Borsa Yorumları

Analistler Belirsizliğin Arttığı Bir Dönemde Bu Defansif Hisselere “AL” Diyor

October 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analistler Belirsizliğin Arttığı Bir Dönemde Bu Defansif Hisselere “AL” Diyor

Bir yandan FED bir yandan jeopolitik gerilimler derken piyasalara tam anlamıyla belirsizlik hüküm sürüyor. 

Ancak Wall Street analistleri, bu hafta kendisini kanıtlamış ve satın alma fırsatları sunduğuna inandıkları bir dizi hissede artış potansiyeli görüyor. Analistler, bu şirketlerin işlerinin doğru zamanda zirveye ulaştığını söylüyor. 

Peki bunlar hangi hisseler? Dilersen birlikte bakalım.

📊 CBOE (CBOE): Piper Sandler analisti Patrick Moley, bu hafta başında CBOE’ye ayırdığı bir rapora “Belirsiz Zamanlarda Güçlü Bir Defansif Oyun” başlığı atmış.

Moley, küresel piyasalar ve borsa operatörünün artan piyasa ve jeopolitik belirsizlik ortamında iyi konumlanmış bir türev ürün karışımına sahip olduğunu düşünüyor.

CBOE’yi dördüncü çeyrek için favori hisselerden biri olarak tanımlayan analist, şirketin son zamanlarda S&P opsiyon hacimlerini şimdiye kadarki en yüksek seviyelerde gördüğünü söyledi.

Moley, “CBOE’nin 2023 dördüncü çeyrek sonuçlarında (1) mevsimsel hacim destekleri ve (2) jeopolitik belirsizliğin endeks türev ürünleri aracılığıyla makro riskten korunma/spekülasyon talebini artırma potansiyeli göz önüne alındığında, bir yükselişin eşiğinde olabileceğine inanıyoruz.” yorumunu yaptı. 

CBOE hisseleri bu yıl %29 artış gösterdi.

🎙️ Warner Music Group (WMG): Warner Music hisseleri bu yıl 7,5% değer kaybetti ancak Deutsche Bank’a göre yatırımcılar bu düşüşten faydalanmalı.

Analist Ben Black, abonelik müzik görünümü platformun ötesinde büyüdükçe hissenin “çok uygun bir endüstri zemini ile dayanıklı gelir büyümesine” sahip olduğunu söylüyor.

Buna ek olarak, TikTok gibi şirketlerle yapılan anlaşmalar ve dijital hizmet sağlayıcıların fiyat artışlarının hisseye olumlu katalizörler olarak hizmet ettiğini belirten Black, Warner Music’in önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek güçlü bir müzik dizisine sahip olduğuna ve deneyimli yeni bir CFO’nun yolda olduğuna inanıyor.

Birlikte ele alındığında Black, yatırımcılar için WMG kapsamında uzun vadede pek çok avantaj görüyor:

Önemli fiyatlandırma gücü ve reklamla ilişkili gelirin sadece küçük bir kısmı ile WMG’nin ve genel olarak müziğin nispeten durgunluğa dayanıklı olduğunu iddia ediyoruz. Bu, 2024’e girerken giderek daha fazla odaklanılacak bir özellik.

💼 Marsh & McLennan (MMC): Deutsche Bank geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük sigorta brokerini izlemeye başlarken, MMC’yi “Büyüme özelliklerine sahip defansif bir hisse” olarak tanımladı.

Analist Cave Montazeri, Marsh & McLennan’ın resesyon ve yükselen faiz ortamında bile kanıtlanmış bir büyüme siciline sahip olduğunu söyleyerek hisseyi “AL” notuyla izlemeye başladı.

Buna ek olarak analiste göre Marsh, son birkaç yıldaki işe alım çılgınlığının meyvelerini görmeye hazırlanıyor.

Montazeri, “Yeni işe alımların verimli hale gelmesi için genellikle 2-3 yıllık bir gecikme olur, bu nedenle şirket bu işe alımların tüm faydalarını 2024 yılında görmeye başlayacaktır.” diyor. 

Montazeri ayrıca şirketin yeni yönetim ekibini de olumlu buluyor ve Marsh’ın güçlü kâr ve zarar momentumunu koruduğunu ve işletmeler arasında daha fazla çapraz satış yapılacağını belirtiyor:

MMC’yi sektörde belirleyici bir markaya, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre isteğe bağlı olmayan ürünlere ve güçlü nakit akışı yaratma yeteneğine sahip bir şirket olarak görüyoruz.

Marsh hisseleri bu yıl 15% yükseldi. 

Analistler Belirsizliğin Arttığı Bir Dönemde Bu Defansif Hisselere “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC