Borsa Haberleri

Apple Çalışanlarına Zam Yapıyor

Apple Çalışanlarına Zam Yapıyor
Google News Icon Takip Et

Apple (AAPL), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu yıl kurumsal ve mağaza çalışanları için ücret artışı yapacağını söyledi. Apple’ın bu kararı, çalışanlar artan enflasyon ve yaşam maliyeti ile mücadele ederken geldi.

Apple’ın bu hamlesi, Google (GOOGL), Amazon (AMZN) ve Microsoft (MSFT)’un son haftalarda kalifiyeli çalışanlarını elde tutmak ve yeni yetenekleri şirket bünyesine çekmek için çalışanlara daha fazla ödeme yapmak adına yaptığı ücret yapılarında değişiklik yapmasının ardından açıklandı.

Apple ayrıca ABD’deki mağaza çalışanlarının başlangıç ​​ücretini saatini 20 dolardan 22 dolara yükseltecek.

Enflasyon nisan ayında 8,3% ile 40 yıldan fazla bir sürenin en yüksek oranı olurken, işsizlik 3,6% ile düşük seviyede kaldı. Bu faktörlerin birleşimi, özellikle teknoloji gibi yüksek talep gören alanlarda birçok işçiyi diğer şirketlerde daha iyi ücret veya daha esnek koşullar aramaya itti.

Öte yandan Facebook (FB), Snap (SNAP) ve Nvidia (NVDA) gibi birçok şirket kısa süre önce piyasa koşullarına yanıt olarak maliyetleri kontrol etmek için işe alımları yavaşlatacaklarını da açıkladı.

Bu şirketlerin aksine Apple’ın, 2021’de satışları 34% artarak 43% brüt kar marjı ile 297 milyar doların üzerine çıktı. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen hala şirket teknoloji sektörünün devi olmaya devam ediyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı