Borsa Yorumları

Aralık Rallisi ve Arkasından Zorlu Bir 2023 Başlangıcı!

November 25, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Aralık Rallisi ve Arkasından Zorlu Bir 2023 Başlangıcı!

Önümüzdeki ay bir noel baba rallisi bekleyen hisse senedi stratejistleri, yeni yılın ilk yarısında piyasanın yatırımcılara pek fazla hediye dağıtmayabileceğini ileri sürüyor. 

2023’ün ilk yarısında hisse senetleri için dip öngörüsünde bulunanların aksine, bazı stratejistler ise kilit endekslerin yeni bir dip yapmayabileceğini ancak dalgalı seyrin devam edebileceğini ifade ediyor. S&P 500 salı günü 4.000’in üzerine tekrar çıktı ve çarşamba günü o seviyenin üzerinde tutunmaya devam etti. 3.491,58 şeklindeki gün içi en düşük değerine son olarak 13 Ekim’de gelmişti. 

T3Live.com Strateji Direktörü Scott Redler, “Çoğu stratejist 4.100, 4.150 bekliyor. Bununla birlikte ilk çeyrekte yeni rekor düşüş beklentileri de var.” ifadelerini kullandı. Kısa vadeli teknik verileri takip eden Redler, dördüncü çeyrek noel baba rallisinin ardından piyasanın ilk çeyrekte düşük kazanç eğilimine girebileceğini vurguladı.

“FED’in ilk çeyrekte faiz artırmaktan vazgeçtiğini düşünüyorum, ancak bunu yıl boyunca yapması gerekiyor. İşte bu yüzden önümüzdeki yıl hisse senetleri için çok kötü geçebilir” dedi. FED’in federal fon hedef oranını aralık ayında yarım puan artırmasını ve 5%’e ulaşana kadar yükseltmeye devam etmesini beklediğini ifade eden Redler, “Zincir kırılana kadar bunu sürdürmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı. Redler’e göre kırılabilecek zincirlerden biri, merkez bankasını endişelendirecek büyük bir borsa satışının gerçekleşip gerçekleşmemesi. Federal fon oranı aralığı şu an itibarıyla 3,75% ile 4% arasında.

Bu Bir Resesyon Uyarısı mı?

CFRA Research yatırım baş stratejisti Sam Stovall, 2023’ün ilk yarısında bir resesyon olup olmayacağı konusunda çok büyük bir belirsizlik olduğunu açıkladı. Bu nedenle hisse senetlerinin geleceğinin de belirsizliğini koruduğunu belirten Stovall, “Bilmiyorum. Benim endişem de bu. FED’in faiz oranı sıkılaştırma politikasını oldukça yakın bir zamanda, belki de önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sonlandıracağını düşünüyorum. FED’in yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürmekten vazgeçeceğine inanıyorum. Yine de getiri aralığının bu denli geniş olduğu bir tablo size resesyonun yaklaştığını düşündürüyor. Piyasanın resesyon tahmininin doğru çıkıp çıkmayacağını ben de merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hayatta Kalma Stratejisi!

Kazanç öngörülerinin hâlihazırda negatif yönlü olduğunu aktarak Stovall, analistlerin dördüncü çeyrek için S&P 500 kazançlarında bir düşüş beklentisi olduğunu, bu düşüşün ardından ilk yarıda daha inişli çıkışlı bir grafik oluşacağı ve sonrasında ikinci yarıda büyümenin artacağına yönelik öngörülerde bulunduklarını ifade etti. Refinitive I/B/E/S verilerine göre, S&P 500 kazanç raporları açısından dördüncü çeyrekte 0,4%’lük bir düşüş öngörülüyor.

Bu konudaki görüşlerini paylaşan Stovall, “Kazançlar konusunda endişeliyiz, ancak 2020’de gördüğümüz çift haneli düşüşler ya da 2008’deki yıl bazında 32% düşüş gibi değil” ifadelerini kullandı.

Stovall, güncelde yoğunluğu gittikçe artan büyük bir satış olmadığını söylerken “Normalde ayı piyasalarının bize sunduğu imtiyazları bu defa alamadık. Ayı piyasası 25%’te kalırsa, bu imtiyazlar sürüncemede kalabilir. Ancak daha derine inmesi halinde o imtiyazı alabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Stovall, yatırımcıların ilk yarıyı daha az düşüşle geçiştirmek için bir strateji bulması gerektiğini belirtti. 

Aralık Rallisi ve Arkasından Zorlu Bir 2023 Başlangıcı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC