Borsa Haberleri

Apple Hisseleri Neden Tehlikede Olabilir?

Eylül 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Apple Hisseleri Neden Tehlikede Olabilir?

Perşembe günü Apple (AAPL) hisselerine yönelik notunu düşüren Bank of America analisti Wamsi Mohan, bunu şirketin bir önceki seride kullandığı çip modelini iPhone 14 serisinde de kullanma kararına bağladı. 

Mohan, Squawk on the Street ekonomi programında söz konusu çiplerden bahsederken “Çip kararı, önceki nesillerden gerçek bir ayrılma.” ifadesini kullandı. 

Öte yandan Bank of America, perşembe günü teknoloji devinin hisseleri üzerindeki notunu “AL” yerine “NÖTR”, yani hisseler için ne iyi ne de kötü olan bir derecelendirmeye çekti. 

Ayrıca firma, AAPL için fiyat hedefini hisse başına 160 dolara indirdi. Bu, hisselerdeki 7%’lik bir artış potansiyelini ifade etse de bir önceki fiyat hedefi olan 185 dolar, 23%’lük bir kazanç beklentisini gösteriyordu. 

Apple, Yıl Başından Bu Yana S&P 500’den Daha İyi Performans Gösterdi

Apple (AAPL), 2022’nin başından bugüne kadar S&P 500 endeksine kıyasla daha iyi performans gösterdi. Ancak analist Wamsi Mohan; şirketin, yatırımcıların “güvenli limanı” olma itibarının tüketici harcamalarının azalmasıyla tehlikeye girebileceğini söyledi. Ayrıca Mohan, Apple’ın daha düşük brüt kâra dönüşebilecek hizmetlerinde kısa vadeli zorluklarla karşılaşabileceğine de dikkat çekti.

Mohan CNBC’ye verdiği bir demeçte, teknoloji devinin hisseleri üzerindeki olumsuz izlenimin tüketicilerin içinde bulundukları çalkantılı ekonomik ortamdan kaynaklandığını belirtti. Analiste göre artan enflasyon ve sürekli yükselen ABD doları, Apple gibi sağlam şirketlerin bile önleyemeyeceği bir istikrarsızlık girdabı oluşturdu.

Öte yandan Mohan, enflasyonun düşük gelirli tüketicileri daha sert şekilde etkilediğini söyledi. Apple’ın müşteri tabanının yaklaşık 60%’ı daha yüksek gelirli tüketicilerden oluşuyor ve bu da enflasyona karşı bir miktar koruma sağlıyor. Ancak geriye kalan 40%’lık kesim ise şirketin piyasadaki bazı zorluklarla mücadele etmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Wamsi Mohan, tüm bunlara döviz piyasasındaki tersine esen rüzgârların da eklenmesiyle şirketin kazançlarının önemli ölçüde riske girdiğini belirtti.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti