Borsa Yorumları

Analistlerin Artış Beklediği Bankacılık Hisseleri

Temmuz 7, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analistlerin Artış Beklediği Bankacılık Hisseleri

Bu yıl bankacılık hisseleri için her şey çok iyi gidiyordu, ta ki Silicon Valley Bank iflas edene dek. 

Faizler yükseldikçe müşteriler tasarruf hesaplarından milyarlarca dolar çekerek nakitlerini daha yüksek getirili para piyasası fonlarına yatırdı ve Silicon Valley Bank’i rezervlerini desteklemek için zararına tahvil satmaya çalışmak gibi sert bir adım atmaya zorladı. 

Böylece panik başladı ve bundan tüm sektör zararlı çıktı, diğer bankacılık kurumlarını kayyum atamaya zorladı ve neredeyse her bankayı yatırımcıların gözünde şüpheli hale getirdi.

Yine de tüm bankalara şüpheci bir tutumla yaklaşmak doğru olmaz. Gelişen faaliyetlere sahip küçük bankalar bile hisselerinin grubun geri kalanıyla birlikte düştüğünü gördü.

Bu dönemde bu küçük bankalar mevduatlarının sabit kaldığını ve kârlarının arttığını gördüler. Çeşitli sektörlerden müşteriler işlerini büyütmek için para aradıkça gelirleri arttı ve kredi hacimleri sabit kaldı. Ayrıca talep düşse bile, hisseleri zorlu dönem sona erdiğinde gelişecek kadar ucuz seyretmeye devam ediyor. 

Bu kapsamda göz atabileceğin bazı bankacılık hisselerini derledik.

1️⃣ Axos Financial (AX): Piyasa değeri 2,4 milyar dolar düzeyindeki  kredi kuruluşu Axos, küçük işletmelere, sanayi şirketlerine ve tüketicilere hizmet veriyor. Şirket hissesi bu yıl 4,4%’lük bir artışla sektörün en iyi performans gösteren hisselerinden biri oldu. 

Analistler Axos’un 2023 bilanço tahminlerini 2022 sonundan bu yana yaklaşık 5% artırırken, mevduatlar 2022 sonundaki 15,7 milyar dolardan yılın ilk çeyreğinde 16,7 milyar dolara yükseldi. 

2️⃣ Bread Financial Holdings (BFH): Sektördeki problemlere rağmen iyi bir yıl geçiren Bread Financial’ın güçlü ilk çeyrek bilançosunun ardından 2023’ün geri kalan dönemine ilişkin beklentilerini artırdı. 

Şirket satışları daha iyi kredi ve işlem hacimleriyle desteklendi ve mevduatlar nispeten istikrarlı seyretti; 2023’ün ilk çeyreğinde, dijital doğrudan tüketiciye mevduatlardaki büyüme toptan satış kanalındaki kayıpları telafi etmeye yardımcı olduğu için sadece 688 milyon dolar düşerek 13,1 milyar dolara geriledi. 

3️⃣ First Financial Bancorp (FFBC): First Financial, endüstriyel işletmelerden restoranlara kadar bir dizi sektörde faaliyet gösteren ticari müşterilere hizmet veriyor. Bu da piyasa değeri 2 milyar dolar olan kredi kuruluşuna, SVB benzeri bir çöküşten koruyan bir çeşitlendirme düzeyi sağlıyor. 

Analistler, bankanın 2023 yılı bilançosunu, bir yıl önceki 3,1%’den ilk çeyrekte 4,5%’e yükselen net faiz kârlarını yansıtacak şekilde yaklaşık 7% oranında yükseltti. Janney Montgomery Scott analisti John Rodis, First Financial’ın ödenmemiş kredilerinin dolar değerinin, yeni kredilerin daha yüksek oranlarda yapılması nedeniyle bu yıl yaklaşık 5% artabileceğini söylüyor.

4️⃣ Preferred Bank (PFBC): Bir ipotek ve gayrimenkul kredi kuruluşu olan Preferred Bank, 808 milyon dolar piyasa değerine sahip. Banka, kısa süre önce 150 milyon dolarlık bir hisse geri alım programı için düzenleyici onayı aldı. 

Bankanın elinde 886 milyon dolar nakit bulunması ve yıllık net gelirinin yaklaşık 130 milyon dolar olması nedeniyle, bu durum hisse başına kâra da olumlu yansıyabilir. Mevduatlar, 5,4 milyar dolar ile 2022 sonundaki 5,6 milyar dolardan sadece bir miktar geriledi. Analistlerin bilanço tahminleri bu yıl şimdiye kadar 2% yükseldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch