Borsa Yorumları

Analist Tavsiyeleri – 27 Şubat Haftası

March 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 27 Şubat Haftası

Procter & Gamble (PG)

🎯 Şirketin son dönemdeki sektör altı performansının “mazur görülemez” olduğunu kaydeden UBS’ye göre Procter & Gamble (PG) almanın tam zamanı. Hissenin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükselten analist Peter Grom, hissenin 12 aylık ortalama fiyat hedefini ise 157 dolardan 163 dolara çıkardı. 

🔍 Ne demiş?

Salı günkü bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan Grom, “Takibimizde olan ev ve kişisel bakım hisseleri arasında yılın başından bugüne kadar en kötü performans gösteren isim P&G oldu. 

Kısmen de olsa bunun nedeni, gruptaki gevşeme ve aynı zamanda P&G’nin hisse başına kâr açısından abartılı bir büyüme/pozitif revizyon gerçekleştirme kabiliyetine dair endişeler. Büyüme/pozitif revizyon kabiliyetine yönelik kaygıların mesnetsiz olduğuna ve 2024’e doğru ufukta bir kazanç artışı göründüğüne inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

Analist ayrıca, Procter hisselerinin beş yıllık ortalama değerlemenin biraz altında işlem gördüğünü ve bunun “cari seviyelerdeki risk/ödül oranını cazip hale getirdiğini” kaydetti.

Analist Tavsiyeleri - 27 Şubat Haftası

Broadcom (AVGO)

Susquehanna analisti Christopher Rolland, Broadcom için “OLUMLU” değerlendirmesini yineledi. Analist 12 aylık ortalama fiyat hedefi tahminini 650 dolardan 685 dolara çıkardı. 

🔍 Ne demiş?

Çip üreticisi, bugün kapanış sonrası mali ilk çeyrek kazançlarını rapor edecek.

Rolland, “Broadcom’un emsallerinden daha iyi performans göstermeye devam edeceğini düşündüğümüz için genel olarak olumlu sonuçlar ve belki biraz daha iyi rehberlik bekliyoruz” diye belirtti. Ayrıca, “AVGO’nun franchise işlerine, sermaye tahsisine ve entegrasyon stratejisine güçlü bir şekilde inanıyoruz.” ifadelerine de yer verdi.

Analist Tavsiyeleri - 27 Şubat Haftası

Rivian (RIVN) 

🎯 Morgan Stanley, salı günü bilanço açıklaması yapan elektrikli araç üreticisine verdiği “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunun arkasında durduğunu açıkladı. Analist ocak ayındaki en son güncellemesinde Rivian’ın 12 aylık ortalama hedef fiyatını 55 dolardan 28 dolara düşürmüştü.

Geçtiğimiz gün hisse fiyatında 18%’i aşan büyük bir düşüş gerçekleşti. Güncel fiyat 15,76 dolar seviyesinde, Morgan Stanley’nin hedef fiyatı bu fiyattan 77%’nin üstünde bir yükseliş gerçekleşebileceğine işaret ediyor.

🔍 Ne demiş?

RIVN’in 4. çeyrek bilançosu maliyet kontrolü açısından gelişme kaydedildiğini gösterse de, 2023 öngörüleri üretim, brüt kâr marjları ve nakit kullanımı konusunda hayal kırıklığına neden oldu. RIVN’in 2024’te brüt kâr marjları için başa baş noktaya ulaşabileceklerini göstermesi açısından 2023’ü çok önemli bir yıl olarak görüyoruz.

Analist Tavsiyeleri - 27 Şubat Haftası

Spotify (SPOT)

🎯 Redburn, Spotify (SPOT)’ın “TUT” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. Kurum, Spotify ile ilgili konsensüste oldukça temkinli hareket edildiğini belirtti.

 🔍 Ne demiş?

Brüt kâr marjının 2023’te 26,7%’ye ve 2026’da 30,4%’e ulaşması ve konsensüse kıyasla sırasıyla 100 ve 160 baz puan daha yüksek olması açısından, piyasadaki büyümenin devam etmesinin yanı sıra yatırımlardan, yayıncılık telifindeki artışlarından ve dövizden kaynaklanan ters rüzgarların azalmasını temel kaldıraçlar olarak görüyoruz.

Analist Tavsiyeleri - 27 Şubat Haftası

Microsoft (MSFT)

🎯 Microsoft (MSFT)’a verdiği “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu değiştirmeyen Morgan Stanley, Microsoft hisselerine olan desteğini sürdürdüğünü açıkladı. Ayrıca bankanın Microsoft için belirlediği 12 aylık ortalama hedef fiyatı ise 307 dolar seviyesinde bulunmakta.

 🔍 Ne demiş?

OpenAI tabanlı büyük dil modeli ile güçlendirilen yeni bir Bing arama motorunun kullanıma sunulması pazarlama açısından büyük bir sükse yaptı ve arama segmentinde potansiyel hisse kazançlarına kapıyı araladı. Bununla birlikte, OpenAI işlevselliği MSFT portföyünün içine nüfuz ettikçe daha büyük (ve daha yüksek olasılıklı) fırsatlar doğmasını bekliyoruz.”

Analist Tavsiyeleri - 27 Şubat Haftası

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Analist Tavsiyeleri - 27 Şubat Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı