Borsa Yorumları

Analistlere Göre 2024 Yılı, Temettü Veren Şirketlerin Yılı Olabilir

December 29, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analistlere Göre 2024 Yılı, Temettü Veren Şirketlerin Yılı Olabilir

ABD borsalarındaki temettü şirketleri, bu yıl teknoloji ve yapay zekâ gündeminin gerisinde kaldı diyebiliriz. Fakat analistlere göre 2024 yılı, temettü şirketlerinin yeniden gündem olacakları o yıl olabilir.

Temettü şirketlerinin 2023 yılında biraz gölgede kalmasının birkaç nedeni var aslında. Bunlardan ilki, teknoloji ve yapay zekâ gündemiyle yaklaşık 40% artış gösteren teknoloji hisseleriydi. İkinicisi ise Fed’in faiz artırımı yatırımcıların gözünü Hazine tahvillerini ve diğer yatırım enstrümanlarını temettü yatırımına karşı rekabetçi hale getirmesi oldu. 

Fakat analistlere göre Fed’in faiz indirimine gideceğine yönelik güçlü beklentiler, durumun 2024 yılında tekrar temettü şirketlerine dönmesine neden olabilir. 

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi Genel Müdürü ve Portföy Yöneticisi Charlie Gaffney; “Ekonomik ortamın sağlıklı olması ve iş faaliyetlerinin güçlü olması açısından diğer her şeyin eşit olduğu daha düşük faiz ortamı, hisse piyasaları için de iyi olacaktır. Buradaki kilit nokta sağlam franchise yapılarına sahip şirketler. Bunlar dayanıklıdır ve dağıtım oluşturmak ve zamanla temettülerini büyütmek için muazzam miktarda nakit üretebilirler.” dedi.

Ayrıca Gaffney, önümüzdeki yılda temettü ödeyenler için iyiye işaret olan üç faktöre (büyüme, getiri ve değerleme) dikkat çekti ve 3 adet temettü şirketini öne çıkardı. 

Şirketler İçin Ne Yorum Yaptı?

Broadcom (AVGO)

Gaffney, 2023’te 100%’e yakın olağanüstü bir performans sergilediğini düşündüğü Broadcom’u favorileri arasında gösteriyor. Gaffney ayrıca, çip üreticisinin bulut bilişim ve yapay zekâ trendleri sayesinde önümüzdeki yıl güçlü bir büyüme fırsatına sahip olduğunu da sözlerine ekledi. 

Gaffney; “Ortalamanın üzerinde getiri elde edilen hikayeleri seviyoruz. Yatırımcı hissenin iyi çalışmasını sağlar ve temettülerden gelir akışı da elde eder.” ifadelerini kullandı.

Bernstein analistleri de kısa süre önce Broadcom’u, 2024 yılı için en iyi seçim olarak nitelendirdi ve hissenin “yakın vadedeki çekirdek yavaşlamasının yanı sıra yolda önemli VMware satın alımına köprü oluşturan güçlü bir yapay zekâ hikayesinden yararlandığını” söyledi. 

Broadridge Financial Solutions (BR)

Gaffney, aynı zamanda Broadridge Financial Solutions’ı da favori olarak gösteriyor. Şirket hisseleri 2023 yılında yaklaşık 52% artış gösterdi. 

Gaffney; “Müşterilerle o kadar uzun süredir iç içeler ki harika bir ilişkilere sahipler. Bu şirketin franchise’lar arasında bu ekonomik hendeği inşa etmelerine olanak sağladı. Şirket aynı zamanda piyasaların dijitalleşmesinden ve ticaret faaliyetlerinin büyümesinden de yararlanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Gaffney ayrıca; Broadridge’in marjlarını ve kazançlarını artırma yeteneğinin temettü artışına dönüştüğünü ve hisseyi “zaman içinde hissedarlara büyük getiriler sağlamaya devam edecek klasik bir bileşik” haline getirdiğini de sözlerine ekledi.

Allstate (ALL)

Son olarak Gaffney, Allstate’i “piyasa tarafından belki de yeterince takdir edilmediğini ve gözden kaçırıldığını” belirterek ön plana çıkarttı. Sigorta şirketi 2023 yılında 2%’lik bir artış gösterdi fakat 2,6% temettü getirisiyle de öne çıktı.

Gaffney; “Bence iş açısından en önemli şey fiyatlandırma ortamının sağlamlaşmasıdır. Allstate, işletmeler ve hizmetler için daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirler. Bu, büyümeyi teşvik etmelerine ve temettü ödemelerinin ve temettü büyümesinin devamına dönüşmelerine olanak tanıyacak mükemmel bir rüzgar olabilir” ifadelerini kullandı.

Analistlere Göre 2024 Yılı, Temettü Veren Şirketlerin Yılı Olabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC