Analist Notları

Analist Notu: Uranyumda Beklentiler Yükseliyor

May 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Uranyumda Beklentiler Yükseliyor

Özellikle nükleer santrallerde, enerji üretiminde sıklıkla kullanılan uranyuma olan talep her geçen gün artarken, arz da bir o kadar azalıyor. 2035 yılına kadar mevcut uranyum arzında açık yaşanacağı tahmin ediliyor. 

Uranyum, günümüzde enerji üretiminde, savaş sanayiinde, tıp, tarım ve uzay alanlarında sıklıkla kullanılıyor ve analistler değerli emtia için üçüncü bir boğa piyasasının yaşanacağı görüşünde.

  • Bank of America stratejistleri yayınladıkları bir raporda Londra borsasında işlem gören Yellow Cake isimli bir maden şirketinin hisselerinin, önümüzdeki 12 ay içerisinde %55’ten fazla yükselebileceğinden bahsettiler. 
  • Yellow Cake, uranyumu dünyanın en büyük uranyum üreticilerinden biri olan Kazatomprom’dan daha önceden belirlenmiş bir fiyata satın alıyor. Uranyumdaki pozitif beklentiler sayesinde şirketin notu analistler tarafından yükseltildi.

📈 Beklenti Neden Yukarı Yönlü?

Değerli emtia uranyuma olan talep, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçişte nükleer enerjide en çok kullanılan kaynaklardan biri olması ve Rusya – Ukrayna geriliminin yeniden tırmanışa geçmesi sebebiyle artıyor

Analist Notu: Uranyumda Beklentiler Yükseliyor

  • Önümüzdeki dönemdeyse küresel ölçekte 100’den fazla yeni nükleer reaktör inşa edilmesi beklenirken, ülkelerin dekarbonizasyon yolunda nükleer enerjiye önem vermeleri de bu beklentiyi destekliyor.
  • Bunun yanında Özbekistan Hükümeti, uranyum üretimini hızlandırma üzerine anlaşmaya vardı.
  • Japonya Nükleer Düzenleme Kurumu, nükleer enerji tesislerinin 60 yıl daha işletilmesine yönelik bir gelişme açıkladı.
  • Fransa, nükleer endüstrinin ABD ve Çin ile rekabet etmesini istiyor.
  • İngiltere de ekonomik büyümeye katkı sağlaması ve enerji bağımlılığını minimuma indirmek için nükleer planlamalarını hızlandırıyor.

Değerli emtia için geçtiğimiz iki boğa koşusu 500%’den fazla getiri sağlamıştı. Uranyumu çeşitlendirme yaparak portföylere eklemek, çoğu zaman diğer piyasalarla düşük korelasyona sahip olduğu için iyi bir fikir olabilir.

🤔 “Tamam da Uranyumu Nereden Alalım?” Diyorsan

Uranyumun kendisi halka açık herhangi bir borsada alınıp satılamıyor ancak Midas’tan kolaylıkla ulaşabileceğin uranyum şirketleri sayesinde yatırım yapabilirsin.

Örneğin yaklaşık 213 milyon kg uranyum rezervine sahip şirket Cameco (CCJ), NexGEN (NXE), Uranium Royalty (UROY) ve daha fazlası.

Analist Notu: Uranyumda Beklentiler Yükseliyor

Bank of America stratejistleri 2024’ün ilk çeyreğine kadar uranyum fiyatlarının 75 doları bulmasını bekliyor ve nükleer enerjiyle uranyumun, dekarbonizasyon ve enerji güvenliği konularında öneminin büyük olduğunu yineliyor.

Talebin yalnızca Avrupa ve ABD’de değil, 2021’den 2025’e kadar nükleer enerji kapasitesini 40% artırmayı planlayan Çin’de de artması bekleniyor.

  • Dünya Nükleer Birliği’ne göre Çin’in çalışır durumda 55 reaktörü ve yapım aşamasında olan 23 reaktörü var. Ülkenin 2035 yılına kadar ise 150 yeni reaktör inşa etmesi bekleniyor.

Şunu da söylemeden geçmeyelim, Rusya, küresel uranyum dönüştürme ve zenginleştirme kapasitesinin önemli bir kısmına sahip olduğundan, Rus şirketlerine yönelik mevcut ekonomik yaptırımlar, potansiyel olarak küresel uranyum pazarını etkileyebilir.

Analist Notu: Uranyumda Beklentiler Yükseliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CNBC, Global X ETF’s