Apple Haberleri

Apple, Tarihinin En Büyük Hisse Geri Alım Programını Onayladı

May 3, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Apple, Tarihinin En Büyük Hisse Geri Alım Programını Onayladı

ABD’li teknoloji devi Apple (AAPL), mali ikinci çeyrek bilançosunda iPhone satışlarındaki düşüşün ardından ağırlıklı olarak beklentilere paralel rakamlar açıklasa da şirket tarihinin en büyük hisse geri alım programı yatırımcıları memnun etti. 

Rakamlara geçmeden önce; Apple, yönetim kurulunun geçen yılki 90 milyar dolarlık programa kıyasla 22%’lik bir artışla 110 milyar dolarlık hisse geri alımına izin verdiğini açıkladı. Birinyi Associates’in verilerine göre bu, Apple’ın daha önceki geri alımlarını geride bırakarak tarihteki en büyük hisse geri alım programı oldu.

Ancak bu güzel haberin üzerine şirketin bilançosu karışık geldi. Dilersen rakamlara kısa bir bakış atıp detaylara geçelim:

  • Gelirler: 90,01 milyar dolar beklentinin üzerinde, 90,75 milyar dolar,
  • Hisse başına kâr: 1,50 dolar beklentinin üzerinde, 1,53 dolar,
  • iPhone gelirleri: 46 milyar dolar beklentinin altında, 45,96 milyar dolar,
  • Mac gelirleri: 6,86 milyar dolar beklentinin üzerinde, 7,5 milyar dolar,
  • iPad gelirleri: 5,9 milyar dolar beklentinin altında, 5,6 milyar dolar,
  • Diğer ürün gelirleri: 8,08 milyar dolar beklentinin altında, 7,9 milyar dolar,
  • Hizmet gelirleri: 23,27 milyar dolar beklentinin üzerinde, 23,9 milyar dolar,
  • Brüt marj: 46,6% beklentiye paralel geldi.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 24,16 milyar dolar veya hisse başına 1,52 dolara kıyasla şirket, bu yıl 2% düşüşle 23,64 milyar dolar veya hisse başına 1,53 dolar net kâr elde etti. 

Apple CEO’su Tim Cook, mali yılın ikinci çeyreğindeki satışların, şirketin pandemi kaynaklı tedarik sorunları nedeniyle iPhone 14 satışlarında 5 milyar dolarlık gecikme yaşadığı bir önceki döneme kıyasla zorlu olduğunu söyledi:

Geçen yılın sonuçlarından bu 5 milyar doları çıkarırsanız, bu çeyrekte yıllık bazda büyümüş oluruz. Şirketin performansına dahili olarak bu şekilde bakıyoruz.

Apple, Tarihinin En Büyük Hisse Geri Alım Programını Onayladı

🎯 Apple, bu yılın mali ikinci çeyreğinde iPhone satışlarının yaklaşık 10% düşerek 45,96 milyar dolara gerilediğini ve bunun da eylül ayında piyasaya sürülen mevcut nesil akıllı telefonlara olan talebin zayıf olduğunu gösterdiğini söyledi. Satışlar, analist tahminlerine paralel geldi ve Cook, geçen yıl artan satışlar olmasaydı iPhone gelirinin sabit kalabileceğini belirtti. 

🎯 Mac satışları bu dönemde 4% arttı ancak hâlâ 2022’deki en yüksek seviyesinin altında. Cook, satışların şirketin mart ayında güncellenen M3 çip ile piyasaya sürülen yeni MacBook Air modellerinden kaynaklandığını söyledi.  

🎯 Ayrıca Apple’ın Apple Watch ve AirPods kulaklıklarının satışlarını raporladığı diğer ürünler segmenti, bir önceki yıla göre 10% düşüş kaydetti.

🎯 Bu çeyrek dönem boyunca Apple, Vision Pro sanal gerçeklik ürününü piyasaya sürdü ancak 3.500 dolarlık cihazın, özellikle Apple’ın ana ürün gruplarına kıyasla düşük miktarlarda satılması bekleniyor. 

🎯 Apple’ın 2022’den bu yana yeni bir iPad piyasaya sürmemesi satışları olumsuz etkiliyor. Birimin bu dönemdeki geliri 17% düşüşle 5,6 milyar dolara geriledi. Apple’ın 7 Mayıs’ta ürün grubuna yönelik talebi canlandırabilecek yeni iPad’leri duyurması bekleniyor.  

Cook, Apple’ın önümüzdeki hafta iPad ürün etkinliğinde ve haziran ayındaki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda “duyurmak için büyük planları” olduğunu söyledi.  

Şirketin hizmetler birimi bu çeyrek boyunca bilançonun parlak noktası oldu diyebiliriz. Satışlar 14,2% artarak 23,9 milyar dolara ulaştı. Apple abonelik hizmetlerinden, garantilerden, arama motorlarıyla yapılan lisans anlaşmalarından ve ödemelerden elde ettiği geliri bu şekilde raporluyor. 

Şirket, Apple’ın App Store’u üzerinden uygulamalara abone olan kullanıcılar da dahil olmak üzere geniş bir abone tanımına sahip. Şirketin 1 milyardan fazla ücretli aboneliği bulunuyor.  

Analist Değerlendirmesi

Apple hisselerindeki yılbaşından bu yana süregelen kötü performans hem Çin’de yaşanan belirsizlikler hem elektrikli araç projesinin durdurulması hem de Avrupa tarafındaki regülasyonlardan kaynaklandı. 

Özellikle Çin’de yaşanan zorlayıcı koşullar, Apple’ın üçüncü büyük pazarı olan bu bölgede birçok hissedar için endişe kaynağı oluşturuyor. Huawei, yüksek kaliteli telefonlara geri dönmesinin ardından hızla yerini sağlamlaştırarak Çin’in yerli şampiyonu konumuna geldi. Counterpoint Research’e göre, Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon satışları bir önceki yıla göre neredeyse 70% artarken, Apple’ın satışları 19% düştü.

Geçen yılın sonlarında, Çin hükümeti, devlet memurlarının iş yerinde iPhone kullanımına yasaklar getirmişti. Apple’ın Mali İşler Başkanı Luca Maestri, bir röportajda, “Çin dünyanın en rekabetçi pazarı ve pozisyonumuz konusunda kendimizi güvende hissediyoruz.” dedi.

Apple’ın Üst Yöneticisi Tim Cook, Çin’deki iPhone satışlarının düşüşünü gösteren dış tahminlere de karşı çıkmış görünüyor. Apple’ın “Büyük Çin” olarak adlandırdığı bölgedeki toplam geliri 8% azalarak 16,4 milyar dolara düşse de Cook, çeyrek için “Çin ana karasında iPhone’un büyüdüğünü” belirtti ancak detaylı mali veya satış rakamları vermedi. Büyük Çin bölgesi, Çin ana karası, Tayvan, Hong Kong ve Makao’yu içeriyor.

Çin’deki talebin yavaşlaması, önceki dönemlerde de Apple için düşüşlere neden olmuştu. Şirketin 2016 ve 2019 mali yıllarında, Büyük Çin birimindeki satışlar sırasıyla 17,41% ve 15,91% oranında azalmıştı. Cook, 2019’un başlarında yatırımcılara yazdığı bir mektupta, “Özellikle Büyük Çin’de ekonomik yavaşlamanın büyüklüğünü öngöremedik.” şeklinde bir açıklama da yapmıştı. Umarız ki tarih tekerrür etmez…

Geçtiğimiz gün piyasa kapanışı sonrası açıklanan bilanço gelirde bir azalışa işaret etse de beklenilenden daha iyi bir tablo sunuyordu. Öyle ki şirketin amiral gemisi olan Iphone’daki 10%’luk düşüşe, Ipad satışlarındaki 17%’lik ve Çin gelirlerindeki 8%’lik düşüşe rağmen Apple’ın açıkladığı rekor geri alım ile tüm olumsuzluklar yatırımcı nezdinde adeta gözardı edildi. Üstelik bilanço da zaten beklenildiği kadar kötü değildi.

Tüm bu düşüşlere rağmen hizmetler tarafına bir parantez açmak lazım çünkü Apple’ın, ürün satışlarındaki düşüşe rağmen hizmetler konusunda büyümeye devam ettiğini görüyoruz. Ayrıca satışları da artırmak için şirket bir AI dönüşümü hazırlıyor ve bunun için Google ve OpenAI ile görüşüyor.

Açıklanan geri alım sonrası akıllara gelen konulardan biri de Alphabet’in son bilançosunda tarihinde ilk defa temettü açıklaması, Meta’nın da şubat ayında ilk defa temettü açıklamış olması ve şimdi de Apple’dan gelen geri alım hamlesi… Acaba bu dev teknoloji şirketlerinin tutumlarında bir değişiklik olabilir mi? Bu gelişmeler gösteriyor ki son zamanlarda teknoloji devlerinin bilançoları yatırımcıları teknolojik gelişmelerle değil de temettü, geri alım gibi daha finansal konularla heyecanlandırıyor.

Apple, Tarihinin En Büyük Hisse Geri Alım Programını Onayladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Apple