Borsa Haberleri

Apple WWDC 2022’de Duyurulan Tüm Yenilikler!

Apple WWDC 2022’de Duyurulan Tüm Yenilikler!
Google News Icon Takip Et

Apple (AAPL)’ın CEO’su Tim Cook, WWDC 2022’yi, Apple’ın iPhone, iPad, Mac ve Watch yazılımının en son sürümlerini açıklayan bir sunumla başlattı. Ayrıca, açılış konuşmasında M2 çipleri ile çalışan yeni iki dizüstü bilgisayar modelini de duyurdu. 

İşte Apple’ın yaptığı açıklamalar:

Apple Yeni iPad Yazılımı iPadOS 16’yı Duyurdu

Apple WWDC 2022'de Duyurulan Tüm Yenilikler!

Apple, iPad’ler için en yeni yazılım olan iPadOS 16’yı duyurdu. Bu sürüm, aynı anda birçok şey ile uğraşmayı seven “profesyonel” kullanıcılar için yeni özellikler içeriyor.

Yeni yazılım, iki kişinin iPad’lerde kolayca işbirliği yapmasını sağlıyor. Kullanıcılar, ne üzerinde çalıştıklarını tartışmak için birbirlerine mesaj gönderebiliyor veya bir FaceTime araması başlatabiliyor.

Apple, bu yılın sonlarında Freeform adlı yeni bir uygulamayı tanıtmayı da planlıyor. Bu uygulama insanların aynı anda bir belge üzerinde ortak çalışmasını sağlıyor. Yani, uygulamanın işleyişi Microsoft Office ve Google Dokümanlar’da yıllardır mevcut olan sistemlere çok benziyor.

Apple, pencere boyutlarını değiştirmenize olanak tanıyan Stage Manager’ı da kullanıma sunuyor. Bu, aynı anda daha fazla açık uygulama görebileceğiniz anlamına geliyor. 

Sonuç olarak, bu uygulama ile M1 çipi üzerinde çalışan bir iPad’e harici bir monitör bağladığınızda daha fazlasını yapabilme imkanına sahip olacaksınız. Ayrıca farenizi ve klavyenizi harici ekrana taşıyarak aynı anda daha fazla uygulamayla etkileşime girebileceksiniz.

Apple, Yeni Mac Yazılımı macOS Ventura ile Karşınızda!

Apple, Mac’ler için yeni yazılımı macOS Ventura’yı duyurdu.

İşte macOS’taki yenilikler:

 • ‘Stage manager’ özelliği ile kullanıcılar artık açık pencereleri daha kolay organize edebilecek. Bu yazılım ile uygulamaları yan tarafta gruplandırabilir ve farklı pencere grupları arasında geçiş yapabilirsiniz.
 • Spotlight arama çubuğunda daha fazla sonuç ve zamanlayıcı ayarlama gibi özellikler bu sürüme eklendi.
 • Mail uygulaması, gönderilen mesajları geri alma yeteneğine ve daha güçlü bir arama öneri çubuğuna sahip olacak.
 • Safari web tarayıcısında paylaşılan sekme grupları, kullanıcıların bağlantı gruplarını arkadaşlarıyla paylaşmasına olanak tanıyacak.
 • Parolalar, Touch ID kullanılarak oluşturulabilecek bir alternatif sunacak.
 • iPhone’unuzu web kamerası olarak kullanabileceksiniz.

Apple, M2 Çipli Yeni 13 inç MacBook Pro’yu Duyurdu

Apple WWDC 2022'de Duyurulan Tüm Yenilikler!

Apple, M2 çipli yeni 13 inç MacBook Pro’yu duyurdu. Öte yandan yeni cihazın dış görünümünde çok fazla değişiklik yapılmış gibi görünmüyor.

Şu anda en yeni MacBook Pro, piyasalarda 1,299 dolardan başlıyor. Apple bu yeni cihaz için kesin çıkış tarihi vermedi. Ancak önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şirketin Mac üretimi, Çin’deki Covid kısıtlamaları nedeniyle ciddi şekilde yavaşladı.

Apple, yeni Macbook Pro’da 8 ve 10 çekirdekli GPU ve 24 GB’a kadar bellek ile birlikte 20 saate kadar pil ömrü vaat ediyor.

Apple, M2’li Yeni MacBook Air’i Tanıttı

Apple, M2 işlemcisi üzerinde çalışan yeni bir MacBook Air’i duyurdu. MacBook Air,  uzay grisi, yıldız ışığı, gece yarısı ve gümüş olmak üzere dört renge sahip. Yeni cihazın fiyatının 1,199 dolar olması düşünülüyor. Apple, M1 çipi ile çalışan MacBook Air sürümlerini de satmaya devam edecek.

Şirket, yeni cihazının son MacBook Air’den 25% daha az hacim kapladığını söylüyor. Yeni MacBook Air, video izlemek için 18 saatlik pil ömrüne de sahip. Apple, bu yeni cihazı önümüzdeki ay piyasaya sürmeyi planlasa da kesin bir lansman tarihi vermedi.

Apple Yeni M2 Çipini Duyurdu

Apple WWDC 2022'de Duyurulan Tüm Yenilikler!

Apple, en son çipi M2’yi duyurdu. Bu yeni çip Mac’lerde ve iPad’lerde kullanılan Apple’ın M1 çipinin yeni versiyonu. M2, yeni MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro ile birlikte piyasaya çıkacak. Çip, M1’den 25% daha fazla transistör ve 50% daha fazla bant genişliği içeriyor.

Apple, bu çipin güç açısından verimli performansa odaklandığını ve bunun için gereken güç miktarını sınırlarken hızı en üst düzeye çıkardığını söyledi.

Apple Yeni Apple Watch Yazılımını Duyurdu

Apple, Apple Watch için en son yazılımı olan watchOS 9’u duyurdu. Apple Watch’ta yapılan güncelleme, kullanıcıların uykuda ne kadar süre kaldıklarını görebilmeleri için uzun zamandır beklenen yeni uyku izleme özelliklerini içeriyor. Kullanıcılar, Uyku uygulamasında Apple Watch’taki uyku verilerini görerek Phone’larında daha ayrıntılı bilgilere sahip olacak.

Ayrıca Antrenman uygulaması, ne kadar verimli koştuğunuzu izlemek için kalp atış hızı bölgeleri ve yeni koşu ölçümleri gibi özellikleri içerecek şekilde yenileniyor.

Kullanıcılar Sağlık uygulaması ile ilaçlarını, vitaminlerini ve takviyelerini takip edip yönetebilecek. İlaçlar özelliği, kullanıcıların bir ilaç listesi oluşturmasına, programlar ve hatırlatıcılar ayarlamasına ve Sağlık uygulamasında ilaçları hakkındaki bilgileri görüntülemesine olanak tanıyor.

Apple, güncellemenin bir parçası olarak, yeni bir Siri kullanıcı arayüzü ve yeni başlık bildirimleri de sunuyor. WatchOS 9 astronomi yüzü ve ay takvimi de dahil olmak üzere yeni saat yüzleri de içeriyor.

Apple, ‘Şimdi Al, Sonra Öde’ (Apple Pay Later) Özelliğini Duyurdu

Apple WWDC 2022'de Duyurulan Tüm Yenilikler!

Apple, Apple Pay’in kabul edildiği her yerde ürün satın almanıza ve ardından altı hafta boyunca dört taksitte ödeme yapmanıza olanak tanıyan ‘şimdi al, sonra öde’ ürününü açıkladı. Bu yeni ürünün adı ise “Apple Pay Later”

Kullanıcılar, ödemelerini Cüzdan uygulaması aracılığıyla yönetebilecekler. Şirket ayrıca cüzdan üzerinden sipariş takibini de başlatıyor.

Bu özellik, pahalı ürünler satın almak isteyen ancak tüm paraya aynı anda sahip olmayan tüketiciler için oldukça çekici bir duyuru oldu.

Apple’ın bu ürünü açıklamasından sonra rakip bir firma olan Affirm’in (AFRM) hisseleri haberlerde yaklaşık olarak 6% düştü.

Apple, iPhone’lar için En Yeni Yazılımı iOS 16’yı Duyurdu

İşte yazılımdaki yenilikler:

 • Daha özelleştirilebilir bir kilit ekranı, kullanıcıların saat ve tarih yazı tipini ve rengini ayarlamasına olanak tanıyor. Ayrıca, kullanıcıların gün boyunca arka plan fotoğraflarını karıştırmalarını ve hareketli arka planlar seçmelerini de sağlıyor.
 • Kilit ekranındaki bildirimler, telefon kilitliyken arka plan fotoğrafını kapatmaması için ekranın alt kısmına taşınıyor.
 • Odaklanma özelliği, kullanıcıların yalnızca işle ilgili veya kişisel mesajlara odaklanmak gibi bildirimleri nasıl filtreleyeceklerini seçmelerine izin vermesi adına kilit ekranına genişletiliyor.
 • Apple, iMessage’da mesajları düzenlemek, gönderileri geri almak ve mesajları okunmadı olarak işaretlemek için seçenekler ekledi.
 • SharePlay, iMessage’a genişleyerek kullanıcıların aynı anda bir şeyler izlemesine veya dinlemesine olanak sağlayacak.
 • Yazılım güncellemesi, yazma ve dikte etme arasında geçiş yapmayı kolaylaştırıyor. Canlı Metin özelliğindeki değişiklikler, fotoğraflardan metin kopyalamayı sağlıyor.
 • Yeni şimdi al, sonra öde seçeneği ekleniyor.
 • Apple, Haritalar’da toplu taşıma ücretlerini görmeyi kolaylaştırıyor.
 • Aile Paylaşımı aracı, ebeveyn denetimi ayarlarıyla yeni cihazlar kurmanın daha kolay bir yoluna sahip olacak. Ayrıca Apple, iOS 16 yüklü iPhone’lardaki yeni ebeveyn denetimi özelliklerini ayrıntılarıyla anlatıyor.
 • Yeni iCloud kitaplığı, fotoğrafları aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı kolaylaştırıyor.
 • Bir Güvenlik Kontrolü merkezi, kullanıcıların diğer kullanıcılara konum erişimini hızlı bir şekilde iptal etmesine izin verecek. Daha organize akıllı ev kontrolleri de bu yeni sürümün içerisinde yer alıyor.
 • Sürücülerin klimayı, radyoyu ve daha fazlasını kontrol etmelerini sağlayacak bir CarPlay güncellemesi de birkaç otomobil üreticisi tarafından entegre edilerek gelecek yılın sonlarında piyasa sürülecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı