Borsa Haberleri

Apple Önce Yükseldi Sonra Düştü

Apple Önce Yükseldi Sonra Düştü
Google News Icon Takip Et

Apple (AAPL) perşembe günü açıkladığı bilançoda, birinci çeyrekte gelirinin yıllık 9% arttığını bildirdi. Güçlü bir büyüme gösterdiğini belirten Apple, kötüleşen ekonomik ortama rağmen akıllı telefon ve bilgisayarlara yönelik artan talepler sayesinde yatırımcılarını rahatlattı.

Ancak Apple CFO’su Luca Maestri, mevcut çeyrekte Covid-19 kaynaklı tedarik kısıtlamaları ve çeşitli zorluklar nedeniyle satışların 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında düşebileceği konusunda uyardıktan sonra, Apple hisseleri piyasa sonrası işlemlerde yaklaşık 4% düştü. 

Teknoloji devi, Çin’deki talebin Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle de azaldığı konusunda uyardı. Apple CEO’su Tim Cook ise Apple’ın tedarik zinciri zorluklarına “alışkın olmadığını” belirtti.

Analistler tarafından şirketin bu çeyrekte de büyüme kaydedeceği tahmin ediliyor. Bu tahminin arkasında yatan en büyük sebep ise Apple’ın akıllı telefon için yaptığı yatırımları 5% oranında artırması olarak gösteriliyor. Akıllı telefon piyasasının 5%’in üzerinde büyüme göstermesi de iPhone 13 satışlarının iyi gittiğine işaret ediyor.

Apple’ın akıllı telefonlarında gösterdiği başarıyı Macbook’ta da sürdürdü. Apple, Intel (INTC) işlemcileri yerine kendi M1 çiplerini kullanmaya başladıktan sonra, Mac bilgisayarlar güçlü bir şekilde büyümeye devam etti. Satışlar yıldan yıla yaklaşık 15% artarak 10,44 milyar dolara ulaştı.

Bununla birlikte, Apple’ın iPad satışlarındaki durumu, şirketin M1 çipine sahip güncellenmiş modellerine rağmen bir yıl öncesine göre 2,1% oranında düşerek yatay ilerlemeye devam ediyor. iPad satışlarındaki bu düşüşün en önemli sebebi ise arz kısıtlamaları olduğu düşünülüyor. 

Son iki yıldır Wall Street beklentilerini neredeyse %8 oranında aşmayı alışkanlık edinen Apple, bu çeyrekte tahminlerin üstüne yalnızca 0,51% oranında çıkabildi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı