Borsa Yorumları

Analiz: Kaliteli Hisselere Yatırım

January 9, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Analiz: Kaliteli Hisselere Yatırım

Büyüme hisselerinde kâra giden yol soluklaştı. Yükselen faiz oranları, yatırımcıları değer hisselerinin konforuna yönlendirdi. Geçen yıl Russell 1000 Değer Endeksi (RLV)’ndeki 10%’luk düşüşe karşın Russell 1000 Büyüme Endeksi (RLG) 30% düştü ve bu durum geçmişteki en büyük performans farklarından biri olarak kayda geçti. 

Son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşan faiz oranları bir anda düşmeyecek ve baskı oluşturmaya devam edecek. Yüksek faiz oranları, kısmen hazine bonolarının ve diğer düşük riskli varlıkların “risksiz” getiri oranlarını daha cazip hale getirdiği için büyüme hisselerinin F/K oranlarını olumsuz etkiliyor. Bu durum en büyük sıkıntıyı, uzak gelecekte kazanç elde etmeye başlaması beklenen, kâr etmeyen şirketlerin hisseleri üzerinde oluşturuyor. 

Ancak büyüme fonlarının yöneticileri vazgeçmiyor. Yatırımcılar da böyle yapmalı. Yaşanan satış dalgaları değerlemeleri daha makul seviyelere çekti. Birçok şirket gelirlerini piyasa ortalamasının üzerine (tahminen 2023’te S&P 500 endeksinin (SPX) yaklaşık 8% üzerine) çekiyor. Makro iklime ve piyasanın gidişatına bakarsak yatırımcılar da benzer bir duruş sergilemeli. Daha spekülatif ve kâr etmeyen isimlerden uzak durmalı ve daha kaliteli şirketlerin hisselerine bağlı kalmalı. 

Kaliteli Hisse Seçimi Nasıl Yapılır?

Kaliteyi oluşturan etkenler çeşitli olsa da; güçlü bilanço, faaliyetlerden elde edilen pozitif nakit akışı ve sağlıklı bir gelir görünümü temel etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar gelir ya da kâr tahminlerinden en ufak bir sapma gösteren hisseleri cezalandırıyor. Ancak yüksek F/K oranı bir vazgeçme nedeni olmamalı. Bazı şirketlerin güçlü kazanç oranlarıyla birlikte yüksek değerlenmesi de makul olabilir ve bu veri F/K’nın büyümeye oranıyla (PEG oranı) ölçülüyor. 

Eğer bir şirket kârlı değilse ve faaliyetlerini veya büyümesini organik olarak finanse edemiyorsa, kaynak bulmak için sermaye piyasalarına başvurma ihtiyacı hissedebilir. Bu finansmanın maliyeti yüksek faiz ve sıkı finans ortamlarında daha yüksek olur. Yatırımcılar daha yüksek borç ve hisse senedi getirisi talep ediyor. Bu, kârlı bir şekilde ilerlemekte zorlanan şirketler açısından risk oluşturuyor. 

CIBC Private Wealth Management yatırım direktörü Dave Donabedian, “Önümüzdeki on yılın kaliteli büyüme hisselerini avlamak için daha büyük ağlar atmanız gerekecek” diyor. 

Lazard Asset Management’ın portföy yöneticilerinden ve analistlerinden biri olan Barnaby Wilson, “rekabete karşı yüksek bariyere” ve yüksek seviyede mali verimliliğe” sahip olan şirketleri takip ediyor. Dışarıdan fazla finansmana ihtiyaç duymayan veya büyük sermaye harcama planına sahip olmayan “sermaye yükü az” şirketleri tercih eden analist, ayrıca sermaye yatırımlarından 15% civarında nakit akışı elde eden şirketleri de beğeniyor. 

Bu Koşulları Sağlayan Hisseler Hangileri? 

Lazard International Quality Growth Portfolio (ICMPX) portföyünde yer alan hisseler şunlar: yarı iletken ekipman üreticisi ASML Holding (ASML), LVMH Moët Hennessy (MC), Unilever (UL), Dollarama (DOL). Bu şirketlerinin her birinin faaliyetlerini finanse etmek için fazlasıyla nakdi var ve gelir artışlarının güçlü seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu kalite niteliklerine sahip olan diğer isimleri bulmak üzere bir araştırma yaptık. Önümüzdeki üç yıl 10% yıllık gelir artışı sağlayacağı tahmin edilen, bilançolarında borçlarından daha çok nakde sahip olan ve PEG oranları değerleme desteğine işaret edecek şekilde piyasa ortalaması olan “iki”nin altında olan S&P 500 şirketlerini taradık. 

🤿 Derine Dal: PEG oranı, bir şirketin Fiyat/Kazanç oranının belirli bir süre boyunca (genellikle sonraki 1-3 yıl) kazanç büyüme oranına bölünmesiyle elde edilir. PEG oranı, gelecekte beklenen hisse başına kazançtaki büyüme oranını dikkate alarak geleneksel fiyat kazanç oranını ayarlar.

Listeye giren isimler: güneş enerjisi ekipmanları üreticisi SolarEdge Technologies (SEDG), bulut ağ donanımı üreticisi Arista Networks (ANET) ve yazılım devi Microsoft (MSFT). 

SolarEdge, ABD’de ve diğer ülkelerde yenilenebilir enerji alanındaki hükümet teşvikleri arttıkça, tüm pazarlarda büyüme yaşayacağını öngörüyor.

  •  Bileşen tedarik etmekte güçlükler yaşıyor olsa da şirketin 2023 ve 2024’te “çift haneli önemli bir büyüme” beklentisi var. 
  • Wall Street, 2023 için şirket gelirlerinde 85%’lik bir artış olacağını tahmin ediyor. 
  • Hisse, kârın 35 katından işlem görüyor ancak gelecek üç yılın gelir tahminleri bazında sadece 0,8’lik bir PEG oranına sahip. 

Arista, bulut ağ donanımı ve entegre yazılım platformları alanında büyük bir oyuncu. 

  • Büyüme hızı azalıyor olsa da, bu yıl 24% ve 2024’te 11% artacağı tahmin edilen satış rakamlarıyla rekabet gücünü halen koruduğu görülüyor. 
  • Hisse, piyasa ortalamasının üzerinde olacak şekilde tahmini 2023 gelirinin 20 katından işlem görüyor, ancak üç yıl bazında yıllık tahmini gelirlerine göre sahip olduğu 1,5’lik PEG oranıyla ucuz görünüyor. 

Mega piyasa değerli teknoloji şirketlerinin karşı karşıya kaldığı satış rüzgarından olumsuz etkilenen Microsoft, yine de bulut platformu iş kolu açısından devam eden güçlü talebin meyvelerini topluyor.

  •  Konsensüs tahminine göre bu durum şirketin satış gelirlerinin 2023’te 10% ve 2024’te 14% artmasını sağlayabilir. 
  • Önümüzdeki üç yıl için 15%’lik karma gelir artışı beklentisiyle hissenin PEG oranı sadece 1,4 kat seviyesinde. 

Listemize giren bir diğer isim ise Humana (HUM). 

  • Sağlık sigortası şirketi, emekliliğe yönelen ve Medicare Avantaj paketini satın alan Amerikalı sayısı arttıkça satış rakamlarında tırmanış yaşıyor. 
  • Humana ayrıca işletme marjlarının artmasına sebep olabilecek şekilde faaliyet giderlerinde de kesintiye gidiyor. 
  • Analist beklentilerine göre 13% oranında gerçekleşecek olan karma gelir Humana’ya 1,4’lük bir PEG oranı sağlıyor.

Analiz: Kaliteli Hisselere Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons