Analist Notları

Analist Notu: Temettü Oranını Artıran 4 Cazip Şirket

June 8, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Temettü Oranını Artıran 4 Cazip Şirket

Makroekonomik belirsizlik ortamı, ılımlı da olsa resesyon endişeleri ve önümüzdeki dönemde faiz artırımlarının yeniden gündeme gelebileceği ihtimaliyle ABD endeksleri bir süredir çok sert hareketler yapmıyor. 

Endekslerdeki bu hareket, bir süre daha devam edeceğe benzerken böyle dönemlerde temettü (kâr payı) dağıtan şirketler bir miktar daha öne çıkıyor.

  • Temettü hissesi seçimi farklı görüşlere göre değişebiliyor. Karşımıza en sık çıkan yatırım modeli ise yüksek temettü verimine sahip hisseleri arayıp, geçmiş temettü performanslarını karşılaştırmak ve en nihayetinde şirketin finansal sağlığını gözden geçirmek oluyor.

Bu notumuzda, çeyreklik temettü oranlarını yükseltmiş ve aynı zamanda adil değerlerine kıyasla daha düşük fiyatta işlem gören 4 hisseden bahsedeceğiz. Şirketlerin temettü oranlarını yükseltmeleri, gelecek operasyonları için pozitif bir görünüm oluştururken adil değerlerinin altında işlem görmeleri ise ilerisi için büyüme potansiyelleri olduğunu vurguluyor.

🤿 Derine dal: Peki, bu 4 şirket neye göre seçiliyor?

  • Listenin oluşturulma biçiminden biraz bahsedecek olursak, kâr payı dağıtan 654 hisse senedi arasından, temettü oranlarında 2023 birinci çeyreği ile ikinci çeyreği arasında 5%’ten fazla artış gözlenen şirketler baz alınıyor.
  • Bunların içinden yıllık temettü verimi 2%’nin altında olan hisseler listeye katılmıyor.
  • En sonda oluşan hisse sıralamasında ise adil değerlerine kıyasla daha ucuz işlem gören şirketler seçiliyor ve liste tamamlanmış oluyor.

🪑 Williams-Sonoma (WSM)

Ev ürünleri ve dekorasyonu perakendecisi Williams-Sonoma, 3,06% verimle hisse başına yıllık 3,6 dolar temettü dağıtıyor. Şirketin adil değerine kıyasla 44%’lük bir iskontosu var. WSM, son dönemde hızlı büyümüş bir şirket, bu büyümeyi de müşteri bağlılığı, akıllı pazarlama ve doğru stok yönetimi ile başarıyor.

  • Williams-Sonoma’nın franchise mağazalar ve gelirinin 60%’tan fazlasını oluşturan e-ticaret operasyonları ile satışlarını 2028 yılına kadar 10 milyar dolara çıkarması bekleniyor. Şirket, sektördeki rakiplerine kıyasla piyasa değerini büyütme ve yeni kategoriler ekleme alanlarında öne çıkıyor.

📺 Comcast (CMCSA)

Comcast aslında hepimizin bildiği bir medya, eğlence ve iletişim şirketi. En bilinen TV kanalı NBC ile kablolu televizyon alanında faaliyet gösterirken, internet üzerinden görüşme, güvenlik, tema parkları ve film yapımcılığı gibi farklı alanlarda da dikkat çekiyor.

  • CMCSA’nın neden bu listede yer aldığına gelirsek; yıllık 2,92% temettü verimiyle, 1,16 dolar kâr payı dağıtan medya devi, adil değerinin %34 altında bulunuyor.

Şirketin kablolu televizyon iş modeli, yıllardır sektörün içinde bayrak taşıyıcı olması sebebiyle, diğer rakiplerine kıyasla büyük bir rekabet avantajı bulunuyor. NBCUniversal isimli modelin ise tema parkları ve franchise içerikler gibi farklı operasyonlara sahip olması sayesinde yalnızca televizyon alanına bağlı kalınmamış oluyor. 

🏦 Discover Financial Services (DFS)

28 milyar dolar piyasa değerine sahip; finans sektöründe dijital bankacılık ve ödeme sistemleri sunan Discover Financial Services, adil değerinin 25% aşağısında işlem görüyor. DFS, yıllık 2,57% temettü verimi ile 2,8 dolar temettü dağıtıyor. 

  • Geçtiğimiz iki senede çok da dikkate değer büyüme ve kredi genişlemesi göstermeyen şirket, mevduat oranlarını 2022 yılı itibarıyla etkileyici derecede büyüttü. 

Discover’ın güçlü finansal pozisyonu ve iyi derecede rezervleri bulunuyor. Şirketin net faiz gelirleri ise artmaya devam ederken 2022 yılı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 21% artış ile 91 milyar dolardan fazla kredi kartı faizleriyle bitirildi. 

📡 Qualcomm (QCOM)

Qualcomm’u yarı iletken sektöründeki çip iş modeliyle tanıyoruz. Son dönemde gittikçe öne çıkan 5G teknolojisine entegre ürettiği çiplerle bu alanda lider olan QCOM, otomotiv ve Internet of Things yani nesnelerin interneti alanlarında da etkinliğini artırmayı planlıyor.

Şirketin Qualcomm Technology Licensing (QTL) kolu ise çok bilinmeyen ama QCOM’un gelirlerine pozitif yansıyan bir model. Şirket burada diğer teknoloji şirketlerine, patentli ürünlerinin lisanslarını bir anlamda satıyor. Bu alandaki büyümenin güncelde hız kazandığını belirtebiliriz ve QTL’nin hızlı büyümesi Qualcomm’un marjlarına olumlu yansıyacaktır.

Son olarak çip üreticisinin metriklerine bakacak olursak, Qualcomm, yıllık 2,84% kâr payı verimiyle hisse başına 3,2 dolar temettü dağıtıyor. QCOM’un bugünlerde adil değerinden 19% iskontolu gözüktüğünü de söyleyelim.

Analist Notu: Temettü Oranını Artıran 4 Cazip Şirket

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar