Borsa Yorumları

Analistler Ucuz ve Kaliteli Hisseleri Seçti!

January 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analistler Ucuz ve Kaliteli Hisseleri Seçti!

Trivariate Research, 2023’te piyasada daha büyük çalkantıların yaklaşmakta olduğundan endişelenen yatırımcılar için defansif seçenek olarak değerlendirilebilecek bazı ucuz ancak kaliteli hisseleri öneriyor.

Trivariate Research’e göre yatırımcılar geleneksel olarak defansif olan cazip hisseleri belirlemek için kafa yoruyor. Yatırımcıların bu cazip defansif isimleri bulmalarının yollarından biri volatilitesi düşük, ucuz ve kaliteleri hisseleri belirlemek olabilir. 

  • Trivariate, beta değeri 0,8’in altında olan (piyasa betasının 1,0 olması; başka bir ifadeyle 1,0’ın altında bir betaya sahip olmak o hissenin piyasanın geri kalanına kıyasla daha az volatiliteye sahip olduğunu gösterir), Trivariate’in yüksek kalite modelinin üst çeyreğinde yer alan, ileriye dönük F/K oranı 12’den az olan ve kendi geçmişine kıyasla ucuz olan isimleri araştırdı.

Listeye göre Pfizer (PFE), çok etkili bir şekilde değerlenmiş defansif bir hisse olarak karşımıza çıkıyor. Bu hisse sadece 0,53’lük bir volatiliteye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda 11,1’lik ileriye dönük F/K oranıyla oldukça ucuz görünüyor.

İlaç şirketinin hissesi, Covid vakalarının sayısının ve ciddiyet seviyesinin istikrara kavuşacağı beklentisiyle 2023’e 12%’den fazla değer kaybederek başladı. Bu gidişat, geçen hafta UBS’nin Pfizer için belirlediği notu “NÖTR” seviyesine düşürmesine neden oldu.

Laboratory Corporation of America Holdings (LH) 0,74’lük bir betaya ve 13,3’lük bir ileriye dönük F/K oranına sahip. 

Bu arada Check Point Software Technologies (CHKP) de ucuz ve kaliteli bir hisse olarak görünüyor. Ayrıca, 0,63’lük betasıyla Trivariate’nin kriterlerine uyan yegane teknoloji hissesi. “Bu bantta ‘DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI’ notuyla tavsiye edilmek için çok ucuz ve çok kârlı” olduğunu kaydeden Citi, hissenin notunu bu ay “NÖTR” seviyesine yükseltmişti.

Listede bulunan diğer hisseler: Jazz Pharmaceuticals (JAZZ), Electronic Arts (EA), Bristol-Myers Squibb Company (BMY), Centene Corporation (CNC), CF Industries (CF), National Fuel Gas Company (NFG) ve CVB Financial Group (CVBF).

Analistler Ucuz ve Kaliteli Hisseleri Seçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC