUU) 8,5%, Uranium Royalty (UROY) 7,5%, NexGen Energy (NXE) 4,9%, Denison Mines (DNN) 4,6%, Cameco 4% ve Ur-Energy (URG) 3,8% artıda kapandı. 

Küçük bir hatırlatma: Uranyum sektörü ve hisselerine ilişkin daha detaylı bir okuma için Uranyum Yatırımı başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.

Artan Uranyum Talebi Nükleer Hisselerine Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha, Reuters