Şirket Haberleri

Apple, 21 Yıl Sonra iPod Üretimini Durduruyor

Mayıs 13, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Apple, 21 Yıl Sonra iPod Üretimini Durduruyor

Apple (AAPL), elektronik endüstrisinde 20 yıldan fazla bir süre önce çığır açan müzik cihazı iPod’un üretimine son verdi.

Apple geçtiğimiz günlerde, 23 Ekim 2001’de ilk kez satışa sunulan iPod serisinin son modeli olan iPod Touch’ın üretimini durduracağını duyurdu. Şirket, iPod Touch’ın sarf malzemeleri tükenene kadar satışta kalacağını da yaptığı açıklamada belirtti.

Apple, 21 yıllık bir süre içinde, iPod’un çeşitli versiyonlarını piyasaya sürdü. Ancak ürünün satışları yavaş yavaş şirketin genel olarak diğer cihazlarının ve özellikle iPhone’un çok altında kaldı.

Aslında Apple’ın bu kararı teknoloji sektörü için beklenen bir durumdu. Çünkü şirket kademeli olarak iPod’un modellerini üretmeyi sonlandırmıştı. Apple, 2014 yılında orijinal sürüme en çok benzeyen ve küçük ekranlı bir sürüm olan iPod Classic’i ve 2017 yılında en küçük müzik çaları olan iPod Nano ve iPod Shuffle’ı üretmeyi bırakmıştı.

iPod Touch modeli diğer modellere kıyasla daha ucuz bir alternatif olarak 2007 yılında piyasaya çıkarıldı. Cihazın en son güncellemesi ise 2019 yılında yapıldı. Steve Jobs tarafından tanıtılan iPod, Apple’ı neredeyse iflas etmiş bir şirketten, 3 trilyon dolarlık bir dev haline getirmeye zemin hazırlamasıyla tanındı. 

iPod, Apple’ın gelirinin çoğunu oluşturan ürünler olan, iPhone, iPad ve AirPods’un geliştirilmesi için de zemin hazırladı. Ancak, hem Apple’ın ürettiği cihazların sayısının artmasından, hem de gelişen teknoloji sayesinde müzik dinlemenin birden fazla yolunun ortaya çıkmasından dolayı, artık iPod Touch’ın üretimi gerekli görülmemeye başladı.

Müşteriler, sarf malzemeleri tükenene kadar “apple.com” üzerinden iPod Touch’ı satın almaya devam edebilecekler.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti