Apple Haberleri

Apple, Siri’yi Yapay Zekâlı Yapacak

May 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Apple, Siri’yi Yapay Zekâlı Yapacak

Apple (AAPL), kullanıcıların bireysel uygulama işlevlerini sesleriyle kontrol etmelerine de olanak tanıyacak bir hamle ile, Siri sanal asistanını daha gelişmiş bir yapay zekâ ile yenilemeyi planlıyor.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yeni sistem Siri’nin ilk kez uygulamalardaki tüm özellikleri kontrol etmesine izin verecek. Bu değişiklik, Siri’nin temel yazılımının büyük dil modelleri (üretici yapay zekânın arkasındaki temel teknoloji) kullanılarak yenilenmesini gerektiriyor ve Apple’ın yapay zekâ konusundaki yenilenen atılımının en önemli noktalarından biri olacak.

Söz konusu güncelleme, şirketin 10 Haziran’daki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda açıklanacak olan daha kapsamlı yapay zekâ stratejisinin bir parçası.

Bloomberg’ün haberine göre Apple, sesli not deşifreleri ve özetleri, web sitelerinin ve bildirimlerin hızlı özetleri, otomatik mesaj yanıtları, gelişmiş fotoğraf düzenleme ve yapay zekâ tarafından oluşturulan emojiler dahil olmak üzere çeşitli özellikler tanıtmaya hazırlıyor.

Planın bir parçası olarak, daha temel yapay zekâ görevleri cihazların kendisinde işlenirken, daha gelişmiş yetenekler bulut bilişim yoluyla ele alınacak.

Şirket ayrıca OpenAI ile bir anlaşma yaparak girişimin sohbet robotu ve diğer teknolojilerini iOS işletim sistemine entegre etti ve gelecekte Gemini yazılımını kullanmak için Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) ile de görüşmelerini sürdürüyor. 

Apple, Siri’yi Yapay Zekâlı Yapacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg