Bültenler

Apple ile Geçmişe Yolculuk: Sert Düşüşler Mükemmel Alım Fırsatları Verebilir!

May 27, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Apple ile Geçmişe Yolculuk: Sert Düşüşler Mükemmel Alım Fırsatları Verebilir!

Şu an dünyanın en büyük şirketi olma unvanını Suudi Arabistan kamu petrol ve doğal gaz şirketi Saudi Aramco şirketine kaptıran Apple’ın, 2013’te yaşadığı 20-30%’luk düşüş sonrasında bugünlere geldiğini biliyor muydunuz? 

Geçmişte yaşananlar elbette geleceğin garantisi olamaz, ama yine de Apple (AAPL)’ın o sert düşüşten sonra dünyanın en büyük şirketi olma unvanına erişme serüveni, şu sıralar piyasalar sert düşüşler yaşarken bize biraz da olsa “pozitif kalmayı” öğretebilir. 

Gelin, şu an için dünyanın en büyük ikinci şirketi olan Apple’ın düşüş ve yükseliş hikâyesini inceleyerek gerçekten potansiyeline inandığımız iyi işletmelere neden “borsalar düşerken” bile yatırım yapmalıyız sorusunun cevabına birlikte bakalım. 

📉 Giriş: Apple, 2013 Yılında Neden Sert Düşüş Yaşadı?

2013 yılında, Apple’ın hissesi değişken bir hız treni yolculuğuna çıkarak yaklaşık 26% düştü ve ardından 40%’tan fazlasını geri kazandı. Peki, ne oldu? Apple hisselerinin görünümü kısa sürede gerçekten bu kadar çarpıcı bir şekilde nasıl değişti?

Piyasadaki bazı dönemler “sayesinde”, fiyat hareketleri her zaman gerçeğe uygun değerdeki değişikliklerin doğrudan bir yansımasını oluşturmaz. Evet, sayesinde. Çünkü piyasadaki birtakım açıklanabilir veya açıklanamaz sert düşüşler, iyi şirketleri satın almak için her zaman fırsat olarak değerlendirilebilir. Örneğin; Apple’ın 2013’teki hisse oynaklığı, fiyatların bazen nasıl mantıksız hâle gelebileceğinin mükemmel bir örneğiydi ve pek çok deneyimli yatırımcıya mükemmel satın alma fırsatları sundu. 

  • Peki, Apple hisseleri neden düştü? Apple’ın o yılın ilk çeyreğinde kâr marjı 44,7%’den 38,6%’ya kadar düştü. Android, pazardaki payını artırdı ve Samsung, telefon pazarında iPhone’un üzerinde daha fazla baskı yaratmaya başladı.

Bu tek çeyreklik olumsuz bilanço, hissede büyük satışlar yaşanmasına yol açtı ve Apple kısa süre içerisinde 475 milyar dolarlık piyasa değerinin 125 milyar dolarını kaybetti.

🍏 Gelişme: Apple’ın Yeniden Yükselişi!

Apple’a yönelik ortaya çıkan bu fevri karamsarlık sonrasında şirketin hisselerinde yaşanan sert düşüş, birkaç ay sonra kendini telafi etti ve şirket 475 milyar dolarlık piyasa değerinin üzerine 125 milyar dolar daha eklemeyi başardı.

  • Bu nasıl oldu? Apple, 530 dolardan (hissenin 2013’ün başındaki yaklaşık fiyatı) “muhafazakar” bir şekilde işlem görüyordu. O zamanlar yaklaşık 12 kat kazançla işlem görüyordu. Brüt kâr ve pazar payı zorluklarına rağmen, analistlerin gelecek beş yıldaki yıllık hisse başına kâr büyümesine ilişkin tahminleri çift haneleri buluyordu. Apple’ın hisseleri 400 dolar seviyelerine düştüğünde, şirketin hisseleri kazancının 10 katının altında işlem gördü; bu seviyelerde, önümüzdeki beş yıl içinde çift haneli hisse başına kâr büyümesi beklentileri kuşkusuz hisse senedine fiyatlandırılmadı. Şirketin büyük hisse alımı programıyla birlikte şirket birkaç ay içerisinde kaybettiğinin üzerinde bir varlık kazandı.

Bu noktada şu soru sorulabilir: Hisselerin gerçeğe uygun değerinin bir yıldan daha kısa bir zaman diliminde 125 milyar doları aşan büyüklüklerde gerçekten düşmesine ve yeniden yükselmesine imkan var mıdır yok mudur?

Belki de, özellikle piyasaların düşüşe geçtiği zamanlarda, hisse senetlerinin her zaman verimli bir şekilde fiyatlanmadığını kabul etmek gerekebilir.

🤔 Sonuç: Peki, Ne Yapmalı?

Hisse senetlerinin her zaman verimli bir şekilde fiyatlanmadığını kabul ettikten sonra, özellikle bu son birkaç haftada yaşanan büyük düşüşlerde, değerinin oldukça aşağısına düştüğüne inandığımız iyi işletmeleri, “kelepir fiyat”lardan kademeli şekilde toplamak bir seçenek olarak her zaman masadaki yerini korumalıdır. 

Bunu yaparken de “borsayı zamanlamak” ve “borsada zaman geçirmek” kavramlarını, en azından finansal okuryazarlığımızı geliştirmek açısından, detaylı bir şekilde ele almamız gerekir. 

Bu kavramlar nezdinde geçtiğimiz günlerde Midaslılar için özel bir içerik hazırladık. Dilersen aşağıdan ulaşabilirsin.

Ve son olarak, Warren Buffett’ın şu sözüyle bitirelim: “Başkaları açgözlü iken korkak olun, başkaları korkarken de açgözlü olun.”

Bir başka deyişle, her düşüş kendi fırsatını peşinden getirir.

📁 Bu İçeriği Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Apple Stock in 2013 Proves the Market Is Not Always Efficient

Why Is Apple Stock Falling Down?

Apple ile Geçmişe Yolculuk: Sert Düşüşler Mükemmel Alım Fırsatları Verebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı